W średniowiecznym rękopisie znaleziono najstarszą znaną mapę gwiezdną na świecie

Ponad 2100 lat temu grecki astronom Hipparch sporządził mapę gwiazd – i przez długi czas jego dokument był uważany za pierwszą ludzką próbę przypisania liczbowych współrzędnych do ciał gwiazdowych. Ale pomimo jego sławy, istnienie traktatu było znane tylko z pism innego słynnego astronoma, Klaudiusza Ptolemeusza, który około 400 lat później sporządził swój niebiański inwentarz.

Jak dotąd.

Naukowcy są przekonani, że znaleźli fragmenty zaginionego dokumentu historycznego Hipparcha ukryte w średniowiecznym rękopisie.

„Ten nowy dowód jest jak dotąd najbardziej wiarygodny i pozwala na znaczne postępy w rekonstrukcji katalogu gwiazd Hipparcha” – czytamy w badaniu dotyczącym odkrycia, opublikowanym w czasopiśmie Science. Historia astronomii zeszły tydzień. Odkrycie może rzucić nowe światło nie tylko na próbę Hipparcha sporządzenia mapy nocnego nieba za pomocą dokładnych pomiarów i obliczeń, ale także na historię astronomii.

Hipparch, znany również jako ojciec trygonometrii, jest często uważany za największego astronoma starożytnej Grecji. Wygląda na to, że fragmenty jego mapy gwiezdnej pojawiły się w Codex Climaci Rescriptus, księdze tekstów syryjskich napisanych w X lub XI wieku, której strony zostały wymazane, aby można je było ponownie wykorzystać (w tamtym czasie powszechna praktyka recyklingu), ale nadal jest jasne ślady do jego poprzedniej postaci. Ten konkretny pergamin pochodził z grecko-prawosławnego klasztoru św. Katarzyny na egipskim Synaju, chociaż obecnie większość rękopisów posiada Muzeum Biblii w Waszyngtonie.

Obrazowanie wielospektralne ujawnia tekst grecki podkreślony na czerwono pod czarnym tekstem syryjskim.

Muzeum Biblijne

różni się od Elektroniczna Biblioteka Dawnych Rękopisów w Kalifornii i Projekt Łazarz oparte na Instytut Technologii w Rochester Odsłonił zamazany tekst i pomiary przy użyciu wielu długości fal światła, techniki znanej jako obrazowanie wielospektralne.

Następnie naukowcy z Uniwersytetu Sorbony i Uniwersytetu Cambridge byli w stanie rozszyfrować opisy czterech grup gwiazd. Ujawniono nie tylko mapowanie Hipparcha, ale zespół stwierdził również, że niedawno odkryte dowody cyfrowe są z tym w dużej mierze zgodne. naprawdę współrzędne gwiezdne.

Dzięki temu katalog Hipparcha byłby dokładniejszy niż późniejszy podręcznik astronomiczny Ptolemeusza, chociaż naukowcy przyznają, że pracują na małej próbce i że duże błędy można znaleźć w częściach katalogu gwiazd Hipparcha, które jeszcze nie przetrwały ani nie zostały wykryte. .

Naukowcy twierdzą, że Codex Climaci Rescriptus wciąż może ujawnić więcej gwiezdnych obserwacji Hipparcha.

Zaawansowane technologie cyfrowe nadal odtwarzają istotne elementy dziedzictwa kulturowego w dokumentach, których ludzkie oko nie może zobaczyć z powodu uszkodzenia, zniszczenia lub celowego wymazania.

Jego obrazowanie wielospektralne Wyslij wiadomość Jedna z najstarszych znanych kopii pism starożytnego greckiego matematyka Archimedesa. to jest Odkryj sekrety zwojów uszkodzony podczas erupcji Wezuwiusza, Odsłonięte przedmioty ze Zwojów znad Morza MartwegoA historycznie Fragmenty Biblii zostały odzyskane z jaskiń w Qumran w Izraelu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *