W Chinach odkryto embrion dinozaura doskonale zachowany w jaju

W Chinach odkryto embrion dinozaura doskonale zachowany w jaju

Skamielina licząca 70 milionów lat zachowuje embrionalny szkielet dinozaura-owiraptoryda, który został nazwany Baby Yingliang na cześć Chińskiego Muzeum, w którym znajduje się skamielina. Maleńkie kości dinozaurów są małe, kruche i rzadko zachowane jako skamieliny, co czyni to bardzo szczęśliwym znaleziskiem, powiedziała Darla Zelenitsky, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie.

„To wspaniały okaz… Pracuję nad jajami dinozaurów od 25 lat i jeszcze czegoś takiego nie widziałem” – powiedział Zelenitsky, który jest jednym z autorów badań opublikowanych we wtorek w iScience.

„Do tej pory niewiele wiadomo o tym, co działo się w przed wyklutym jaju dinozaura, ponieważ istnieje bardzo niewiele szkieletów embrionalnych, zwłaszcza tych, które są kompletne i zachowane w życiu” – powiedziała w e-mailu.

Jajo miało około 17 cm (7 cali) długości, a dinozaur oszacowano na około 27 cm (11 cali) długości od głowy do ogona. Naukowcy uważają, że gdyby żył jako dorosły, miałby od dwóch do trzech metrów wzrostu.

Naukowcy z Chin, Wielkiej Brytanii i Kanady zbadali pozycje Baby Yingliang i innych wcześniej znalezionych embrionów Oviraptoryd. Doszli do wniosku, że dinozaury poruszały się i zmieniały pozycje przed wykluciem w sposób podobny do młodych ptaków.

U współczesnych ptaków ruchy te są związane z zachowaniem zwanym zginaniem, które jest kontrolowane przez centralny układ nerwowy i ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego wyklucia.

Większość znanych nieptasich embrionów dinozaurów jest niekompletna i zawiera rozszczepione szkielety (Kości oddzielone w stawach), Wisom Ma, główny autor badania i badacz z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii, powiedział w oświadczeniu.

„Byliśmy zaskoczeni, widząc ten embrion pięknie zachowany w jaju dinozaura, leżący w pozycji podobnej do ptaka. Takiej pozycji nie rozpoznano wcześniej u nieptasich dinozaurów”.

Artysta rekonstruuje maleńkiego dinozaura-owiraptoryda.

Wszystkie ptaki wyewoluowały bezpośrednio z grupy dwunożnych dinozaurów zwanych teropodami, których członkami są wieloletnie tyranozaury i mniejsze welociraptory.

Zachowanie przed wykluciem nie jest jedynym zachowaniem, które współczesne ptaki odziedziczyły po swoich przodkach dinozaurach. Wiadomo również, że te same gatunki dinozaurów siadały na jajach, powiedział Zelenitsky, podobnie jak ptaki.

Skamielina została znaleziona w chińskiej prowincji Jiangxi i została nabyta w 2000 roku przez Liang Liu, dyrektora chińskiej firmy kamieniarskiej Yingliang Group. Skończyło się to w magazynie i w dużej mierze zostało zapomniane do około 10 lat później, kiedy pracownicy muzeum uporządkowali pudła i odkryli skamielinę podczas budowy Muzeum Historii Naturalnej Yingliang. Muzeum jest wspierane przez firmę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.