Według Chin łazik marsjański stawia pierwsze kroki na powierzchni Czerwonej Planety

Według Chin łazik marsjański stawia pierwsze kroki na powierzchni Czerwonej Planety

Chiński zdalnie sterowany statek powietrzny zjechał w sobotę po zboczu kapsuły lądowej na powierzchni Czerwonej Planety, czyniąc Chiny pierwszym krajem, który obrócił się, wylądował i rozmieścił statek lądowy podczas swojej inauguracyjnej misji na Marsa.

Zorong, nazwany na cześć legendarnego chińskiego boga ognia, wjechał swoim samochodem na powierzchnię Marsa o godzinie 10:40 czasu pekińskiego (0240 GMT), zgodnie z postem na oficjalnym chińskim koncie społecznościowym łazika.

W tym miesiącu Chiny dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych jako jedyny kraj, który rozmieścił pojazdy lądowe na Marsie. Były Związek Radziecki wylądował pojazdem w 1971 roku, ale kilka sekund później stracił kontakt.

240 kg (530 funtów) Zorong, który zawiera sześć instrumentów naukowych, w tym kamerę topograficzną o wysokiej rozdzielczości, będzie badał glebę powierzchni planety i atmosfery.

Zasilany energią słoneczną Zhurong będzie również poszukiwał śladów starożytnego życia, w tym wód gruntowych i lodu, za pomocą radaru penetrującego Ziemię podczas 90-dniowej eksploracji powierzchni Marsa.

Chiński bezzałogowy statek kosmiczny Tianwen-1 wystartował z południowej wyspy Hainan w lipcu ubiegłego roku. Po ponad sześciu miesiącach tranzytu Tianwen-1 dotarł do Czerwonej Planety w lutym i od tamtej pory znajduje się na orbicie.

15 maja kapsuła lądowania z łazikiem odłączyła się od Tianwen-1 i wylądowała na rozległej równinie znanej jako Utopia Planetia.

Plik Pierwsze zdjęcia zrobione przez łazik Wydany przez Chińską Agencję Kosmiczną w środę.

Tianwen-1 była jedną z trzech sond, które dotarły na Marsa w lutym.

Wytrwały amerykański łazik wylądował 18 lutego w ogromnym zagłębieniu zwanym Jezero Crater, ponad 2000 kilometrów (1240 mil) od Utopia Planitia.

Hope – trzeci statek kosmiczny, który przyleci w lutym – nie jest przeznaczony do lądowania. Wystrzelony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, krąży nad Marsem, zbierając dane o pogodzie i atmosferze.

Perseverance i Jurong należą do trzech robotów kosmicznych działających na Marsie. Trzeci to Curiosity NASA, który wylądował w 2012 roku.

InSight NASA, który dotarł na powierzchnię planety w 2018 roku w celu zbadania jej wnętrza, jest jednostką statyczną.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *