Tekst zawierający wyniki szczytu został wynegocjowany przez 27 krajów obozu europejskiego i w swoim pierwotnym projekcie promował „równość płci”, ale w późniejszych wydaniach wyrażenie zostało zmienione poprzez promowanie równości dla każdej osoby „, podała agencja informacyjna AFP. .
Radykalnie konserwatywne rządy w Polsce i na Węgrzech uważają, że termin „gender” otwiera przestrzeń do promowania praw osób LGBT.
Zdaniem jednego z europejskich dyplomatów, reakcja Warszawy i Budapesztu na to pytanie będzie taka sama za każdym razem, gdy temat wróci na stół.
„Niezależnie od tego, jaki tekst ma być negocjowany, czy jest to fraza czy wyrażenie dotyczące bezpieczeństwa osób LGBT, są oni temu przeciwni” – powiedział.
Ze swojej strony polski urzędnik, który nie chce być wymieniony, powiedział, że jego kraj „zawsze podkreśla wagę jasności prawa i przestrzegania warunków umowy”.
„Porozumienie w sprawie UE nie odnosi się do równości płci, ale do równości kobiet i mężczyzn” – dodał urzędnik.
W projekcie deklaracji stwierdza się, że UE „będzie aktywnie działać na rzecz zlikwidowania różnic w zatrudnieniu, wynagrodzeniach i emeryturach”.
„Z jednej strony Węgrom i Polsce nie podoba się słowo„ płeć ”, az drugiej strony w Finlandii, Austrii i Hiszpanii słowo„ równość płci ”nie podlega negocjacjom – powiedział jeden z ambasadorów.
UE już zakwestionowała przyjęcie kontrowersyjnych „stref bez ideologii LGBT” w różnych gminach w Polsce.
W przypadku Węgier w grudniu kraj ten zintensyfikował ofensywę przeciwko społeczności LGBT, przyjmując ramy prawne określające płeć osoby wyłącznie jako urodzenie.
Szczyt Wspólnoty w Porto to wydarzenie organizowane przez portugalskiego przewodniczącego Rady Unii Europejskiej.
Lizbona ma nadzieję, że spotkanie to pomoże przywrócić europejski socjalny filar praw socjalnych, uzgodniony w szwedzkim mieście Göteborg w listopadzie 2017 r., I że budowanie Europy socjalnej będzie trzecim filarem naprawy gospodarczej.
W tym celu liderzy planują zastosować się do planu zaproponowanego przez Komisję Europejską, który określa cele w zakresie zatrudnienia, redukcji ubóstwa i wzmocnienia szkolenia zawodowego. (Télam)
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”