W Polsce domagają się jego uwolnienia antybiałorusini i rodzice Protassevicha

Kraków (Polska), 27 maja (EFE) – Stephen Putillo, polski koordynator białoruskiej opozycji oraz rodzice zatrzymanego przez władze Mińska dysydenta dziennikarza i protestanta Romana Protaszewicza zażądali jego uwolnienia w ten czwartek. Torturowany i wzywający do międzynarodowych sankcji przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

Putillo, założyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta, i rodzice Protaszewicza wezwali społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Białoruś i uwolnienia działacza, który wsiadł do komercyjnego samolotu zawróconego z Mińska, podczas konferencji prasowej w siedzibie Białoruskiej Izby Reprezentantów w Warszawie. Białoruś.

„Niestety wiemy, że Roman jest torturowany i można go zobaczyć na filmie ukrywającym się ze siniakami na szyi i makijażem na nadgarstku” – powiedział Putillo, odnosząc się do półminutowego wideo, na którym widać Mińsk w luźnych ubraniach i twierdził, że go właściwie.

Matka Rumunii, Natalia Protashevich, obiecała: „Jest wyraźnie torturowany, a ja znam jego gesty (…) Jego twarz wskazuje, że był torturowany”.

Na pytanie, czy Protaszewicz cieszy się w Polsce statusem uchodźcy politycznego, Putillo odpowiedział, że nie wie, jaka jest jego sytuacja: „O ile wiem, kilkakrotnie zmieniał adres i nigdy nie otrzymał żadnej ochrony. Był w Warszawie. ‘

Putillo obiecał, że będzie czuł się w Polsce “ w stu procentach bezpieczny ”, ale jak widać (Białoruś) zrobi wszystko, by nas powstrzymać – dodał: – Zaczęliśmy otrzymywać więcej gróźb niż zwykle i stało się jasne, że robiliśmy było niebezpieczne. ‘

Założyciel Nexty, prześladowany przez reżim Łukaszenki za działania przeciwko reżimowi, wezwał do „pomocy, bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ze strony Polski” i powiedział, że „tylko międzynarodowa izolacja i uznanie za reżim terrorystyczny może pomóc”.

Rodzice zatrzymanego wyrazili chęć udania się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wyrażając swoje obawy o zdrowie syna i prosząc „wszystkich dziennikarzy, rządy i każdego, kto ma władzę i wpływy, aby pomógł mu działać swobodnie”.

W minioną niedzielę samolot Ryanaira nr 4978 został zmuszony do lądowania w Mińsku na rozkaz białoruskich urzędników pod pozorem zagrożenia bombowego Ateny-Wilno.

Na miejscu Roman Protashevich i jego dziewczyna, 23-letnia obywatelka Rosji Sofia Sabica, zostali aresztowani pod zarzutem „ekstremistycznych” działań przeciwko reżimowi Łukaszenki i ich miejscu pobytu.

System operacyjny Nexta powstał jako kanał YouTube utworzony przez Putilo w celu ukończenia programu edukacyjnego podczas studiów filmowych w Katowicach.

W 2018 roku wydał wideo zatytułowane „Lukasherlock”, kpiny z przestępstwa rzekomo popełnionego przez prezydenta Białorusi, oskarżającego Mińsk o znieważenie prezydenta i naruszenie praw autorskich.

Po wyborach Łukaszenki po raz szósty kierowany przez Protaszewicza Nekstta odegrał kluczową rolę w szeroko zakrojonych sierpniowych protestach na Białorusi.

Strona stała się kluczowym narzędziem koordynacji i informacji dla dysydentów w kraju i była w stanie uniknąć inwigilacji reżimu za pomocą sieci społecznościowych z grupą czterech osób z Warszawy.

Polski rząd zapowiedział zamiar zwrócenia się z żądaniem sankcji wobec Łukaszenki na forach międzynarodowych, a od piątku Polska wprowadzi zakaz wykorzystywania swojej przestrzeni powietrznej dla wszystkich lotów obsługiwanych przez białoruskie linie lotnicze. EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *