Van der Leyen ostrzega Polskę: Nie będzie funduszu naprawczego bez reformy sądownictwa | Międzynarodowy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen po raz pierwszy wydała mocne oświadczenie w sprawie polskiego planu naprawczego, jednej z niewielu rzeczy czekających na dalszy krok z Brukseli: reforma sądownictwa jest „warunkiem” Nie.„Aby zdobyć fundusz multimilionerów, powiedział szef socjalnej władzy wykonawczej w czwartkowym wystąpieniu. Według Brukseli Sąd Najwyższy jest organizacją, która zagraża niezależności sądownictwa, która jest w centrum żądań Brukseli .

Van der Leyne złożył jedną z obietnic, że Polska powinna rozważyć warunek dostępu do wnioskowanych przez Unię Europejską 36 000 mln euro (między dotacjami a pożyczkami), aby wyjść z recesji. „Zawsze mówię bardzo jasno: w tym planie naprawy i odwrócenia chcemy wyraźnie zobowiązać się do usunięcia izby regulacyjnej, zakończenia lub zreformowania reżimu regulacyjnego i rozpoczęcia procesu ponownego powoływania sędziów” – powiedział.

Ideą zarządzania Brukselą jest włączenie reform sądownictwa do kamieni milowych projektu, w tym usunięcia spornego sądu. Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powtórzył, że jego reforma jest w jego planach. „Teraz znowu to robimy”, zapewnił kolegów, „ale ani rząd, ani parlament nie będą działać pod presją jakiegokolwiek zagrożenia”.

Izba ta jest wszechmocnym organem, który między innymi może zezwolić sędziom na korzystanie z prymatu prawa europejskiego lub zadawanie pytań prejudycjalnych przed europejskim sądownictwem. Po wniesieniu przez Komisję do sądu w Luksemburgu TSUE zażądał zapobiegawczego zawieszenia postępowania, aby uniknąć „poważnej i nieodwracalnej szkody” przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Interwencja von der Leyen była kulminacją kilkutygodniowych napięć między Warszawą a Brukselą o praworządność, a sytuacja pogorszyła się po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prymat prawa socjalnego i TSUE, stawiając kraj w hierarchicznym zerwaniu z UE. Szczyt przywódców w zeszłym tygodniu nieco złagodził ton, posługując się słowami Van der Leyena. „Myślę, że to możliwe. Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia” – powiedział.

Polska wraz z Węgrami – partnerami w kilku wojnach z Brukselą – jest jednym z pięciu krajów UE, które nie otrzymały jeszcze planu naprawy, mimo że zostały wysłane do europejskiej stolicy w maju. Komisja zdaje sobie sprawę, że w swoich soczystych funduszach dysponuje potężnym instrumentem finansowym, zacieśniając w ten sposób uścisk na swoich sąsiadach na Wschodzie.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

W swoim przemówieniu Von der Leyen obiecał, że pojedzie do każdej europejskiej stolicy, w tym do Warszawy, z niebieską teczką unijnych funduszy nowej generacji, oznaczającą zatwierdzenie planu naprawczego i wystawienie pierwszego czeku. Jeden z pierwszych krajów, który udał się do Hiszpanii, szef administracji wspólnotowej podróżował w czerwcu ubiegłego roku z niebieską teczką pod pachą. Polski plan, który czeka na niezbędne reformy, od maja znajduje się w stanie zawieszenia.

Tymczasem polskie sądownictwo nadal dorzucało sprawy przeciwko niemu. Europejska Sieć Rady Sądownictwa, organizacja zrzeszająca różne europejskie organy sędziowskie, głosowała w czwartek za usunięciem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, ponieważ przestała ona przestrzegać swoich przepisów. Sieć „nie chroni niezawisłości sądownictwa” – stwierdziła w oświadczeniu – i „nie chroni sędziów przed jakimkolwiek działaniem, które grozi naruszeniem podstawowych wartości niezależności i autonomii”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *