Według Banku Światowego skutki zmian klimatu spychają Amerykę Łacińską w kierunku niższego tempa ekspansji gospodarczej, co wiąże się z ryzykiem wzrostu poziomu ubóstwa.
Pomimo tego, że jest jednym z regionów, które w najmniejszym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, organizacja ta oblicza, że w ciągu ostatnich dwóch dekad kraje Ameryki Łacińskiej straciły 1,7 procent swojego rocznego PKB z powodu klęsk żywiołowych związanych z klimatem.
Bank Światowy ostrzega, że region jest wrażliwy i bardzo podatny na najbardziej negatywne skutki klimatu, że prawie sześć milionów ludzi może popaść w skrajne ubóstwo.
Ameryka Łacińska i Karaiby odpowiadają za około 8% emisji gazów cieplarnianych, które pochodzą głównie z sektora rolnego, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa.
Szacuje się, że bez konkretnych środków łagodzących ponad 17 milionów ludzi może być zmuszonych do migracji we własnych krajach, aby uniknąć skutków zmian klimatycznych na kontynencie.
Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu podkreślił również, że Ameryka Łacińska ma wpływ na produkcję rolną, tradycyjne rybołówstwo, bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie ludzkie ze względu na zwiększoną częstotliwość i dotkliwość susz, a w konsekwencji spadek dostępności wody w niektórych regionach.
Tymczasem Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów donosi, że dwa oceany otaczające kontynent, Pacyfik i Atlantyk, ocieplają się i zakwaszają wraz ze wzrostem poziomu mórz.
Z tego powodu oczekuje się, że nagłe ocieplenie mórz i atmosfery będzie miało większe skutki, takie jak zaopatrzenie w żywność i wodę, a najbardziej zagrożona będzie infrastruktura mająca na celu utrzymanie miast i naturalnych ekosystemów, ostrzegła komisja. Ekonomia dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC).
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”