W Chinach opracowywany jest mały akcelerator cząstek, który może „niesamowicie” poszerzyć ludzkie zrozumienie tajemnic życia i ewolucji

Opublikowany:

31 lipca 2021 04:48 GMT

Chociaż sam laser na swobodnych elektronach nie jest nowy, zespołowi udało się zmniejszyć rozmiar obiektu z setek, a nawet tysięcy do zaledwie 12 metrów.

Naukowcy z Instytutu Optyki i Mikromechaniki w Szanghaju stworzyli pierwszy kompaktowy akcelerator cząstek zdolny do zasilania lasera na swobodnych elektronach, Komunikacja W zeszły piątek Chińska Akademia Nauk (ACC).

Urządzenie pozwala na badanie materii na poziomie molekuł i atomów i obiecuje “postęp w różnych dyscyplinach, takich jak fizyka, chemia, biologia strukturalna, medycyna, materiałoznawstwo, energia i środowisko” – przekonuje organizm.

„Właściwości lasera na swobodnych elektronach, w tym wyjątkowo wysoka rozdzielczość w odniesieniu do czasu i przestrzeni oraz silna ultrawysoka jasność, umożliwiają uzyskanie trójwymiarowych i multimodalnych obrazów materiałów w super rozdzielczości” – powiedział Wang Wentao. , jeden z zespołu.

„Prawdopodobnie zastosowanie technologii” […] Znacząco poszerza ludzkie rozumienie tajemnicy życia i ewolucji żywych istot.”

Chociaż sam laser na swobodnych elektronach nie jest nowy i został zsyntetyzowany i wykorzystany do celów badawczych, jego wcześniejsze projekty przewidywały zastosowanie masywnych akceleratorów o długości od 300 do 3400 metrów. W tej chwili na świecie jest tylko osiem takich urządzeń. Naukowcy twierdzą, że drastyczny spadek może sprawić, że będą jeszcze bardziej sławni.

„Przetestowaliśmy wykonalność nowej ścieżki technicznej za pomocą laserowego akceleratora elektronów o bardzo dużej zdolności przyspieszania i zmniejszyliśmy rozmiar obiektu z 1 km do 12 metrów”, podkreśla Leng Yuxin, zastępca dyrektora instytutu.

Szczegóły projektu opisano w artykule opublikowany W zeszłym tygodniu w magazynie Nature.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *