Środa, 11 października 2023, 13:21
Gwardia Cywilna rozważa wszczęcie śledztwa w sprawie cyberataku, do którego doszło w czerwcu 2019 r. na Radę Miasta Roquetas de Mar, w wyniku którego z wynagrodzeń pracowników miejskich skradziono prawie 700 tys. euro, które ostatecznie można odzyskać. Cztery lata po tym wydarzeniu, opublikowanym przez IDEAL ALMERÍA, Grupa Wywiadu Technicznego UOPJ Dowództwa Almerii zakończyła operację znaną jako „D52”, obejmującą aresztowanie w Polsce i ekstradycję do Hiszpanii. Wydarzenia już w więzieniu.
Jest obywatelem Ameryki Północnej mieszkającym w Wielkiej Brytanii i na Łotwie i jest poszukiwany na arenie międzynarodowej przez FBI, Scotland Yard i inne międzynarodowe siły policyjne za podobną działalność przestępczą. Kwalifikacja opisuje go jako eksperta w dziedzinie informatyki, sieci społecznościowych i Internetu, który „miesiące temu” uzyskał dostęp do serwera Rady Miejskiej Roquetas de Mar, śledząc pliki płacowe pracowników.
Organ uwydatnił akta zawierające dane identyfikacyjne oraz rachunki bankowe, doceniając „szybkie działanie” ze strony Rock Council w zakresie ujawnienia faktów. Pozwoliło to śledczym, współpracującym z władzami niemieckimi i policją, „przechwycić skradzione pieniądze w ciągu kilku godzin”, a następnie je zwrócić.
Odnosząc się do zachowania osoby zatrzymanej w Polsce, Gwardia Cywilna zauważyła, że zmienił numery rachunków pracowników na bank niemiecki oraz zmienił pliki płatnicze przesyłane instytucjom bankowym w celu wypłaty wynagrodzeń.
Ponadto „zmieniał losowo listę rachunków, tak aby niektórzy pracownicy otrzymywali pensje, a inni nie, aby nie wzbudzać podejrzeń, że system komputerowy Rady Miejskiej może nie działać”. Dochodzenie zostało zakończone. W tym zakresie kontrola systemu komputerowego ratusza potwierdziła, że sprawca tych zdarzeń usunął wszelkie zapisy, aby nie pozostawić po sobie cyfrowego śladu. Według uzbrojonej firmy sposób, w jaki kontynuuje tę działalność, „odzwierciedla jej wysoki poziom przestępczości”.
Dochodzenie
Dowództwo Almerii wskazało, że wszczęto dwutorowe śledztwo, którego celem było natychmiastowe odzyskanie wynagrodzeń pracowników Rady Miejskiej Roquetas de Mar oraz zidentyfikowanie, zlokalizowanie i aresztowanie osób odpowiedzialnych za przestępstwo. .
We wrześniu 2021 r. (dwa lata po cyberataku) funkcjonariuszom Gwardii Cywilnej prowadzącym śledztwo udało się w pełni zidentyfikować domniemanego sprawcę incydentów. Poszukiwany na arenie międzynarodowej mężczyzna podjął szczególne środki bezpieczeństwa, aby uniknąć identyfikacji.
Jak wynika z dochodzenia, utworzył on spółkę fasadową zarejestrowaną na Gibraltarze z siedzibą w Anglii i kontem bankowym w Niemczech, aby za pośrednictwem tej sieci otrzymywać pieniądze pochodzące od swoich oszustów. Ponadto dostęp do niemieckiego konta zawsze odbywał się za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi, co było trudne do znalezienia. „Prywatnie był bardzo skrupulatny i ostrożny, nie pokazywał się na portalach społecznościowych” – opisali mężczyznę, który miał do czynienia z hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.
Pomimo tych środków bezpieczeństwa autor cyberataku, który kosztował prawie 700 000 euro na konta miejskie Roquetas de Mar, przeprowadzony przez agentów Gwardii Cywilnej, uzyskał dostęp do bankowości internetowej, gdzie zmanipulował „router” schroniska i otrzymał tę kwotę. Florencja, Włochy). Wydawało się, że wszystko idzie idealnie, ale popełnił jeden błąd: zapomniał ładowarki do telefonu. Przeoczenie, które pozwoliło im odkryć jego tożsamość.
Rozpoczął się proces poszukiwania podejrzanego, który zaowocował w kwietniu tego roku, zlokalizowaniem go w Krakowie (Polska), gdzie został aresztowany. W kwietniu 2023 r. dalsze prace zaowocowały lokalizacją w Krakowie (Polska), gdzie zatrzymano podejrzanego.
Wraz z ekstradycją tego obywatela Ameryki Północnej do Hiszpanii, przebywającego w tymczasowym areszcie na mocy postanowienia sądu, zakończyła się operacja „D52”, śledztwo nadzorujące pierwszy incydent w Roquetas de Mar i instrukcja nr 1 we współpracy z Prokuraturą Prowincjonalną. Almeria (jednostka ds. przestępczości komputerowej), która za pośrednictwem Eurojustu promowała europejskie nakazy dochodzeniowe i wniosek o pomoc prawną Międzynarodowej Komisji w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoszech, a także Międzynarodowy Nakaz Aresztowania.
Cała zawartość jest dostępna za 0,99 € przez pierwszy miesiąc
Czy jesteś już subskrybentem? zalogować się
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”