W 2023 r. liczba ataków cybernetycznych we Włoszech wzrośnie o 40 procent

W 2023 r. liczba ataków cybernetycznych we Włoszech wzrośnie o 40 procent

Według raportu opublikowanego w czwartek przez Włoskie Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Komputerowego (Closet) od 2018 r. do czerwca tego roku liczba ataków cybernetycznych na ten kraj europejski wzrosła o 300 procent, co czyni go jednym z najbardziej dotkniętych krajów na świecie.

Obecnie we Włoszech liczba ataków cybernetycznych jest prawie czterokrotnie wyższa niż w pozostałej części świata, jak wynika z analizy, z której wynika, że ​​w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku ofiary stanowiły tu 9,6% wszystkich ataków.

Z drugiej strony z badania wynika, że ​​ponad 37% światowych incydentów haktywizmu, czyli nazwy nadawanej pokojowemu wykorzystaniu narzędzi cyfrowych do celów politycznych, dotknęło organizacje włoskie.

W ciągu ostatnich pięciu lat doszło do 505 szczególnie poważnych ataków z udziałem podmiotów włoskich, z czego 132, co stanowi 26 proc., miało miejsce w pierwszej połowie 2023 r., a maksymalny szczyt odnotowano w kwietniu, gdzie odnotowano 262 cyberataki.

„Biorąc pod uwagę, że Włochy reprezentują zaledwie dwa punkty procentowe światowego PKB i 0,7 procent populacji, dane te z pewnością dają do myślenia” – zauważyła Gabriele Fagioli, prezes Closet, ogłaszając analizę.

Ekspert ustalił, że największy wzrost poważnych incydentów we Włoszech odnotował sektor finansowy i ubezpieczeniowy – w tym roku odnotowano 9,0 proc. ataków w porównaniu z 3,7 proc. w roku poprzednim, a w ciągu zaledwie sześciu miesięcy łączna liczba ataków, do których doszło w całym Rok 2022 został przekroczony.

Fagioli zwrócił również uwagę na poważne skutki, jakie włoskie małe i średnie przedsiębiorstwa odczuły w ciągu ostatnich trzech lat po „przyspieszeniu w kierunku cyfryzacji napędzanym impulsem wywołanym przez pandemię”, ponieważ podmioty te są wyraźnie „nieprzygotowane do przeciwstawienia się rosnąca presja cyberataków.”

uwaga/ort

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *