W związku z rosnącymi zagrożeniami ze strony Rosji i Białorusi, W poniedziałek Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Polsce śmigłowców szturmowych Apache o wartości 12 miliardów dolarów.Układ z sojusznikami wspierającymi Ukrainę, która od inwazji toczy wojnę z Rosją.
Producent Boeing dostarczy do Polski 96 śmigłowców AH-64E ApacheDepartament Stanu USA powiadomił Kongres.
Polska zdecydowała w zeszłym roku o zakupie śmigłowców Apache, aby zastąpić swoją flotę z czasów sowieckich.
Obroty „Poprawi zdolność Polski do radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi zagrożeniami„zapewnia wiarygodną siłę zdolną do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.
Polska wspierała kierowane przez Stany Zjednoczone wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie po rosyjskiej inwazji, a większość amerykańskiej broni dostarczanej do Kijowa trafia do kraju przez polską granicę.
Sprzedaż cementuje więzi między Stanami Zjednoczonymi a Polską, której rząd wcześniej ścierał się z administracją prezydenta Joe Bidena w kwestiach obejmujących prawa osób LGBTQ i wolność mediów.
Biuletynie Departament Stanu USA nazwał Polskę „siłą stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”.
Po przybyciu najemników z grupy Wagnera na Białoruś, polski rząd ostrzega przed zagrożeniem dla swojego kraju i regionu, jakie stwarza współpraca Mińska z putinowską Rosją w ramach jej inwazji na Ukrainę. Kilka tygodni temu Warszawa potępiła dwa białoruskie śmigłowce, które naruszyły jej przestrzeń powietrzną.
W obliczu tej sytuacji Minister Obrony Narodowej, Mariusza BłaszczakaNakazał również „zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i przydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe”.
Rząd poinformował o tym, co się stało z NATO.
— poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Rosja i Białoruś ostatnio „zintensyfikowały wspólne działania przeciwko Polsce”. „W związku z kolejnymi prowokacjami apelujemy o odpowiedzialne rozpowszechnianie i komentowanie informacji, które mogą zostać wykorzystane przez reżimy rosyjski i białoruski”.
Polska, członek NATO i Unii Europejskiej (UE), obawia się o bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy z Ukrainą i sojuszniczą Rosją Białorusią.
Obawy te nasiliły się, odkąd najemnicy Wagnera osiedlili się na Białorusi kilka tygodni temu po jego krótkotrwałym buncie w Rosji.
Granica polsko-białoruska od lat jest napiętaPrzybyła tam duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy próbowali przedostać się do UE przez Polskę i Litwę.
Polski rząd oskarża Rosję i Białoruś o wykorzystywanie migrantów do destabilizacji Polski i innych krajów UE. Nazywa migrację wojną hybrydową i wzniosła wysoki mur wzdłuż części swojej granicy z Białorusią.
(Z informacjami z AFP i EFE)
Kontynuuj czytanie:
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”