W 12 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, zgłoszono ponad 100 potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków małpiej ospy

W 12 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, zgłoszono ponad 100 potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków małpiej ospy

Potwierdzone przypadki zostały zidentyfikowane w Australii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – gdzie w sobotę odnotowano od jednego do pięciu potwierdzonych przypadków małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała.

„Sytuacja ewoluuje i WHO spodziewa się, że w miarę rozwoju nadzoru w krajach nieendemicznych będzie więcej przypadków małpiej ospy” – czytamy w komunikacie prasowym.

Dr Ashish Jha, koordynator odpowiedzi na Covid-19 w Białym Domu, powiedział ABC, że nie byłby zaskoczony, gdyby w nadchodzących dniach USA zobaczyły „kilka” przypadków małpiej ospy.

„Ale czuję, że jest to wirus, którego rozumiemy, mamy szczepionki przeciwko, mamy leki przeciwko i rozprzestrzenia się on zupełnie inaczej niż SARS-CoV-2” – wirus, który powoduje Covid-19, Jha powiedział Marcie z ABC. Raditz w niedzielę.

„Nie jest tak zaraźliwy jak Covid. Jestem więc przekonany, że będziemy w stanie trzymać go w ramionach” – powiedział Jha. „Ale będziemy to uważnie śledzić i korzystając z narzędzi, które musimy upewnić się, że możemy nadal zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się i opiekować się zarażonymi ludźmi”.

Eksperci ds. Zdrowia twierdzą, że bliski kontakt z zarażoną osobą jest niezbędny do rozprzestrzeniania wirusa ospy małpiej.

Infekcja może rozwinąć się po narażeniu na „uszkodzoną skórę, błony śluzowe, kropelki dróg oddechowych, zakażone płyny ustrojowe, a nawet kontakt ze skażoną pościelą” – mówi Neil Mabbott, osobisty kierownik immunopatologii na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Edynburgu w Szkocji.

Chociaż eksperci twierdzą, że małpa ospa nie jest tak zaraźliwa jak Covid-19, prezydent Joe Biden powiedział, że wszyscy powinni być zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się małpiej ospy – nawet jeśli naukowcy pracują, aby dowiedzieć się więcej o niedawnym wybuchu epidemii.

„Nie powiedzieli mi jeszcze o poziomie ekspozycji, ale to coś, co każdy powinien czuć” – powiedział Biden reporterowi CNN, gdy opuszczał Koreę Południową w niedzielę.

„Ciężko pracujemy, aby dowiedzieć się, co robimy i jaka może być dostępna szczepionka” – powiedział Biden. „To problem, ponieważ jeśli zostanie opublikowany, będzie to konsekwencja. To wszystko, co mi powiedzieli”.

CNN donosiło wcześniej, że amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób ocenia, czy szczepionka przeciwko ospie prawdziwej powinna być oferowana pracownikom służby zdrowia, którzy leczą pacjentów z ospą małp i innymi osobami, które mogą być „narażone na wysokie ryzyko” narażenia na ospę małp.

Wirus ospy prawdziwej i wirus ospy małp są nieco spokrewnione, ponieważ oba należą do rodzaju Orthomyxviruses – należącej do naukowej rodziny wirusów ospy. W związku z tym wykazano również, że niektóre szczepionki podawane w celu zapobiegania ospie prawdziwej zapobiegają ospie małpiej.

Początkowe objawy małpiej ospy są zwykle grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból głowy i osłabienie mięśni.

„Cechą odróżniającą ospę małp od ospy prawdziwej jest rozwój powiększonych węzłów chłonnych” – powiedziało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Następnie na twarzy i ciele zwykle pojawia się rozległa wysypka – w tym Wewnątrz ust, na dłoniach i podeszwach stóp.

Bolesna, wypukła ospa jest perłowa i wypełniona płynem, często otoczona czerwonymi kółkami. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że zmiany w końcu złuszczają się i znikają w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Historycznie, przypadki małpiej ospy były zwykle zgłaszane z Afryki Zachodniej lub Afryki Środkowej Jennifer McCustonzastępca dyrektora Wydziału Patogenezy i Patologii Wysokich Wyników w Krajowym Centrum Chorób Zakaźnych CDC.

„Mamy pewien poziom naukowego zaniepokojenia tym, co widzimy, ponieważ jest to bardzo niezwykła sytuacja” – powiedział McCuston w czwartek w CNN.

„Nie widzimy tego w Stanach Zjednoczonych ani w Europie – a liczba zgłaszanych przypadków zdecydowanie wykracza poza normalny zakres tego, co widzimy” – powiedział McCuston.

Wysoki rangą brytyjski urzędnik ds. zdrowia powiedział w niedzielę BBC, że ludzie powinni być świadomi ospy małp – ale ryzyko dla ogółu społeczeństwa „jest obecnie bardzo niskie”.

„Myślę, że ludzie muszą być ostrożni” – powiedziała Susan Hopkins, główny doradca medyczny brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia.

„Naprawdę chcemy, aby lekarze byli czujni i wysyłali test, jeśli są zaniepokojeni”.

Na podstawie raportów z Afryki Agencja Usług BHP (UKHSA) wie, że niektórzy ludzie są „bardziej narażeni na poważne choroby, zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością lub małe dzieci” – powiedział Hopkins.

Chociaż „nie ma bezpośredniej szczepionki na ospę małp, używamy szczepionki przeciw ospie prawdziwej lub szczepionki przeciw ospie trzeciej generacji, która jest bezpieczna dla osób mających kontakt z przypadkami” – powiedział Hopkins.

Sandee LaMotte, Jamie Gumbrecht, Keith Allen, Kevin Liptak, Jacqueline Howard i Martin Goillandeau przyczynili się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.