Waszyngton gratuluje Estonii i Polsce niedawnych aresztowań rzekomych rosyjskich dywersantów

Waszyngton gratuluje Estonii i Polsce niedawnych aresztowań rzekomych rosyjskich dywersantów

Madryt, 23 lutego (Europe Press) –

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby pogratulował w czwartek władzom Polski i Estonii niedawnych aresztowań agentów rosyjskiego wywiadu, którzy rzekomo planowali lub przeprowadzali akty sabotażu.

„Polska i Estonia ogłosiły niedawno aresztowania osób planujących akty sabotażu w imieniu rosyjskich służb bezpieczeństwa. Z pewnością jesteśmy zaniepokojeni tymi działaniami. Ale otwarcie gratulujemy naszym polskim i estońskim kolegom z organów ścigania za szybkie i skuteczne podjęcie tych działań – powiedział Kirby.

W tym sensie podczas konferencji prasowej podkreślił, że aresztowania „wysyłają bardzo jasny sygnał”, że rosyjscy agenci dywersyjny w Europie „muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Kilka dni temu Polska ogłosiła aresztowanie 31 stycznia we Wrocławiu obywatela Ukrainy, który przez ostatnie trzy miesiące na zlecenie rosyjskich służb brał udział w planowaniu sabotażu infrastruktury strategicznej.

Ze swojej strony premier Estonii Kaja Kallas oskarżyła we wtorek rosyjskie służby bezpieczeństwa o przeprowadzenie „operacji hybrydowej”, w wyniku której uszkodziły osobisty pojazd minister spraw wewnętrznych Lauri Lanemets i dziennikarza.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała w związku z tymi działaniami w okresie od grudnia 2023 r. do lutego br. łącznie dziesięć osób, z czego sześć przebywa w więzieniu. Uważają, że Moskwa zachęcała do serii ataków, w tym na pomniki, w celu stworzenia atmosfery strachu w estońskim społeczeństwie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *