W tym tygodniu na nocnym niebie ustawi się 5 planet. Oto jak je zobaczyć

W tym tygodniu na nocnym niebie ustawi się 5 planet.  Oto jak je zobaczyć

Obserwator patrzy na nocne niebo w pobliżu Bobcaygeon, Ontario, Kanada, 12 sierpnia 2015 r. Zdjęcie z pliku: Fred Thornhill/Reuters

Nowy Jork (AP) — Miej oko na niebo w tym tygodniu, aby mieć szansę być świadkiem spotkania planety.

Pięć planet – Merkury, Jowisz, Wenus, Uran i Mars – ustawi się w jednej linii w pobliżu Księżyca.

Gdzie i kiedy można je zobaczyć?

Najlepszym dniem na złapanie całej grupy jest wtorek. Będziesz chciał spojrzeć na zachodni horyzont tuż po zachodzie słońca, powiedział Bill Cook, astronom z NASA.

Planety będą rozciągać się od linii horyzontu do mniej więcej połowy wysokości nad nocnym niebem. Ale nie spóźnij się: Merkury i Jowisz szybko opadną za horyzont około pół godziny po zachodzie słońca.

Czytaj więcej: Astronomowie odkryli 12 nowych księżyców wokół Jowisza, zwiększając ich liczbę do 92

Rozprzestrzenianie się pięciu planet można zobaczyć z dowolnego miejsca na Ziemi, o ile masz czyste niebo i widok na Zachód.

„Na tym polega piękno tych planetarnych położeń” – powiedział Cook. „Nie potrzeba wiele”.

Widok półksiężyca i Wenus (poniżej) po zniknięciu księżyca drugiej planety od Słońca, z Kuwejtu, 24 marca 2023 r. Zdjęcie: Yasser Al-Zayyat/AFP via Getty Images

Czy potrzebuję lornetki?

Może. Cook powiedział, że bardzo łatwo będzie zobaczyć Jowisza, Wenus i Marsa, ponieważ świecą tak jasno. Wenus będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, a Mars będzie wisiał w pobliżu księżyca z czerwonawą poświatą. Merkury i Uran mogą być trudniejsze do zauważenia, ponieważ będą znacznie ciemniejsze. Prawdopodobnie będziesz musiał wziąć lornetkę.

On ogląda: Merkury maszeruje między Ziemią a Słońcem

Jeśli jesteś kolekcjonerem planet, powiedział Cook, jest to rzadka okazja do zauważenia Urana, który normalnie nie jest widoczny. Szukaj zielonej poświaty nad Wenus.

Czy to się często zdarza?

Od czasu do czasu na niebie ustawiają się różne liczby i grupy planet. Zeszłego lata był skład Five Planets, aw czerwcu jest inny skład, z nieco innym składem.

Cook powiedział, że ten rodzaj wyrównania występuje, gdy orbity planet ustawiają się po jednej stronie Słońca z perspektywy Ziemi.

Wyjechać:
Obserwator patrzy na nocne niebo w pobliżu Bobcaygeon, Ontario, Kanada, 12 sierpnia 2015 r. Zdjęcie z pliku: Fred Thornhill/Reuters

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *