Według Centers for Disease Control and Prevention liczba chorób przenoszonych drogą płciową wzrosła o 7% w 2021 roku

Według Centers for Disease Control and Prevention liczba chorób przenoszonych drogą płciową wzrosła o 7% w 2021 rokuCNN

Według nowych danych z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w 2021 roku zgłoszono ponad 2,5 miliona przypadków infekcji przenoszonych drogą płciową, co stanowi skok o 7% w ciągu jednego roku.

„Epidemia chorób przenoszonych drogą płciową w Stanach Zjednoczonych nie wykazuje oznak spowolnienia” – powiedział dr Leandro Mena, dyrektor Oddziału ds. Zapobiegania STD w Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Chlamydia stanowiły ponad połowę wszystkich zgłoszonych przypadków, a wskaźniki infekcji wzrosły o około 4% w 2021 r. Przypadki rzeżączki wzrosły o około 5%.

Liczba zachorowań na kiłę wzrosła o 32% w ciągu jednego roku, w tym alarmujący wzrost liczby zakażeń przenoszonych z kobiet w ciąży na dzieci rozwijające się w łonie matki. W 2021 roku kiła wrodzona spowodowała 220 martwych urodzeń i zgonów niemowląt.

„Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że kiły wrodzonej można w 100% zapobiec” – powiedziała Mina. „Pod wieloma względami jest to konsekwencją naszego niepowodzenia w zapobieganiu syfilisowi wśród kobiet w wieku rozrodczym i ich partnerów”.

Powiedział, że brak opieki prenatalnej i odpowiedniego leczenia matki to jedne z najczęściej pomijanych szans na zapobieganie kiły wrodzonej.

Jednak niedawny raport wykazał, że w ostatnich latach kobietom trudniej jest uzyskać dostęp do usług opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji – takich jak rutynowe badania kontrolne i antykoncepcja. Kobiety poszukujące opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego częściej — i częściej — zgłaszały problemy z dostępem w 2021 r. niż w 2017 r.

Mina powiedziała, że ​​kombinacja czynników przyczyniła się do ogólnego wzrostu przypadków chorób przenoszonych drogą płciową, a pandemia zaostrzyła wiele z nich.

„Brak dostępu do opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, może utrudnić ludziom otrzymanie potrzebnej im opieki” – powiedziała Mina. „Niskie finansowanie zdrowia publicznego i pogarszająca się infrastruktura zdrowia publicznego naprawdę mają ograniczony dostęp do usług opartych na testach”.

Trwające piętno związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową i utrzymujące się skutki zaburzeń związanych z pandemią stanowią wyzwanie dla zakresu usług badań przesiewowych. Mówi, że liczba zgłoszonych chorób przenoszonych drogą płciową jest prawdopodobnie ogromnym niedostatecznym przedstawieniem „oszałamiającej” liczby rzeczywistych przypadków.

Choroby przenoszone drogą płciową dotykają każdą populację, ale dane CDC z 2021 r. pokazują, że wskaźniki przypadków są nieproporcjonalnie wysokie wśród homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, młodych dorosłych oraz czarnych i Indian amerykańskich.

„Aby poczynić postępy w kierunku zakończenia epidemii chorób przenoszonych drogą płciową, musimy naprawdę spotykać ludzi tam, gdzie się znajdują, opracowując dostosowane, zlokalizowane interwencje, które mają największy wpływ” – powiedziała Mina. „Chcemy mieć pewność, że zajmiemy się warunkami społeczno-ekonomicznymi, które utrudniają niektórym z tych populacji zachowanie zdrowia”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *