W Stanach Zjednoczonych znaleziono dwa różne gatunki małpiej ospy, co dodatkowo pogłębia tajemnicę epidemii

W Stanach Zjednoczonych znaleziono dwa różne gatunki małpiej ospy, co dodatkowo pogłębia tajemnicę epidemii

Co najmniej dwa genetycznie różne typy małpiej ospy są powszechne w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z nowymi danymi sekwencjonowania z Centers for Disease Control and Prevention.

Chociaż CDC do tej pory nie zserializował wszystkich 22 potwierdzonych przypadków w USA, znaleziono dwa. genetycznie podobny Do Mężczyzna z Teksasu został ranny w 2021 r. którzy podróżowali do Nigerii. Oboje należą do osób, które niedawno podróżowały do ​​Afryki – kobiety z Wirginii i mężczyzny z Florydy.

Pozostałe zsekwencjonowane przypadki w USA są podobne do kodów genetycznych przypadków w Europie, a 2021 kontuzja u mieszkańca Maryland którzy podróżowali do Nigerii.

„Chociaż są one do siebie podobne, ich analiza genetyczna pokazuje, że nie są ze sobą spokrewnione” – powiedziała o tych dwóch wariantach na konferencji prasowej w piątek Jennifer McQuiston, zastępca dyrektora Wydziału Patogenezy i Patologii CDC. .

McKeston i inni eksperci od chorób stwierdzili, że te nowe informacje sugerują, że przypadki w Stanach Zjednoczonych są spowodowane przez dwie epidemie, a nie jedną, co komplikuje nasze zrozumienie ich pochodzenia.

„Możliwe, że w ciągu ostatnich dwóch lat miały miejsce co najmniej dwa różne przypadki, w których wirus ospy małp rozprzestrzenił się na ludzi w Nigerii ze zwierzęcia, które go trzyma, i możliwe jest, że wirus ten przeniósł się przez bliską osobę do osoby kontakt, być może kontakt intymny lub seksualny”.

Ta możliwość z kolei rodzi pytania o to, jak długo ospa małp rozprzestrzenia się poza Afrykę i jak zaraźliwy jest wirus.

„To jak oglądanie nowego serialu telewizyjnego i nie wiemy, w jakim odcinku się znajdujemy” – powiedziała Ann Rimoen, profesor epidemiologii w UCLA Fielding School of Public Health. „Teraz dopiero zaczynamy poznawać część historii pochodzenia”.

Czy nie wykryto rozprzestrzeniania się małpiej ospy?

Według danych, od początku maja poza Afryką zgłoszono prawie 900 przypadków małpiej ospy globalne zdrowie, grupa, która zbiera dane o chorobach zakaźnych. Wcześniej największa epidemia na półkuli zachodniej wynosiła 47 przypadków w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku. Ci ludzie zostali zarażeni przez psy preriowe. Nie udokumentowano żadnej transmisji z człowieka na człowieka.

Eksperci rozważają różne możliwe wyjaśnienia szybkiego wzrostu obecnych epidemii. Niektóre wydarzenia mogły po prostu dać wirusowi możliwość rozprzestrzeniania się. A może ospa małp wyewoluowała, aby lepiej przenosić się z człowieka na człowieka. Trzecia hipoteza mówi, że wirus mógł krążyć niewykryty przez jakiś czas.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zasugerował w tym tygodniu, że prawdopodobna jest trzecia opcja.

„Może zobaczymy [the variants] Teraz, ponieważ patrzymy poważnie” – powiedział Andrew Reed, profesor z Penn State University, który bada rozwój chorób zakaźnych.

Ale McQuiston powiedział, że poprzednia epidemia choroby nie zostałaby pominięta.

„Jest z pewnością możliwe, że w Stanach Zjednoczonych zdarzały się przypadki małpiej ospy, które były wcześniej brane pod uwagę, ale nie w znaczącym stopniu” – powiedziała.

„Wiele genów do zabawy”

Jeśli chodzi o pomysł, że wirus staje się coraz bardziej zakaźny, Reed zwrócił uwagę na fakt, że małpia ospa wydaje się bardziej efektywnie rozprzestrzeniać między bliskimi kontaktami, niż naukowcy zaobserwowali w przeszłości.

Monkeypox to wirus DNA, który nie mutuje tak szybko jak wirusy RNA, takie jak koronawirus. Ale Reed zauważył, że wirusy DNA mają długie genomy: genom Moneypox jest siedem razy większy niż koronawirus.

„Fakt, że ma tak wiele genów, którymi może się bawić, oznacza, że ​​mogą się zdarzyć różne rzeczy” – powiedział.

Stephen Morse, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Columbia, powiedział, że warto sprawdzić, czy jeden wariant rozprzestrzenia się łatwiej niż inny.

„Jeśli dany gatunek jest zdolny do większej liczby cykli transmisji z człowieka na człowieka, ważne będzie, aby wiedzieć” – powiedział.

Ale Remoen powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy małpia ospa rozwinęła się w jakikolwiek użyteczny sposób.

Powiedziała, że ​​skala tej epidemii „nie musi koniecznie oznaczać, że sam wirus się zmienił”.

Większa transmisja wirusa sprawia, że ​​wirus jest trudniejszy do opanowania

Eksperci są optymistyczni, że epidemię w Stanach Zjednoczonych można nadal powstrzymać, chociaż obawiają się trwającej transmisji.

„Bardzo się martwię, czy stanie się to zbyt powszechne u ludzi” – powiedział Reed. „Perspektywa, że ​​staniemy się bardziej powszechni i bardziej przenośni w czasie, jak to miało miejsce w przypadku Covida, byłaby bardzo niefortunna”.

Im więcej przypadków się rozprzestrzenia, powiedział Remoen, tym trudniej jest je powstrzymać, ale to „nie oznacza, że ​​jest to niemożliwe”.

Eksperci wiedzą, jak powstrzymać transmisję małpiej ospy: badaj osoby wykazujące objawy, izoluj zarażonych pacjentów i szczep tych, którzy mają z nimi bliski kontakt.

„Nie sądzę, że jest dwóch [variants] Handel teraz skomplikuje środki kontroli, powiedział Reid. Po prostu zatrzymajmy ewolucję, pozbywając się teraz tych rzeczy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.