USA decydują się na sprzedaż śmigłowców bojowych Polsce w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Białorusi

USA decydują się na sprzedaż śmigłowców bojowych Polsce w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Białorusi
USA dostarczą Polsce 90 śmigłowców AH-64E Apache (AFP)

W związku z rosnącymi zagrożeniami ze strony Rosji i Białorusi, W poniedziałek Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Polsce śmigłowców szturmowych Apache o wartości 12 miliardów dolarów.Układ z sojusznikami wspierającymi Ukrainę, która od inwazji toczy wojnę z Rosją.

Producent Boeing dostarczy do Polski 96 śmigłowców AH-64E ApacheDepartament Stanu USA powiadomił Kongres.

Polska zdecydowała w zeszłym roku o zakupie śmigłowców Apache, aby zastąpić swoją flotę z czasów sowieckich.

Obroty „Poprawi zdolność Polski do radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi zagrożeniami„zapewnia wiarygodną siłę zdolną do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Polska wspierała kierowane przez Stany Zjednoczone wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie po rosyjskiej inwazji, a większość amerykańskiej broni dostarczanej do Kijowa trafia do kraju przez polską granicę.

Sprzedaż cementuje więzi między Stanami Zjednoczonymi a Polską, której rząd wcześniej ścierał się z administracją prezydenta Joe Bidena w kwestiach obejmujących prawa osób LGBTQ i wolność mediów.

Biuletynie Departament Stanu USA nazwał Polskę „siłą stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”.

Polska potępia rosnące zagrożenie ze strony reżimów rosyjskich i białoruskich (zdjęcie udostępnione przez Michaiła Klimentiewa, Sputnik, Kreml za pośrednictwem AP)

Po przybyciu najemników z grupy Wagnera na Białoruś, polski rząd ostrzega przed zagrożeniem dla swojego kraju i regionu, jakie stwarza współpraca Mińska z putinowską Rosją w ramach jej inwazji na Ukrainę. Kilka tygodni temu Warszawa potępiła dwa białoruskie śmigłowce, które naruszyły jej przestrzeń powietrzną.

W obliczu tej sytuacji Minister Obrony Narodowej, Mariusza BłaszczakaNakazał również „zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i przydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe”.

Rząd poinformował o tym, co się stało z NATO.

— poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Rosja i Białoruś ostatnio „zintensyfikowały wspólne działania przeciwko Polsce”. „W związku z kolejnymi prowokacjami apelujemy o odpowiedzialne rozpowszechnianie i komentowanie informacji, które mogą zostać wykorzystane przez reżimy rosyjski i białoruski”.

Prezydent RP Andrzej Duda. (prasa europejska)

Polska, członek NATO i Unii Europejskiej (UE), obawia się o bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy z Ukrainą i sojuszniczą Rosją Białorusią.

Obawy te nasiliły się, odkąd najemnicy Wagnera osiedlili się na Białorusi kilka tygodni temu po jego krótkotrwałym buncie w Rosji.

Granica polsko-białoruska od lat jest napiętaPrzybyła tam duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy próbowali przedostać się do UE przez Polskę i Litwę.

Polski rząd oskarża Rosję i Białoruś o wykorzystywanie migrantów do destabilizacji Polski i innych krajów UE. Nazywa migrację wojną hybrydową i wzniosła wysoki mur wzdłuż części swojej granicy z Białorusią.

(Z informacjami z AFP i EFE)

Kontynuuj czytanie:

Evgeny Prigozhin pojawia się ponownie w filmie z Afryki, mówiąc, że rekrutują najemników: „Zatrudniamy tylko prawdziwych żołnierzy”
Stany Zjednoczone zwróciły się do swoich obywateli, aby nie podróżowali na Białoruś ani nie opuszczali kraju natychmiast
Holandia i Dania potwierdziły dostawę myśliwców F-16 na Ukrainę

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *