Wczesne wyniki wyglądają dobrze dla „uniwersalnej” szczepionki przeciw grypie, która mogłaby powstrzymać kolejną pandemię

no image description available

W tych nazwach grypy oznacza literę „H”. Hemaglutynina, która jest białkiem używanym przez wirusa do przyczepiania się do zewnętrznej powierzchni komórki. „N” to coś przeciwnego. Jest to białko neuraminidazy wykorzystywane przez wirusa uciec komórki po reprodukcji. Jeśli myślisz, że ludzkie komórki mają wiele drzwi wejściowych i wyjściowych, z których każde ma inny zamek, H i N to klucze, które trzyma wirus, aby wejść i wyjść.

Jeśli dwa wirusy są zakodowane jako H5N1 i H5N3, niosą tę samą (lub podobną) wersję hemaglutyniny, ale zupełnie różne wersje neuraminidazy. Jeśli jednak ktoś niedawno został zarażony pierwszym wirusem, będzie miał dobrą ochronę przed drugim wirusem. Jednakże, jeśli pojawi się coś takiego jak H3N2, żadna z mechanizmów obronnych, które organizm wzniósł przeciwko H5N1, nie wytrzyma.

Każdego roku naukowcy przyglądają się przypadkom grypy, które widzą, koncentrując się na tych, których nie było od jakiegoś czasu, i próbują stworzyć szczepionkę, która uderzy w najbardziej prawdopodobne typy. Są szczególnie zaniepokojeni, gdy widzą wirusa u zwierząt, który przenosi parę białek, które nie krążyły u ludzi od dziesięcioleci.

To właśnie sprawia, że ​​ta nowa strategia dotycząca szczepionek jest ekscytująca.

Obecne szczepionki przeciw grypie, które składają się z czterech antygenów wirusowych grypy, zapewniają niewielką ochronę poza szczepami wirusowymi, na które są przeznaczone. Uniwersalne szczepionki przeciw grypie, które mogą chronić przed wszystkimi 20 szczepami, mogą pomóc w zapobieganiu kolejnej pandemii. Zaprojektowanie i wyprodukowanie szczepionki, która mogłaby zapewnić tak szeroką ochronę, było wyzwaniem, ale wykazanie wykonalności szczepionek COVID-19 z nanocząstkami lipidowymi mRNA zapewnia możliwą strategię.

Jeśli wydaje się, że projekt szczepionki obejmuje wszystkie modne hasła dotyczące nowych, gorących technologii szczepionek, masz rację. Szczepionki mRNA COVID-19 firm BioNTech i Moderna to pięści dopuszczone do stosowania u ludzi. Ale teraz, gdy drzwi są otwarte, technologia ta ma ogromny potencjał, w tym lepszą szczepionkę przeciw grypie.

Szczepionka zespołu Penn jest skierowana na wszystkie 18 znanych wersji wirusa hemaglutynina; Więc nawet gdyby coś takiego jak obecna grypa przemieszczało się między gatunkami ptaków, przeskakując jutro na ludzi, już mielibyśmy szczepionkę, która jest niezwykle skuteczna.

Nie oznacza to końca corocznych szczepień przeciw grypie, a te szczepionki będą nadal koncentrować się na odmianach, które najprawdopodobniej pojawią się w sezonie. Mogą jednak również zmniejszyć ryzyko poważnej choroby spowodowanej jakąkolwiek grypą.

Pozostało jeszcze kilka kroków, aby udowodnić, że ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna u ludzi. Między innymi istnieją obawy, że uzyskanie szczepionki wystarczającej do wywołania odpowiedzi na wszystkie 18 wersji „H” może wymagać bardzo dużej dawki, co prowadzi do nieprzyjemnych reakcji. (Właśnie dlatego zrobienie globalnej migawki COVID-19, która dotyczy wszystkich znanych wariantów, jest tak trudne).

Ale ponieważ technologie zastosowane w tej szczepionce zostały już przetestowane przeciwko COVID-19, należy spodziewać się, że ta szczepionka będzie działać naprzód bez obaw o użycie mRNA lub kapsułek lipidowych. Nie będzie częścią żadnych szczepionek, które masz w tym roku. Ale w przyszłym roku? Mogą.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.