W Polsce rozpoczęła się sprawa byłego hawajskiego reżysera oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Chin

Weijing Wang, obywatel Chin i były dyrektor hawajski w Polsce, na początku śledztwa przeciwko niemu za szpiegostwo (AP Photo / Monika Ścisłowska)

Sprawa szpiegowska przeciwko obywatelowi Chin, który był byłym agentem polskich służb bezpieczeństwa i dyrektorem sprzedaży Hawajów w Polsce Zaczęło się w wielkim oczekiwaniu za zamkniętymi drzwiami w Warszawie we wtorek.

Oskarżony Chińczyk Weijing Wang i polski Piotr TurbajloAresztowany w styczniu 2019 r. w Polsce pod zarzutem pracy dla rządu chińskiego i odsiedział do trzech lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa.

Mężczyźni zostali zatrzymani pośród napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w związku z technologią i dominacją biznesową. Administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wzywa europejskich sojuszników do bojkotu hawajskich urządzeń sieci komórkowej nowej generacji Zaniepokojony, że Pekin mógłby ich użyć do ułatwienia cyberszpiegostwa lub sabotażu cyfrowego.

Na początku procesu we wtorek w stolicy Polski Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. Na początku rozprawy obrońca poprosił o tajność rozprawy ze względu na kategoryczny charakter niektórych dowodów.

Jednak obrońcy sprzeciwili się, twierdząc, że charakter zarzutów czyni proces przejrzystym. Zarówno Wang, jak i Turbajlo, którzy biegle posługują się językiem polskim, powiedzieli, że chcą otwartego dochodzenia. Jednak po krótkiej przerwie trzej sędziowie ogłosili, że będą przetrzymywani za zamkniętymi drzwiami, obwiniając interesy państwa i poprosili dziennikarzy o odejście.

prawnik Durbazłowa, Bartłomiej JankowskiPowiedział prasie, że złoży skargę na polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wang i Turbajlo zostali zatrzymani przez polskie władze w styczniu 2019 roku i oskarżeni o szpiegostwo na rzecz chińskich rządów pod pretekstem poszukiwania umów handlowych z chińską firmą technologiczną Hawaii.

Weijing Wang i Piotr Turbajlo nie przyznali się do zarzutów szpiegostwa przeciwko nim (AP)
Weijing Wang i Piotr Turbajlo nie przyznali się do zarzutów szpiegostwa przeciwko nim (AP)

Firma wycofała się z zakupu, gdy był w areszcie, ale udzieliła mu pomocy finansowej na opłacenie ochrony prawnej, a w oświadczeniu stwierdziła, że ​​działania pozwanego były zawsze zgodne z najwyższymi standardami przejrzystości i poszanowania prawa.

Wang przebywa w areszcie tymczasowym od czasu aresztowania. Turbajlo, były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dla agencji rządowych, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został zwolniony za kaucją Po sześciu miesiącach w areszcie.

Według gazety Gazette Viborxa, Oskarżenie jest dość kategoryczne, ale sektor publiczny oskarża Wanga o bycie agentem chińskiego wywiadu i że Poszukiwał wysokiej jakości kontraktów dla hawajskiej firmy w latach 2011-2019, które dałyby chińskiej firmie wiedzę i wpływ na systemy danych państwowych i samorządowych w Polsce.

Obaj ponoszą zarzuty karne za udział w zagranicznej operacji wywiadowczej i zagrażanie polskim interesom. Jeśli zostaną skazani, grozi im co najmniej trzy lata więzienia.

Wang studiował w Polsce, a następnie pracował w Ambasadzie Chińskiej w Gdańsku, zanim przeniósł się na wyższe stanowisko w Huawei. Znany jest również pod polskim chrześcijańskim imieniem „Stanisław”. Władze podejrzewają, że Polak pomógł mu nawiązać kontakty i dostarczył mu dokumenty. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że dokumenty są ogólne i niesklasyfikowane.

Test jest oczekiwany Trwa przez miesiące Nie ma jeszcze daty ostatecznego wyroku.

Biura Hawaii w Warszawie (Reuters)
Biura Hawaii w Warszawie (Reuters)

Kilka tygodni później pojawił się strach Wang Meng Wanshou, dyrektor firmy, został aresztowany w grudniu 2019 r. Córka Jeden z najlepszych managerów na Hawajach w Kanadzie. W przeciwieństwie do Wangzhou, do którego Pekin usilnie wzywał do uwolnienia, chińska firma szybko usunęła podejrzanego szpiega.

W odpowiedzi na zapytania prasy międzynarodowej, firma odmówiła komentarza w trakcie kontynuacji. Wielokrotnie zaprzeczał zarzutom USA, ale od czasu aresztowania mężczyzn bogactwo Hawajów w Europie gwałtownie spadło. Kraje takie jak Wielka Brytania i Szwecja zakazały używania hawajskiego sprzętu W swoich sieciach. Inni, tacy jak Francja, twierdzą, że sprzyjają swoim narodowym rywalom, Ericsson i Nokia ze względów bezpieczeństwa.

Bałkany ze swojej strony podpisały pod przewodnictwem USA umowę o „czystej sieci” Ma na celu wykluczenie chińskich dostawców sprzętu.

Holenderska Służba Wywiadu Publicznego i Bezpieczeństwa (AIVT) opublikowała raport w lutym ubiegłego roku Anna Zagrożenia dla holenderskich interesów bezpieczeństwa narodowego Był silny w krytykowaniu Chin, szpiegostwo internetowe w Pekinie stanowi „bezpośrednie zagrożenie” dla gospodarki narodu europejskiego, zwłaszcza w obszarach takich jak bankowość, energetyka i infrastruktura.

W Finlandii ostrzegł Andy Peltari, dyrektor Narodowej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa „Dyktatury próbują przejąć ważną infrastrukturę Finlandii”. Urzędnik odnosi się do Chin i Rosji.

Sprzęt hawajski jest blokowany przez Stany Zjednoczone od 2012 r. Zostały odrzucone przez Australię, Nową Zelandię i Japonię.

Społeczność międzynarodowa nasiliła skargi i działania dotyczące relacji Hawajów z reżimem Xi Jinpinga (fot. REUTERS / Denis Balibouse)
Społeczność międzynarodowa nasiliła skargi i działania dotyczące relacji Hawajów z reżimem Xi Jinpinga (fot. REUTERS / Denis Balibouse)

W międzyczasie agencja konsultowała Raport Konsultacyjny Kongresu Ameryki Północnej Reuters Departament Handlu Stanów Zjednoczonych Nie udało się jej odegrać swojej roli w ochronie bezpieczeństwa narodowego i zapobieganiu przedostawaniu się ważnych technologii do chińskiego wojska.

Raport Komisji ds. Przeglądu Gospodarki i Bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych i Chin, opublikowany we wtorek Departament Handlu USA powoli kompiluje listę kluczowych technologii, które należy zbadać przed eksportem do Chin. Raport stwierdza, że ​​opóźnienia w tworzeniu listy nowych i kluczowych technologii mogą zwiększyć zagrożenia bezpieczeństwa narodowego zgodnie z ustawą z 2018 roku.

Departament Handlu, który został oskarżony o egzekwowanie amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu, „nie wypełnił dotychczas swoich zobowiązań” – czytamy w oświadczeniu. „W toku handlu: reformy mające na celu kontrolę eksportu i inwestycji zagranicznych”.

W środku tej panoramy Polska przygotowuje nowelizację ustawy o cyberbezpieczeństwie, która zdaniem ekspertów może doprowadzić do wykluczenia Hawajów z sieci 5G i całego sektora telekomunikacyjnego.

Z informacjami o AP i EFE

Kontynuuj czytanie:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *