Istnieją grupy praw kobiet We wtorek w Polsce odbył się protest przeciwko śmierci kobiety, której odmówiono aborcji, Kraj z najbardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi aborcji w Europie.
Protesty odbyły się już w różnych częściach kraju w poniedziałek wieczorem pod hasłem ’Jeszcze nic’, donosi polska gazeta „Gazeta Wyborcza”.
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym roku, że aborcja jest niekonstytucyjna w przypadku poważnych wad płodu, takich jak choroba lub niepełnosprawność. W tej sprawie prawnik kilka dni temu ujawnił, że 30-letnia kobieta została przyjęta do szpitala w Pszczynie we wrześniu ubiegłego roku z powodu utraty płynu owodniowego.
Wady płodu zostały już zdiagnozowane przez lekarzy, co potwierdzili lekarze w izbie przyjęć dla kobiet. Lekarze postanowili jednak poczekać, ponieważ potrzebne były przepisy konstytucyjne. Płód zmarł, aw ciągu 24 godzin matka również zmarła z powodu wstrząsu septycznego.
Zwolennicy jej sprawy pracowali nad udostępnieniem w Internecie rzeczywistego zapisu tego oświadczenia., co „odnosi się do aktualnych przepisów regulujących możliwość legalnej aborcji”.
Ze swojej strony kierownictwo Szpitala w Pszczynie zmieniło swoje „cierpienie” na to, co się wydarzyło i przekonywało, że „postęp medyczny znacznie zmniejszył ryzyko dla kobiet w czasie ciąży i porodu”, ale niestety nie jest to jeszcze wykluczone”.
„Lekarze zrobili wszystko, co mogli, i toczyli zaciekłą walkę z pacjentem i jego dzieckiem”.„Ocena statusu prawnego przerwania ciąży to osobna sprawa” – napisano w oświadczeniu. „Należy tylko zauważyć, że wszystkie decyzje medyczne podejmowane były z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawnych” – dodał.
Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło NFZ do zbadania stanu pszczyńskiego Szpitala – poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Według dziennika „Rzeczpospolita” celem jest ustalenie, jakiego rodzaju nadużycia miały miejsce.
Kontrowersyjny wyrok
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że aborcja jest niekonstytucyjna w przypadku poważnych poronień, takich jak choroba lub niepełnosprawność.
Delegacja licząca 119 członków, kierowana przez PiS, złożyła w 2019 roku pozew do Trybunału Konstytucyjnego, zdając sobie sprawę, że obowiązujące prawo czyni eugeniki legalną w praktyce.
Obecne brzmienie ustawy pozwala na przerwanie ciąży w przypadku bardzo dużego prawdopodobieństwaBrak niepełnosprawności płodu lub ciężkiej choroby.
Obecny status prawa aborcyjnego, znany jako „przyrzeczenie aborcji”, został ustanowiony w 1993 roku. Od tego czasu ani zwolennicy liberalizacji prawa, ani zwolennicy dalszego ograniczania dostępu nie odnieśli sukcesu.
W 2019 roku 97 procent z 1110 aborcji przeprowadzonych w polskich szpitalach było spowodowanych poronieniem. Zespół Downa usprawiedliwiał ponad 40 proc. legalnych aborcji dokonanych w kraju w ubiegłym roku.
Obecnie aborcja jest legalna w kraju, jeśli ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki i jest wynikiem gwałtu lub stosunku płciowego.
(Z informacją o EP)
Kontynuuj czytanie:
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”