Naukowcy potwierdzili odkrycie w Australii nowego gatunku dinozaura, jednego z największych na świecie, ponad dekadę po tym, jak hodowcy po raz pierwszy odkryli kości zwierzęcia.
Roślinożerne zauropody żyły w okresie kredowym od 92 do 96 milionów lat temu, kiedy Australia była połączona z Antarktydą. artykuł badawczy Opublikowano w poniedziałek.
Paleontolodzy oszacowali, że dinozaur miał 5-6,5 metra wysokości w biodrze i od 25 do 30 metrów długości, co oznaczało długość boiska do koszykówki i długość dwupiętrowego budynku.
To sprawia, że nowy gatunek jest największym dinozaurem, jaki kiedykolwiek znaleziono w Australii i umieszcza go w pierwszej piątce na świecie, dołączając do elitarnej grupy tytanozaurów wcześniej odkrytych tylko w Ameryce Południowej.
„Odkrycia takie jak to to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział kustosz Queensland Museum i paleontolog Scott Hocknall.
Paleontolodzy nazwali zauropoda „Australotitan coprensis”, łącząc „tytan południowy” z nazwą strumienia w pobliżu miejsca, w którym w 2006 roku znaleziono pierwsze kości tego stworzenia na ranczo bydła w Iromanga w stanie Queensland.
Potwierdzenie nowego gatunku oznacza siedemnastoletnią podróż, aby najpierw odkryć kości Coopera, a następnie porównać kości Coopera, jak nieoficjalnie nazywa się dinozaura, z innymi znaleziskami.
Kości dinozaurów są ogromne, ciężkie i kruche i są przechowywane w muzeach na całym świecie, co utrudnia badania naukowe.
Zespół z Iromanga Museum of Natural History i Queensland Museum po raz pierwszy wykorzystał nową technologię cyfrową do skanowania 3D każdej kości w celu porównań.
„Aby potwierdzić, że australotitan był innym gatunkiem, musieliśmy porównać jego kości z kościami innych gatunków z Queensland i na całym świecie” – powiedział Hocknall. To było bardzo długie i żmudne zadanie”.
Robyn Mackenzie, która zbierała bydło wraz z mężem Stuartem na ich posiadłości, kiedy odkryli kości, założyła Muzeum Historii Naturalnej Eromanga, w którym znajduje się znalezisko.
Kilka innych znalezisk szkieletów dinozaurów na tym obszarze, wraz z półką skalną, która prawdopodobnie była śladem zauropodów, wciąż czeka na pełne badania naukowe.
„Turystyka Palaeo jest ogromna na całym świecie, więc spodziewamy się dużej międzynarodowej uwagi, gdy nasze granice ponownie się otworzą” – powiedział McKenzie, obecnie paleontolog terenowy.
Nawet większe okazy dinozaurów czekają na zauważenie, powiedział Hocknoll, biorąc pod uwagę, że roślinożerne zauropody były na ogół żerowane przez gigantyczne teropody.
„Znaleźliśmy dwa małe teropody w Australii… ale nie przeszkadzałyby australotitanom, co sugeruje bardzo dużego drapieżnego dinozaura. Jeszcze go nie znaleźliśmy”.
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”