W Nowym Jorku Zełenski krytykuje „pozorną jedność” powstań europejskich i polskich

W Nowym Jorku Zełenski krytykuje „pozorną jedność” powstań europejskich i polskich

Zaktualizowano

W związku z oświadczeniem prezydenta Ukrainy Polska wezwała ambasadora Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) opuszcza kraj po przemówieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.Justina Lane’aEFE
  • Geopolityka Biden na otwarciu Zgromadzenia Ogólnego ONZ: „Rosja ma nadzieję, że świat się zmęczy i pozwoli na brutalizację Ukrainy”

Ukraina i Polska pokazały głębokie różnice między obydwoma krajami na najwyższym szczeblu i na arenie publicznej. Eksport zboża z UkrainySprawa wykraczająca poza solidarność okazaną przez Warszawę po wojnie i Kijów zdecydowały się skierować ją do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Napięcia między prezydentem Władimirem Zełenskim a jego polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą osiągnęły tak wysoki poziom, że ONZ Rzeczpospolita. Odnoszą się one do „problemów z harmonogramem”.

Jednak po podjęciu decyzji o utrzymaniu Polski i innych krajów na początku tygodnia, decyzja mogła zostać podjęta pod wpływem chwili. Embargo na ukraińskie zboże wbrew UE. W doniesieniach polskiej prasy w Nowym Jorku Zełenski oskarżył Rosję o wykorzystywanie kryzysu żywnościowego do wymuszania regionalnych ustępstw, ale „skrytykował pozorną solidarność części europejskich sojuszników Ukrainy, którzy jednak wspierają Rosję” – powiedział.

„Niepokojące jest to, że niektórzy w Europie udają, że nas wspierają, ale jednocześnie zmieniają kwestię zboża. Kryminał Polityk. Może im się wydawać, że odgrywają niezależną rolę, ale w rzeczywistości Torowanie drogi planom Rosji„Zełenski powiedział, nie wymieniając konkretnych krajów.

Jednak polska delegacja przyjęła to do wiadomości i po swojej interwencji w Zgromadzeniu Ogólnym Prezydent Duda otwarcie skrytykował Ukrainę, podkreślając potrzebę ochrony polskich interesów. Wyjaśnił, że Polska nie zamknęła granic dla ukraińskiego zboża, ale je ustanowiła Specjalne korytarze komunikacyjne Całość koordynowano w porozumieniu z Kijowem. „Te korytarze umożliwiły przewiezienie przez Polskę w lutym lub marcu tego roku dwukrotnie większej ilości zboża” – podkreślił. Czyniąc to, w metaforyczny sposób porównał działania Ukrainy do rozpaczy tonącego człowieka.

„Każdy, kto bierze udział w akcji ratunkowej tonącego, wie, że ktoś taki jest bardzo niebezpieczny; może cię wciągnąć na głęboką wodę”.

Duda dodał, że w trudnej sytuacji Ukrainy nikt nie może jej winić za „chwytanie wszystkiego, co się da”, ale zgodnie z metaforą „uzasadnione jest chronienie się przed krzywdą, ratując tonącego”. . Pamiętaj też o tym Przez terytorium Polski przebiega transport broni i pomocy humanitarnej na UkrainęPowiedział: „Prezydent Zełenski nigdy nie powinien zapomnieć”.

W ślad za tymi komentarzami Polska Ukraina wzywa ambasadora „Pilnie”.

Słowacja, Węgry i Polska przestały uczestniczyć w pracach platformy koordynacyjnej Komisji Europejskiej ds. dostaw ukraińskiego zboża. Zakaz narzuconych przez te przepustki. W forum wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Budapeszt, Bratysława i Warszawa przedłużyły zakaz importu ukraińskich produktów rolnych na cały kraj po tym, jak Komisja odmówiła przedłużenia embarga po 15 września.

Zdaniem Pierwszego Wicepremiera i Ministra Gospodarki Ukrainy: Julia Sviridenko, groźby zwrócenia się do WTO zmaterializowały się poprzez złożenie skarg dotyczących zakazu importu ich produktów rolnych. WTO z siedzibą w Genewie ogłosiła we wtorek, że otrzymała wniosek Ukrainy o odbycie „rozmów w sprawie rozstrzygnięcia sporu w sprawie ograniczenia eksportu zbóż” z Węgrami, Polską i Słowacją.

Jednak te podania są mocne. Embargo na ukraińskie zboże, które jest gorszej jakości, ale znacznie tańsze od tego produkowanego przez rolników, wynika z konieczności ochrony krajowych rynków i uniknięcia większych zakłóceń.

Ze swojej strony polski premier Mateusz Morawiecki zagroził w środę Ukrainie, że „doda więcej produktów” do listy zablokowanego ukraińskiego importu, jeśli Kijów „zaintensyfikuje konflikt” w tej kwestii.

W oświadczeniu dla Kanału Polskiego BolsadMorawiecki wydał ostrzeżenie w ramach słownego sporu między obydwoma rządami, jaki miał miejsce w ostatnich dniach.

Szef polskiej administracji zamieścił na swoich portalach społecznościowych film, w którym stwierdził, że jego kraj „ Pierwsza osoba, która zrobiła wiele dla Ukrainy Dlatego mamy nadzieję, że nasze interesy zostaną zrozumiane i będziemy ich z całą determinacją bronić.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *