W raporcie NASA stwierdzono, że Teleskop Webba doznał „nieodwracalnych uszkodzeń” w wyniku uderzenia mikrometeorytu

W raporcie NASA stwierdzono, że Teleskop Webba doznał „nieodwracalnych uszkodzeń” w wyniku uderzenia mikrometeorytu

(NEXSTAR) – Mały meteor spowodował „znaczne, nieodwracalne szkody” w teleskopie Jamesa Webba, o wartości 10 miliardów dolarów, mówi nowy raport. Chociaż eksperci twierdzą, że efekt był niewielki, skłoniło to do dalszych badań.

Mierzące 21 stóp, pozłacane lustro sieciowe w kształcie kwiatu jest największym i najdelikatniejszym, jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos. Składa się z 18 sekcji, z których jedna była spoliczkowany przezmi Większe niż oczekiwano mikrometeoryty w maju. Według NASA mikrometeoryty to fragmenty asteroid, które są zwykle mniejsze niż ziarnko piasku.

W tym czasie Paul Geithner, zastępca dyrektora technicznego projektu w NASA Goddard Space Flight Center, wyjaśnił, że wiadomo było, że Webb będzie musiał przetrwać w surowym środowisku kosmicznym, w tym mikrometeorytach.

W nowej wersji RaportZespół Webba powiedział, że podczas gdy zwierciadła i osłony przeciwsłoneczne na teleskopie mają powoli zanikać od uderzeń mikrometeorytów, uderzenie w konkretny segment, znany jako C3, „przekroczyło wcześniejsze oczekiwania dotyczące uszkodzeń od pojedynczego małego meteorytu ”.

Mimo to zespół Webba ustalił, że ogólny wpływ na teleskop był znikomy. Inżynierom udało się ponownie wyrównać plasterki Webba, aby dostosować się do uszkodzeń spowodowanych przez mikrometeoryty.

Według ich raportu Webb doświadczył co najmniej sześciominutowych meteorów od grudniowego startu, co w przybliżeniu odpowiada jednemu uderzeniu na miesiąc. Jednak uszkodzenie C3 sprawiło, że inżynierowie sprawdzili, czy uderzenie było rzadkie, co oznacza, że ​​mogło się zdarzyć raz na kilka lat, lub czy Webb był „bardziej podatny na uszkodzenia przez mikrometeoryty niż przewidywano w modelowaniu przed uruchomieniem”.

Obecnie pracują nad ustaleniem, w jaki sposób inne mikrometeoryty mogą wpływać na zwierciadła Webba, ile jest fragmentów asteroid i czy teleskop powinien zostać zmodyfikowany, aby spędzać mniej czasu na odwoływaniu się do ruchu orbitalnego, ponieważ może być bardziej zagrożony kolizją. Dokładny meteoryt.

Zdaniem inżynierów, w zależności od zużycia paliwa i oczekiwanego pogorszenia się teleskopu, Webb może przetrwać ponad 20 lat. Został wystrzelony w kosmos w grudniu z Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej i Punkt obserwacyjny osiągnął milion mil z ziemi w styczniu. Następnie rozpoczął się długotrwały proces ustawiania zwierciadeł i chłodzenia detektorów podczerwieni na tyle, aby można było obsługiwać i kalibrować instrumenty naukowe, a wszystko to chronione baldachimem wielkości kortu tenisowego, który chłodzi teleskop.

Były to pierwsze obrazy Webba, które dały nam głębszy wgląd w czas i odległość, jakie kiedykolwiek widzieliśmy Wydany w zeszłym tygodniu. Z jednym wyjątkiem, ostatnie zdjęcia pokazują części wszechświata widziane przez inne teleskopy. Ale sama moc Webba, położenie z dala od Ziemi i wykorzystanie widma światła podczerwonego pokazały je w nowym świetle.

Plan polega na użyciu teleskopu, aby spojrzeć wstecz tak daleko, aby naukowcy mogli rzucić okiem na wczesne dni Wszechświata około 13,7 miliarda lat temu i przybliżyć najbliższe obiekty kosmiczne, nawet nasz własny układ słoneczny, z większą ostrością.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.