W szalonym rozwoju fizycy ożywili alternatywną teorię grawitacji

W szalonym rozwoju fizycy ożywili alternatywną teorię grawitacji

W ciemnych głębinach kosmosu nasze modele wszechświata stają się chaotyczne. Nowe badanie dotyczące superrozproszonej galaktyki karłowatej AGC 114905 ożywiło kontrowersyjną teorię (lub Dokładniej, hipoteza) grawitacja i dało nam więcej pytań niż odpowiedzi na temat tego, co sprawia, że ​​nasze galaktyki się poruszają.

Wszystko zaczyna się od Ciemna materia – Albo w tym przypadku nie ma ciemnej materii. Chociaż większość kosmologów zgadza się, że istnieje coś, co nazywa się „ciemną materią”, która powoduje Galaktyki spiralne wirują szybciej niż powinnyNawet ciemna materia nie odpowiada na wszystkie potrzebne nam pytania.

Dlatego nie jest dobrym pomysłem przyglądanie się alternatywnym opcjom. Wiesz, na wypadek, gdybyśmy nie mogli czegoś znaleźć.

Alternatywna hipoteza nazywa się ciemną materią Zmodyfikowana dynamika Newtona (MOND) lub ramy dynamiki Milgromiana. Ta hipoteza – po raz pierwszy opublikowana przez fizyka Mordihaia Milgroma w 1983 roku – sugeruje, że nie potrzebujemy ciemnej materii, aby wypełnić luki grawitacyjne we wszechświecie, jeśli obliczymy siły grawitacyjne, których doświadczają gwiazdy w zewnętrznych regionach galaktyki inaczej niż prawa Newtona. Sugerować.

Aby przetestować ten pomysł, który polega na pracy proporcjonalnie do promienia gwiazdy lub przyspieszenia dośrodkowego, musimy wziąć pod uwagę prędkości galaktyk — w szczególności galaktyk egzotycznych, takich jak Ultraszerokie galaktyki.

Te niewyraźne, brzydkie kaczątka w galaktycznym świecie mają zwyczaj nie zachowywać się jak galaktyka. Na przykład niektóre galaktyki superrozproszone wydać się Składa się prawie wyłącznie z ciemnej materii, podczas gdy inne materiały są prawie całkowicie pozbawione ciemnej materii.

I tu właśnie pojawia się AGC 114905. Ta galaktyka karłowata jest bardzo rozproszona. Około 250 milionów lat świetlnych stąd Ostatnio szczegółowo omówiono w Artykuł opublikowany w 2021 r. Zbadaj, jak szybko się obraca.

Zespół ten odkrył jednak, że rotacja galaktyki była zbyt wolna — na tyle wolna, że ​​do potwierdzenia modeli potrzebna jest nie tylko ciemna materia, ale także krzywa rotacji galaktyki, która poddaje w wątpliwość strukturę MOND. Nie pasuje do żadnej hipotezy.

„Zgłaszana ekstremalnie niska prędkość obrotowa tej galaktyki jest niekompatybilna zarówno z MOND, jak i standardowym podejściem do ciemnej materii” Fizyk z Uniwersytetu St Andrews i jeden z badaczy nowego artykułu, Hong-Sheng Zhao.

„Ale tylko Mond jest w stanie obejść tę pozorną sprzeczność”.

Nowy artykuł ujawnił odkrycie z 2021 r., które sugeruje, że problem nie leży w MOND, ale raczej w samym nachyleniu galaktyki.

Kiedy patrzymy na odległe galaktyki w głębi kosmosu, czasami może być trudno potwierdzić kąt, który widzimy. Pierwotny zespół odkrył, że AGC 114905 wydaje się być eliptyczny, co wskazuje, że patrzymy na galaktykę pod kątem.

Jednak za pomocą symulacji naukowcy sugerują teraz, że galaktyka może wydawać się eliptyczna, nawet gdy jest bezpośrednio zwrócona do nas. Zmiana kąta galaktyki dla nas zmieni również prędkość jej rotacji, przez co wszystkie obliczenia MOND w końcu się sumują.

„Nasze symulacje pokazują, że nachylenie AGC 114905 może być znacznie niższe niż to, co zostało zgłoszone, co oznacza, że ​​galaktyka w rzeczywistości obraca się znacznie szybciej niż ludzie myślą, zgodnie z przewidywaniami MOND” Główny autor nowego artykułu, fizyk Indranil Panek, mówi:także z Uniwersytetu St Andrews.

Teraz to pytanie jest nadal otwarte. Nie wiemy, czy ta nowa karta, czy też karta z 2021 r. zostanie zwycięska – a przynajmniej najzdrowsza.

W międzyczasie, jeśli to nowe odkrycie będzie się utrzymywać, wygląda na to, że framework MOND może trwać przez kolejny dzień. Choć MOND może być dziki, z ciemną materią wciąż nieuchwytną i tak wieloma innymi pytaniami, które wciąż wymagają odpowiedzi, potrzebujemy wszystkich możliwych opcji.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.