W Polsce domagają się jego uwolnienia antybiałorusini i rodzice Protassevicha

Kraków (Polska), 27 maja (EFE) – Stephen Putillo, polski koordynator białoruskiej opozycji oraz rodzice zatrzymanego przez władze Mińska dysydenta dziennikarza i protestanta Romana Protaszewicza zażądali jego uwolnienia w ten czwartek. Torturowany i wzywający do międzynarodowych sankcji przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

Putillo, założyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta, i rodzice Protaszewicza wezwali społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Białoruś i uwolnienia działacza, który wsiadł do komercyjnego samolotu zawróconego z Mińska, podczas konferencji prasowej w siedzibie Białoruskiej Izby Reprezentantów w Warszawie. Białoruś.

„Niestety wiemy, że Roman jest torturowany i można go zobaczyć na filmie ukrywającym się ze siniakami na szyi i makijażem na nadgarstku” – powiedział Putillo, odnosząc się do półminutowego wideo, na którym widać Mińsk w luźnych ubraniach i twierdził, że go właściwie.

Matka Rumunii, Natalia Protashevich, obiecała: „Jest wyraźnie torturowany, a ja znam jego gesty (…) Jego twarz wskazuje, że był torturowany”.

Na pytanie, czy Protaszewicz cieszy się w Polsce statusem uchodźcy politycznego, Putillo odpowiedział, że nie wie, jaka jest jego sytuacja: „O ile wiem, kilkakrotnie zmieniał adres i nigdy nie otrzymał żadnej ochrony. Był w Warszawie. ’

Putillo obiecał, że będzie czuł się w Polsce „ w stu procentach bezpieczny ”, ale jak widać (Białoruś) zrobi wszystko, by nas powstrzymać – dodał: – Zaczęliśmy otrzymywać więcej gróźb niż zwykle i stało się jasne, że robiliśmy było niebezpieczne. ’

Założyciel Nexty, prześladowany przez reżim Łukaszenki za działania przeciwko reżimowi, wezwał do „pomocy, bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ze strony Polski” i powiedział, że „tylko międzynarodowa izolacja i uznanie za reżim terrorystyczny może pomóc”.

Rodzice zatrzymanego wyrazili chęć udania się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wyrażając swoje obawy o zdrowie syna i prosząc „wszystkich dziennikarzy, rządy i każdego, kto ma władzę i wpływy, aby pomógł mu działać swobodnie”.

W minioną niedzielę samolot Ryanaira nr 4978 został zmuszony do lądowania w Mińsku na rozkaz białoruskich urzędników pod pozorem zagrożenia bombowego Ateny-Wilno.

Na miejscu Roman Protashevich i jego dziewczyna, 23-letnia obywatelka Rosji Sofia Sabica, zostali aresztowani pod zarzutem „ekstremistycznych” działań przeciwko reżimowi Łukaszenki i ich miejscu pobytu.

System operacyjny Nexta powstał jako kanał YouTube utworzony przez Putilo w celu ukończenia programu edukacyjnego podczas studiów filmowych w Katowicach.

W 2018 roku wydał wideo zatytułowane „Lukasherlock”, kpiny z przestępstwa rzekomo popełnionego przez prezydenta Białorusi, oskarżającego Mińsk o znieważenie prezydenta i naruszenie praw autorskich.

Po wyborach Łukaszenki po raz szósty kierowany przez Protaszewicza Nekstta odegrał kluczową rolę w szeroko zakrojonych sierpniowych protestach na Białorusi.

Strona stała się kluczowym narzędziem koordynacji i informacji dla dysydentów w kraju i była w stanie uniknąć inwigilacji reżimu za pomocą sieci społecznościowych z grupą czterech osób z Warszawy.

Polski rząd zapowiedział zamiar zwrócenia się z żądaniem sankcji wobec Łukaszenki na forach międzynarodowych, a od piątku Polska wprowadzi zakaz wykorzystywania swojej przestrzeni powietrznej dla wszystkich lotów obsługiwanych przez białoruskie linie lotnicze. EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *