Urzędnik NASA: astronauci będą mieszkać i pracować na Księżycu do 2030 r. | NASA

Według A. Astronauci są już w drodze do życia i pracy na Księżycu przed upływem dekady NASA urzędnik.

Ludzie mogliby być aktywni na Księżycu przez „okresy” przed 2030 rokiem, mając siedliska do życia i łaziki wspierające ich pracę, powiedział Howard Hu, szef programu łazików księżycowych amerykańskiej agencji.

„Z pewnością w tej dekadzie ludzie będą żyć przez pewien czas, w zależności od tego, jak długo będziemy na powierzchni. Będą mieli siedliska, będą mieli łaziki na Ziemi, ” powiedział BBC w niedzielę z programem Laury Kuensberg. „Wyślemy ludzi na powierzchnię, a oni będą mieszkać na tej powierzchni i zajmować się nauką”.

Hu został wyznaczony na dowódcę statku kosmicznego NASA Deep Space Exploration w lutym i przemawiał w niedzielę, gdy 98-metrowa (322-stopowa) rakieta Artemis leciała w kierunku księżyca na jego powierzchni. Pierwsza misja bezzałogowa.

Gigantyczna rakieta, zwieńczona przez statek kosmiczny Orion, wystartowała w środę z Cape Canaveral na Florydzie po serii opóźnień spowodowanych awariami technicznymi i huraganami.

Statek kosmiczny przewozi trzy dobrze dopasowane manekiny, które będą rejestrować obciążenia i napięcia misji Artemis 1. Rakieta znajduje się obecnie około 83 000 mil (134 000 kilometrów) od Księżyca.

„To pierwszy krok, jaki podejmujemy w kierunku długoterminowej eksploracji kosmosu, nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale dla świata. Myślę, że to historyczny dzień dla NASA, ale także historyczny dzień dla wszystkich ludzi, którzy kochają ludzkie loty kosmiczne i eksploracja kosmosu.

„Wracamy na Księżyc. Pracujemy nad zrównoważonym programem i to jest pojazd, który przewiezie ludzi, którzy zabiorą nas z powrotem na Księżyc”.

Astronauta NASA na statku kosmicznym na powierzchni Księżyca
Astronauta NASA Gene Cernan na statku kosmicznym podczas misji Apollo 17 w grudniu 1972 r. – kiedy ludzie po raz ostatni wylądowali na Księżycu. Zdjęcie: NASA/Reuters

Statek kosmiczny przeleci w odległości 60 mil od Księżyca i będzie kontynuował podróż przez kolejne 40 000 mil, po czym ponownie przeleci i zamierza wylądować na Oceanie Spokojnym 11 grudnia. Statek kosmiczny pokona 1,3 miliona mil podczas 25-dniowej misji, najdalszej, jaką kiedykolwiek zbudowano dla ludzi.

Po ponownym wejściu w ziemską atmosferę statek kosmiczny będzie poruszał się z prędkością około 25 000 mil na godzinę, wysyłając temperaturę jego osłony termicznej prawie 2800 stopni Celsjusza (5000 Fahrenheita). U wybrzeży San Diego spodziewane są przelotne opady.

Udana misja utoruje drogę do dalszych podróży Artemidy 2 i 3, z których obie wysyłają ludzi wokół Księżyca iz powrotem. Oczekuje się, że misja Artemis 3, która może wystartować dopiero w 2026 r., po raz pierwszy od czasu misji Apollo 17 w grudniu 1972 r., przywróci ludzi na powierzchnię Księżyca. Zgodnie z planami NASA misja ta wyląduje na Księżycu jako pierwsza kobieta, a następnie odwiedź lądowanie pierwszej kolorowej osoby na powierzchni księżyca.

Program Artemis, nazwany na cześć siostry bliźniaczki Apollo, planuje również budowę Lunar Gateway, stacji kosmicznej, w której astronauci będą mieszkać i pracować podczas orbitowania wokół Księżyca. „Idąc naprzód, to naprawdę Mars” – powiedział Hu dla BBC. „To większy punkt wyjścia, dwuletnia podróż, więc naprawdę ważne będzie, aby uczyć się poza orbitą Ziemi”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *