W stronę Kataru 2022: polska selekcja literacka

W stronę Kataru 2022: polska selekcja literacka

Piłka nożna jest popularna, bo głupota jest powszechna.

Jorge Luisa Borgesa.

Reprezentacja Polski miała za sobą lepsze czasy w piłce nożnej niż obecnie. W 1937 roku po raz pierwszy zakwalifikowali się do Pucharu Świata, wygrywając pierwsze trzy mecze eliminacyjne.

W ten sposób w 1938 roku otworzył sobie drogę do długo oczekiwanego finału Pucharu Świata we Francji. W swoim pierwszym występie w Pucharze Świata Polska musiała zmierzyć się z Brazylią. Ten mecz przeszedł do historii w Pucharze Świata. W latach trzydziestych Brazylia była silnym konkurentem, choć nie była jeszcze wówczas uważana za najlepszą drużynę.

Wydawało się, że polska reprezentacja nie jest drużyną na swoim poziomie, bo nie miała żadnego doświadczenia w tego typu turniejach. Z tego powodu Polska nie była w tym meczu faworytem i przewidywano porażkę z Brazylią. Mimo to reprezentacja Polski zaskoczyła swoich kibiców grą na boisku w swoim własnym stylu. Polska reprezentacja w biało-czerwonych strojach zdecydowała się na dogrywkę i przegrała 5:6. Udział okrytego złą sławą Ernsta Willimowskiego nie mógł pozostać niezauważony.

Ten napastnik, który miał sześć palców u jednej stopy, dał z siebie wszystko, strzelając 4 z 5 bramek biało-czerwonych. Jego indywidualne występy były jednymi z najlepszych w historii Pucharu Świata. Przed II wojną światową Polska zmierzyła się z Węgrami i był to ich ostatni mecz międzynarodowy. Polska pokonała tam Węgry 4:2.

Po II wojnie światowej, w 1946 roku, Polska zmierzyła się z Czechosłowacją. Czechosłowacja, znana jako jedna z najlepszych drużyn Pucharu Europy, przegrała z imponującą Polską 3:1.

Dwa lata później niespodziewaną dla Polaków była dotkliwa porażka z duńską drużyną, która zwyciężyła 8:0. Później Polacy chcieli to wymazać ze swojej pamięci. wynik Fatalny w historii swojej drużyny i dlatego w 1963 roku, gdy grali z Norwegią, odważnie zwyciężyli z wynikiem 9:0, stając się drugim co do wielkości zwycięstwem. Włodzimierz Lubański zadebiutował w tym meczu strzelając gola, który byłby pierwszym z wielu goli. Lubański strzelił 48 goli w 75 meczach w latach 1963-1980.

Zwycięstwo to zostało później powtórzone, gdy reprezentacja Polski pokonała San Marino 10:0 w 2009 roku. Później, w 1970 roku, historia polskiej drużyny piłkarskiej uległa zmianie dzięki przybyciu jej pierwszego trenera Kazimierza Górskiego. W 1972 roku Górski poprowadził polską drużynę do złotego medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Jak napisał Edoardo Mignogna, jeśli historię piszą ci, którzy zwyciężyli, istnieje inna historia, prawdziwa historia.

Reprezentacja Polski ujawniła listę 26 zawodników powołanych na mistrzostwa świata w Katarze 2022, plasując ją w grupie „Crd Group” obok Meksyku, Argentyny i Arabii Saudyjskiej.

W zaproszeniu trenera Czesława Michenevica nie ma wielkich wiadomości, gdyż jedyną „wielką niespodzianką” jest to, że nie uwzględnił on grającego w angielskiej Premier League Mateusza Klicia.

Bramkarze: Bartłomiej Dragowski (Spezia), Łukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczęsny (Juventus/Włochy).

Obrońcy: Jan Bednarek (Aston Villa), Bartosz Berezecki (Sampdoria), Matty Cash (Aston Villa), Kamil Glik (Benevento Calcio), Robert Jomne (Augsburg, Alli), Artur Jędrzejczyk (Legia). Warszawa/Polska), Jakub Kuyor (Spezia Calcio), Mateusz Wityska (Clermont/Francja), Nikola Zalewski (Roma/Włochy).

Pomocnicy: Christian Bielik (Birmingham City/Anglia), Przemysław Frankowski (Lens/Francja), Kamil Grosicki (Pojon Szczecin/Polska), Jakub Kamiński (Wolfsburg/Niemcy), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab Riyad/Arabia Saudyjska), Damian Szymański . (AEK Ateny, Grecja), Sebastian Szymański (Feyenoord, Holandia), Piotr Zieliński (Napoli, Włochy), Simon Zurkowski (Fiorentina, Włochy).

Napastnicy: Robert Lewandowski (Barcelona/Hiszpania), Arkadiusz Milik (Juventus/Włochy), Krzysztof Piątek (Salernitana/Włochy), Karol Świderski (Charlotte/USA).

W ramach projektowania polskiego wyboru opracowanego przez pisarzy w obronie polskiego strzelania do listów proponuję klasyfikację piór, która dedykowałaby Drużyna marzeń Literatura w Polsce.

Zaczynamy od bramki z Leszkiem Engelkingiem, autorem Szwijköy i Don Kčičosi (2019); Na środkowego obrońcę wybieram Ewę Korylok, autorkę encyklopedia (2001); Ze strony defensywnej stawiam na Jacka Dehnela, autora książki Nie? Nie (2006); Dla pomocniczki Olgi Tokarczuk, autorki m.in Wędrowcy (2007); Jako pomocnik Adama Zamoyskiego, autora Polska: historia (2009); Dla pomocnika, autorka: Maria Gagnon Niesamowita Słowiańszczyzna (2006); Dla defensywnego pomocnika Krzysztofa Czyżewskiego, autora Zobaczysz Xenopolis (2019); Wstawka po prawej stronie autora książki Witolda Gombrowicza Wszechświat (1965).

Po wewnętrznej lewej stronie mamy Małgorzatę Wardę, autorkę 5 sekund od Io (2019); Za środkowego napastnika mamy Waldemara Łysiaka, autora m.in Szachista (1980); W punkcie drugim Anna Brzezińska, autorka książki Córki Wawelu wyznaczają historię (2017) i wreszcie Zygmunt Miłoszewski, autor m.in Sprawa Tilaka (sprawa powoda Szakiego 1) (2007), jako partnerzy sparingowi powołana zostanie lista piętnastu piór, w skład której wchodzą Marek Krajewski, Remigiusz Mroz, Andrzej Pylebiuk, Katarzyna Bonda, Michał Heller, Andrzej Sapkowski, Adam Zajewski, Janusz Leon Wiśniewski, Krzysztof Varga, Ignacy Karpowicz, Ida. Fink, Karol Maleszewski, Tadeusz Rosiewicz, Jesława Szymborska i Danuta Czech. Na stanowisku dyrektora technicznego będziemy mieli Karola Józefa Wojtyłę.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *