W Polsce zachowały się skarby masońskie zarekwirowane przez hitlerowców

Bośnia (Polonia) (AFP) – Zbiory śmieci masońskich w Poznaniu, w Polsce, przechowują swoje skarby z ich kwadratami i cyrklami, starymi dziełami, książkami i albumami, podstemplowanymi przez jakiegoś osławionego nazistowskiego arystokratę Heinricha Himmlera.

W odległości ponad kilometra znajduje się około 80 000 woluminów półek, z których wiele jest bardzo starych, podczas gdy inne są bardzo nowe, zachowane w bibliotece Uniwersytetu UAM w Bosnonie (na zachodzie).

Ileana Krosińska, opiekunka kolekcji, powiedziała AFP, że jest to „jedna z największych list masońskich w Europie, a według niektórych najważniejsza”.

„Wciąż są tajemnice” – mówi Krasińska, która zaczęła nagrywać 89 kartonowych pudeł z archiwami zgromadzonymi przez służby Himmlera.

Skonfiskowane w Europie

„Naziści nienawidzili masonerii” – powiedział AFP Andrzej Karbovich, który od 30 lat kieruje kolekcją Bosnan.

Karpovich przypomniał, że nazizm był „owocem fali elitarnej i intelektualnej”, więc nieuchronnie byli „antymasoniami”.

Naziści zamknęli schroniska lub rozwiązali, skonfiskowali lub spalili ich biblioteki.

Karpowicz mówi, że w miarę postępów wojsk niemieckich kolekcje podbitych ziem wzbogacały Reichsführera-SS Heinricha Himmlera, m.in. archiwa Żydów, jezuitów czy czarownic.

Zabrana do miejsc specjalnie chronionych przed alianckimi bombardowaniami, została podzielona na trzy główne obszary, z których dwa ukryto w Polsce, a trzeci w Czechach.

[W1945rwładzepolskiezajęłyczęśćSławslaski(zachodniej)którazawierałaokoło150000tomówimożezawieraćtakżeaktawspółpracownikafrancuskiegoHenrikastena[1945ஆம்ஆண்டில்போலந்துஅதிகாரிகள்ஸ்லாவாஸ்லாஸ்காவில்(மேற்கு)ஒருபகுதியைக்கைப்பற்றினர்அதில்சுமார்150000தொகுதிகள்இருந்தனமேலும்பிரெஞ்சுஒத்துழைப்பாளர்ஹென்றிகாஸ்டனின்கோப்புகளும்இருக்கலாம்

Resztę skonfiskowała Armia Czerwona Związku Radzieckiego.

Stara tradycja

Biblioteka Bośniacka stworzyła swoją masońską kolekcję w 1959 roku, w środku ery komunizmu, kiedy ruch masoński przestał być legalny.

Zegar z symbolami masońskimi jest wystawiony 22 grudnia 2021 roku w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego w Polsce. Janek Skorziński AFP

Z reguły masoneria „może rozwijać się tylko w ustrojach demokratycznych” wraz z Dominikiem Lசேsz i Anną Carcol, „Liberté, Égalité, Fraternité sur les rives de la Vistule” (Wolność, równość i braterstwo nad brzegiem Wisły).

Ale była stara tradycja, pierwsza polska loża, Czerwona Gildia, urodziła się w 1721 roku.

Do najbardziej znanych masonów należą ostatni król w Polsce Stanisław August Boniatowski, pierwszy prezydent Gabriel Narutowicz czy wielki pianista Ignacy Paderewski.

Zgodnie z misją Lesage’a do 2020 roku w Polsce istniało około 47 lóż z ośmioma różnymi pododdziałami i około 800 członkami.

Rzadkie perły

Do zbiorów poznańskich prowadzą szerokie schody wznoszące się do jasnego sufitu budynku starej biblioteki.

Niedawno wystawione rzadkie perły wybrane z tej kolekcji są, zgodnie z tradycją i kalendarzem masońskim, prawdziwą podróżą, która rozpoczęła się już 4000 lat temu.

Pierwsza loża masońska została oficjalnie zbudowana w Anglii w 1717 roku, a jej pierwsza konstytucja została napisana przez Jamesa Andersona i powszechnie przestrzegana, opublikowana w 1723 roku.

„Mamy oryginalne i bardzo rzadkie wydanie Konstytucji Andersona i wszystkich kolejnych wydań, a także setki praw masońskich. To jest duma naszej kolekcji” – przekonuje Krosińska.

Większość biblioteki składa się z dzieł z XIX i początku XX wieku, głównie w języku niemieckim, ze wszystkimi encyklopediami masońskimi w tym języku, mapami, dziełami, jadłospisami, ale kompletnymi zapisami lub warsztatami członków loży, trwającymi do 1919 roku.

Obroże masońskie przy regałach w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu na zdjęciu z 22 grudnia 2021 r.
Obroże masońskie przy regałach w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu na zdjęciu z 22 grudnia 2021 r. Janek Skorziński AFP

Kolekcja jest otwarta dla każdego, kto chce ją przeczytać lub zgłębić. „To kopalnia informacji, którą można swobodnie eksplorować” – obiecuje Karpovich.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *