W Polsce powstała fundacja pomagająca szkołom wyróżnionym w ramach „Tęczowych Piątków”.

W Polsce powstała fundacja pomagająca szkołom wyróżnionym w ramach „Tęczowych Piątków”.

Kraków (Polska), 2 listopada (EFE).- W czwartek w Warszawie powstała niezależna fundacja zapewniająca wsparcie prawne uczniom, nauczycielom i szkołom, wobec których represjonowano za działanie na rzecz społeczności LGBTI.

Podczas publicznej uroczystości zorganizowanej przed Ministerstwem Edukacji przedstawiciele nowo powstałej Fundacji GrowSpace ogłosili zamiar udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej osobom, które zostały dotknięte sankcjami za udział w „Tęczowych Piątkach” w środowisku szkolnym.

To dobrowolna uroczystość, podczas której przez jeden dzień zachęca się ludzi do okazania swojego wsparcia dla społeczności LGBTI w Polsce poprzez noszenie tęczy, co podtrzymuje ultrakonserwatywny polski rząd. Od jego powstania. Zaczęło się kilka lat temu.

Po ostatniej edycji, w której wzięło udział ponad 110 szkół z całego kraju, Małgorzata Bielang, Inspektor Oświaty Pomorza (Północ), skierowała pismo do dyrekcji szkół w regionie, prosząc o postawienie ultimatum. Do jutrzejszego piątku przesyłają informację o tym, kto zorganizował, zatwierdził lub brał udział w „Tęczowym Piątku”.

Gabriela Gładyszewska, jedna z rzeczniczek przedstawionych dziś przez Fundację GrowSpace, powiedziała: „Podczas gdy uczniowie codziennie spotykają się z brutalnymi zachowaniami, mową nienawiści i innymi czynnikami, które głęboko wpływają na ich dobre samopoczucie, rada szkoły chce ich kontrolować i zastraszać ze względu na narastających problemów psychicznych wśród młodych ludzi, w celu wspierania ich i radzenia sobie z nimi.

Fundacja, którą tworzą prawnicy-wolontariusze, ogłosiła chęć wstawiania się w imieniu ofiar ewentualnych represji ze strony władz.

Przed ostatnim festiwalem „Tęczowy Piątek” Inspektor Oświaty skierował do wszystkich podległych mu ośrodków komunikat, aby „unikały działań sprzecznych z godnością zawodu nauczyciela”.

Ze swojej strony Minister Edukacji Przemysław Czarnek zagroził „konsekwencjami” dla „nieodpowiedzialnych dyrektorów, którym nie zależy na oświacie” za dopuszczenie do takich działań.

Sondaż IPSOS z 2019 r. wykazał, że tylko 24% Polaków uważa, że ​​homoseksualizm nie powinien być dopuszczany. EFE

mag/cph/ad

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *