W Nowym Jorku Zełenski krytykuje „pozorną jedność” powstań europejskich i polskich

W Nowym Jorku Zełenski krytykuje „pozorną jedność” powstań europejskich i polskich

Zaktualizowano

W związku z oświadczeniem prezydenta Ukrainy Polska wezwała ambasadora Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) opuszcza kraj po przemówieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) opuszcza kraj po przemówieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.Justina Lane’aEFE
  • Geopolityka Biden na otwarciu Zgromadzenia Ogólnego ONZ: „Rosja ma nadzieję, że świat się zmęczy i pozwoli na brutalizację Ukrainy”

Ukraina i Polska pokazały głębokie różnice między obydwoma krajami na najwyższym szczeblu i na arenie publicznej. Eksport zboża z UkrainySprawa wykraczająca poza solidarność okazaną przez Warszawę po wojnie i Kijów zdecydowały się skierować ją do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Napięcia między prezydentem Władimirem Zełenskim a jego polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą osiągnęły tak wysoki poziom, że ONZ Rzeczpospolita. Odnoszą się one do „problemów z harmonogramem”.

Jednak po podjęciu decyzji o utrzymaniu Polski i innych krajów na początku tygodnia, decyzja mogła zostać podjęta pod wpływem chwili. Embargo na ukraińskie zboże wbrew UE. W doniesieniach polskiej prasy w Nowym Jorku Zełenski oskarżył Rosję o wykorzystywanie kryzysu żywnościowego do wymuszania regionalnych ustępstw, ale „skrytykował pozorną solidarność części europejskich sojuszników Ukrainy, którzy jednak wspierają Rosję” – powiedział.

„Niepokojące jest to, że niektórzy w Europie udają, że nas wspierają, ale jednocześnie zmieniają kwestię zboża. Kryminał Polityk. Może im się wydawać, że odgrywają niezależną rolę, ale w rzeczywistości Torowanie drogi planom Rosji„Zełenski powiedział, nie wymieniając konkretnych krajów.

Jednak polska delegacja przyjęła to do wiadomości i po swojej interwencji w Zgromadzeniu Ogólnym Prezydent Duda otwarcie skrytykował Ukrainę, podkreślając potrzebę ochrony polskich interesów. Wyjaśnił, że Polska nie zamknęła granic dla ukraińskiego zboża, ale je ustanowiła Specjalne korytarze komunikacyjne Całość koordynowano w porozumieniu z Kijowem. „Te korytarze umożliwiły przewiezienie przez Polskę w lutym lub marcu tego roku dwukrotnie większej ilości zboża” – podkreślił. Czyniąc to, w metaforyczny sposób porównał działania Ukrainy do rozpaczy tonącego człowieka.

„Każdy, kto bierze udział w akcji ratunkowej tonącego, wie, że ktoś taki jest bardzo niebezpieczny; może cię wciągnąć na głęboką wodę”.

Duda dodał, że w trudnej sytuacji Ukrainy nikt nie może jej winić za „chwytanie wszystkiego, co się da”, ale zgodnie z metaforą „uzasadnione jest chronienie się przed krzywdą, ratując tonącego”. . Pamiętaj też o tym Przez terytorium Polski przebiega transport broni i pomocy humanitarnej na UkrainęPowiedział: „Prezydent Zełenski nigdy nie powinien zapomnieć”.

W ślad za tymi komentarzami Polska Ukraina wzywa ambasadora „Pilnie”.

Słowacja, Węgry i Polska przestały uczestniczyć w pracach platformy koordynacyjnej Komisji Europejskiej ds. dostaw ukraińskiego zboża. Zakaz narzuconych przez te przepustki. W forum wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Budapeszt, Bratysława i Warszawa przedłużyły zakaz importu ukraińskich produktów rolnych na cały kraj po tym, jak Komisja odmówiła przedłużenia embarga po 15 września.

Zdaniem Pierwszego Wicepremiera i Ministra Gospodarki Ukrainy: Julia Sviridenko, groźby zwrócenia się do WTO zmaterializowały się poprzez złożenie skarg dotyczących zakazu importu ich produktów rolnych. WTO z siedzibą w Genewie ogłosiła we wtorek, że otrzymała wniosek Ukrainy o odbycie „rozmów w sprawie rozstrzygnięcia sporu w sprawie ograniczenia eksportu zbóż” z Węgrami, Polską i Słowacją.

Jednak te podania są mocne. Embargo na ukraińskie zboże, które jest gorszej jakości, ale znacznie tańsze od tego produkowanego przez rolników, wynika z konieczności ochrony krajowych rynków i uniknięcia większych zakłóceń.

Ze swojej strony polski premier Mateusz Morawiecki zagroził w środę Ukrainie, że „doda więcej produktów” do listy zablokowanego ukraińskiego importu, jeśli Kijów „zaintensyfikuje konflikt” w tej kwestii.

W oświadczeniu dla Kanału Polskiego BolsadMorawiecki wydał ostrzeżenie w ramach słownego sporu między obydwoma rządami, jaki miał miejsce w ostatnich dniach.

Szef polskiej administracji zamieścił na swoich portalach społecznościowych film, w którym stwierdził, że jego kraj „ Pierwsza osoba, która zrobiła wiele dla Ukrainy Dlatego mamy nadzieję, że nasze interesy zostaną zrozumiane i będziemy ich z całą determinacją bronić.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *