Według EFE Polska utrzymuje zakaz importu z Ukrainy po 15 września

Według EFE Polska utrzymuje zakaz importu z Ukrainy po 15 września
© Reutera. Polska utrzymuje zakaz importu z Ukrainy po 15 września

Kraków (Polska), 19 lipca (.).- Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że utrzyma zakaz importu produktów rolno-spożywczych do Polski po 15 września, nawet jeśli Unia Europejska (UE) zadekretuje inaczej.

Na konferencji prasowej w Warszawie szef polskiego rządu „potwierdził decyzję o przedłużeniu zakazu importu ukraińskich (rolnych) produktów do Polski. Nie otworzymy granicy dla ukraińskich produktów 15 września. Zezwolimy jedynie na ich tranzyt”.

„Chcę, żeby było jasne: chcę, żeby było jasne, nie otworzymy tej granicy. Albo Komisja Europejska wyda rozporządzenia przedłużające ten zakaz (dla importu towarów z Ukrainy), albo zrobimy to sami.

Z kolei polski minister rolnictwa Robert Delus powiedział, że takie stanowisko „podziela pięć krajów pierwszej linii (tzw. krajów UE graniczących z Ukrainą): Polska, Bułgaria, Węgry, Słowacja i Rumunia”.

W konferencji prasowej uczestniczyli również przebywający z oficjalną wizytą w Warszawie ministrowie rolnictwa Rumunii (Florind Ionat Barbu), Węgier (Istvan Nagy), Słowacji (Joseph Pires) i Bułgarii (Kril Vadev).

Delas powiedział, że ministrowie rolnictwa Ukrainy i Mołdawii zostali również zaproszeni do przyłączenia się do deklaracji podpisanej w Warszawie, „ale nie przybyli z obiektywnych powodów, więc mamy nadzieję spotkać się w przyszłości” – powiedział.

Telus zauważył: „Deklaracja podpisana przez pięć krajów zawiera również nasz zamiar otwarcia się na ruch. Chcemy pomóc Ukrainie”.

5 czerwca 2023 r. Bruksela wprowadziła zakaz importu nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Unii Europejskiej, co było następstwem polskich skarg na to, że ukraińskie produkty, głównie zboża, zamiast być dystrybuowane do krajów trzecich, są przechowywane w Polsce, co wpływa na polski rynek rolny.

Europejskie embargo będzie obowiązywało do 15 września i od tego dnia do krajów spoza UE będzie można przewozić wyłącznie ukraińskie towary.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *