W 2023 roku Polska wzmocniła swoje możliwości przemysłowe w zakresie modernizacji i naprawy czołgów Leopard 2PL, T-72 i PT-91.

W 2023 roku Polska wzmocniła swoje możliwości przemysłowe w zakresie modernizacji i naprawy czołgów Leopard 2PL, T-72 i PT-91.

Siły Zbrojne RP otrzymały 14 zmodernizowanych czołgów Panther w wersji 2PL w ramach modernizacji, napraw i remontów pojazdów opancerzonych prowadzonych przez Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” SA w ramach różnych kontraktów i porozumień. Z 4 dodatkowymi jednostkami w procesie produkcyjnym (reszta zostanie dostarczona w 2023 roku). Aby zwiększyć tempo pracy i odzyskać dużą liczbę pojazdów, konieczne jest doskonalenie umiejętności przemysłowych i różnych procesów.

Polska firma dostarczyła Wojsku Polskiemu 29 czołgów T-72 po ich przeglądzie i opracowaniu modyfikacji. Pozostałe dwa pojazdy przechodzą testy terenowe i zostaną przyjęte jeszcze w tym roku. Natomiast zakład prowadzi prace modyfikacyjne i konserwacyjne na czołgach PT-91, kontynuując jednocześnie projekty związane z modyfikacjami pojazdów zabezpieczenia technicznego (WZT).

Według raportu Zona Militar kolejnym działaniem pozwalającym wzmocnić możliwości modernizacyjne i naprawcze w Polsce jest utworzenie wspólnego centrum serwisowego pojazdów opancerzonych używanych przez armię ukraińską z ukraińską państwową firmą Ukrobronprom. Jej zadaniem jest weryfikacja uszkodzeń, ocena stanu i remonty czołgów T-64. Transakcja otworzyła drzwi do zastosowania podobnych procesów w czołgach z rodziny T-72, PT-91 Twardy i Leopard 2.

Podobnie w wyniku inwestycji państwowej o wartości 850 mln zł, przeznaczonej na budowę nowej linii technologicznej do produkcji roślinnych haubic artyleryjskich, ogłoszono możliwość zdobycia umiejętności w zakresie sprzętu artyleryjskiego dla Zakładów Mechanicznych, które mają wejść do praca. Będzie to w 2027 roku.

Znajomość sytuacji bezpieczeństwa w Polsce jest istotna, jeśli chcemy analizować obecną sytuację w Europie wynikającą z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Kraj stał się znaczącym węzłem logistycznym i jednym z kluczowych sojuszników Kijowa. Utworzenie dawnego centrum usług było kolejnym krokiem w ramach różnych darowizn wojennych na rzecz państwa warszawskiego.

Zdjęcia: BUMAR-ŁABĘDY.

Możesz być także zainteresowany: Opóźnienia w produkcji kluczowych komponentów opóźniają produkcję nowych myśliwców F-35 dla armii amerykańskiej i sojuszników.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *