Utrata węchu jest znakiem ostrzegawczym choroby Alzheimera. Co się stanie, jeśli stracisz zmysł węchu z Covid?

Utrata węchu jest znakiem ostrzegawczym choroby Alzheimera.  Co się stanie, jeśli stracisz zmysł węchu z Covid?

Jeden z najdziwniejszych objawów choroby Covid – the utrata węchu Jest to objaw, który na długo przed epidemią był uważany za sygnał ostrzegawczy demencji.

Wielkim pytaniem dla naukowców jest teraz, czy utrata węchu związana z Covid może być również związana z pogorszeniem funkcji poznawczych. Na około 5% pacjentów z chorobami przewlekłymi na całym świecie Około 27 milionów ludzi zgłasza utratę węchu przez ponad sześć miesięcy.

Zobacz nowe wstępne wyniki Niedziela w Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Alzheimera W San Diego sugerują, że może istnieć link, chociaż eksperci ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania.

Pełne pokrycie pandemii COVID-19

dawny Badania Stwierdzono, że po zakażeniu u niektórych pacjentów z Covid rozwijają się zaburzenia funkcji poznawczych. W nowym badaniu – które nie zostało opublikowane w recenzowanym czasopiśmie – naukowcy z Argentyny odkryli, że utrata węchu podczas Covid może być silniejszym predyktorem pogorszenia funkcji poznawczych, niezależnie od ciężkości choroby.

Współautorka badania Gabriela Gonzalez Aleman, profesor na Pontificia Universidad Catolica Argentina w Buenos Aires, powiedziała, że ​​jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy upośledzenie funkcji poznawczych jest trwałe.

Badaniem objęto 766 osób dorosłych w wieku od 55 do 95 lat przez rok po zakażeniu. Prawie 90 procent ma potwierdzony przypadek Covid i wszyscy przeszli regularne testy fizyczne, poznawcze i neuropsychologiczne w ciągu jednego roku.

Dwie trzecie zdiagnozowanych osób miało jakąś formę upośledzenia funkcji poznawczych pod koniec tego roku. U połowy uczestników luka była poważna.

Badacze nie mieli solidnych danych na temat stanu funkcji poznawczych pacjentów przed zachorowaniem na Covid w celu porównania z końcowym wynikiem, ale zapytali rodziny uczestników o ich przedinfekcyjną funkcję poznawczą i nie uwzględnili osób, które miałem to. Zaburzenia percepcji widoczne przed badaniem.

Według Jonasa Olofssona, profesora psychologii na Uniwersytecie Sztokholmskim, który bada związek między Zmysł węchu i ryzyko demencji – A on nie był zaangażowany w nowe badania, utrata węchu to ugruntowany prekursor spadku funkcji poznawczych. Jest również dobrze ugruntowane, że Covid może prowadzić do trwałej utraty węchu, powiedział.

„Pytanie brzmi, czy te dwie linie badań przecinają się” – powiedział Olofson. „To badanie jest bardzo mylące, chociaż informacje, które do tej pory widziałem, nie pozwalają na żadne mocne wnioski”.

Połączenie zapachu z mózgiem

Według dr Claire Sexton, starszej dyrektor ds. programów naukowych i popularyzacyjnych w stowarzyszeniu Alzheimer’s Association, „utrata węchu jest sygnałem reakcji zapalnej w mózgu”.

„Wiemy Zapalenie jest częścią procesu neurodegeneracyjnego w chorobach takich jak choroba Alzheimera– powiedział Sexton. Ale musimy głębiej zagłębić się w ich relacje”.

Oddzielne badanie – niezwiązane z Covid – zostało opublikowane w ostatni czwartek w czasopiśmie Choroba Alzheimera i demencja Ten kontakt sonduje więcej. Naukowcy z University of Chicago odkryli, że osłabienie węchu z biegiem czasu może nie tylko przewidywać utratę funkcji poznawczych, ale utrata węchu może być również sygnałem ostrzegawczym zmian strukturalnych w obszarach mózgu ważnych w chorobie Alzheimera i demencji.

Korzystając z danych z projektu Rush University Memory and Aging, naukowcy prześledzili utratę węchu u 515 starszych osób w ciągu 22 lat. Oni też mierzyli objętość istoty szarej W częściach mózgu związanych z demencją i związanych z węchem.

Odkryli, że ludzie, których węch z czasem zanikał szybciej, mieli mniejsze ilości istoty szarej w obu obszarach mózgu. To samo nie dotyczyło części mózgu związanych ze wzrokiem, co sugeruje, że zmysł węchu ma wyjątkowy związek z percepcją pod względem różnic strukturalnych.

„Zmiana funkcji węchowej w czasie może nie tylko przewidzieć rozwój demencji, ale także przewidzieć wielkość ważnych obszarów mózgu” – powiedział kierownik badań dr Jayant Pinto, dyrektor ds. Rynologii i alergologii w UChicago Medicine.

Zapach „krytyczny” dla percepcji

Pinto powiedział, że Covid nie jest pierwszym wirusem, który powoduje utratę węchu, ale utrata zapachu związana z wirusem była rzadkim wydarzeniem przed wybuchem epidemii. Oznacza to, że dopiero niedawno naukowcy byli w stanie przeprowadzić duże badania nad tym, jak utrata węchu spowodowana przez wirusa wpływa na funkcje poznawcze.

„Zmysł węchu ma kluczowe znaczenie dla funkcji poznawczych, zwłaszcza dla mózgu, który radzi sobie z informacjami o środowisku. Jeśli zamkniesz ten kanał komunikacji z mózgiem, będziesz cierpieć” – powiedział dr Carlos Pardo, profesor neurobiologii w Johns. Uniwersytet Hopkinsa, który nie był zaangażowany w żadne badania.

Ale czy utrata węchu związana z Covid może spowodować? spadek funkcji poznawczych pozostaje niejasne.

„To pytanie otwarte – czy uszkodzenie układu węchowego wywołane przez SARS-CoV-2 prowadzi do problemów nie tylko w układzie węchowym, ale także w samym mózgu?” powiedział Pinto.

Ściągnij Aplikacja Wiadomości NBC Pełne pokrycie pandemii COVID-19

Według Olofsona układ węchowy — części mózgu związane z zapachem, w tym opuszka węchowa, część mózgu przetwarzająca zapach — komunikuje się z częściami mózgu przetwarzającymi pamięć. Chociaż możliwe jest, że Covid zakłóci opuszkę węchową, a następnie pogorszy działanie otaczającego ją mózgu, Olofsson powiedział, że jest to mało prawdopodobne.

„Istnieje wiele innych sposobów, w jakie te dwie rzeczy można połączyć. Przyczyną może być choroba niezwiązana z wpływem Covid”.

Lub, Covid może po prostu wzmocnić obecną utratę węchu lub pogorszenie funkcji poznawczych, które pozostały niezauważone przed infekcją, powiedział Olofson. Pacjenci mogli już doświadczyć pewnego pogorszenia funkcji poznawczych, gdy zachorowali na Covid, lub mogli już mieć niewielkie upośledzenie węchu, co czyniło ich bardziej podatnymi na utratę węchu związaną z Covid.

„Możliwe, że funkcja węchowa została zachowana pomimo jej atrofii, ale kiedy pojawił się Covid, wymazał” – powiedział.

Jeśli okaże się, że utrata węchu Covid może powodować upośledzenie funkcji poznawczych, zrozumienie tego związku może pomóc klinicystom interweniować w wczesną utratę węchu i potencjalnie zapobiegać spadkowi funkcji poznawczych u osób wysokiego ryzyka.

„Zajmiemy się epidemią wirusa, który nie znika” – powiedział Pardo. „Jeśli nauczymy się więcej sposobów, aby szybko przywrócić nam węch, możemy być w stanie zmniejszyć szkody, jakie utrata węchu może wyrządzić problemom poznawczym u osób podatnych”.

Podążać Zdrowie NBC na mnie Świergot & Facebook.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.