Węgry mają jeden z najwyższych wskaźników aborcji w Europie

Węgry mają jeden z najwyższych wskaźników aborcji w Europie

„Już teraz [hay] Wiemy, że na poziomie dużego konfliktu będzie bardzo trudno z partią popularną. Więc odpowiedział Prezes VoxSantiago Abascal, poproszony o występ w programie Kot w wodzie O ewentualne porozumienie z PP w sprawie aborcji po deklaracjach Alberto Nunez Feijoo i Prezydent Madrytu Izabela Diaz Ayuzo O przerywaniu ciąży. „Inne kraje, takie jak Polska czy Węgry, w których polityka urodzeń znika z praktyk aborcyjnych, również osiągnęły drastyczne redukcje (aborcji)” – powiedział Abascal (Minuta 24:46)

Jednak wskaźnik aborcji (Nie (przerwy na tysiąc urodzeń) spadły na Węgrzech w ostatnich latach Informacja Według Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego, Węgry nadal znajdowały się wśród krajów europejskich o najwyższym wskaźniku w 2020 roku. Ogólnie rzecz biorąc, zrobili 23 901 Procedury.

Polska z kolei ma najniższe stawki w kontekście europejskim. To kraj UE, w którym obowiązują najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji. Według Eurostatu w 2019 roku wykonano 1110 aborcji (brak danych z lat późniejszych z tego kraju), ale niezależne polskie fundacje FederacjaJego celem jest pomoc kobietom w planowaniu rodziny, informuje Newtral.es, że jest ich ponad 150 000.

Zapytaliśmy biuro prasowe Vox o wypowiedzi Abascala z Newtral.es. Obecnie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W 2020 roku na Węgrzech na każdy tysiąc urodzeń wykonywano 255 aborcji

Abascal wykorzystał sytuację na Węgrzech w odniesieniu do krajów, w których aborcja „praktycznie” zniknęła. Jednak kraj Viktora Orbána znalazł się w pierwszej dziesiątce państw europejskich o najwyższych wskaźnikach aborcji w 2020 r., ostatnim roku z dostępnymi danymi.

W szczególności na każdy tysiąc urodzeń przerwano 254,8 ciąż, co lokuje Węgry Szósty wskaźnik aborcji pomiędzy 21 krajów Dostępne są dane z Europy. Wyprzedzają ją jedynie Gruzja (409,3), Bułgaria (327,1), Armenia (294,8), Azerbejdżan (274,2) i Hiszpania (259,1). Chociaż wskaźnik Węgier spada od 2013 r., z pierwszym rokiem dostępnych danych (389,7) kraj był już na szóstym miejscu. W pierwotnej wersji tego artykułu Węgry znajdowały się na piątym miejscu, ale Eurostat zrewidował i skorygował dane Gruzji po dacie publikacji, spychając Węgry na szóste miejsce.

Jeśli spojrzeć na wskaźnik aborcji (liczba aborcji na tysiąc kobiet w wieku rozrodczym), Węgry wyprzedzają Hiszpanię i zajmują czwarte miejsce ze wskaźnikiem 9,8 zabiegów. Z drugiej strony liczba (legalnych) aborcji dokonanych na Węgrzech spadła o 41% od 2010 do 2020 roku, z 40 449 do 23 901.

Na Węgrzech aborcja jest legalna, ale stwarza więcej przeszkód i trudności. 14 września węgierski minister spraw wewnętrznych wprowadził poprawkę do ustawy o aborcji, która wymaga, aby kobiety przed przerwaniem ciąży przedstawiały „ostateczny znak badania czynności życiowych”, taki jak słuchanie bicia serca płodu. Firma Reuters.

Oficjalne dane z Polski: 107 legalnych aborcji, ale tysiące poza systemem

Według danych Eurostatu, Polska ma najniższy wskaźnik aborcji w Europie od 2013 roku. W 2019 r., ostatnim roku z zarejestrowanymi danymi z tego stanu, zajęła ostatnie miejsce z 3 aborcjami na tysiąc urodzeń.

Według polskiego Ministerstwa Zdrowia i raportu polskiej gazety RzeczpospolitaW 2021 r. legalnie przeprowadzono 107 dobrowolnych przechwytywań, co stanowi 90% spadek w porównaniu z innymi latami, takimi jak 2019. To efekt orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., który, jak pisze polska gazeta, „prawie całkowicie zakazuje aborcji”.

Jak już mamy w Newtral.es, po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego o aborcji znika domniemanie wady płodu. W ten sposób ciąża może być legalnie przerwana tylko w przypadku gwałtu lub seksu oraz zagrożenia dla zdrowia fizycznego lub psychicznego matki zastępczej.

Jednak Fundacja Federa szacuje, że rocznie wykonuje się od 80 000 do 200 000 aborcji. „Obciążenie zostało przeniesione z komputera”, wyjaśniają. Ponadto wyjaśnili mediom, że organizacja Aborcyjny Dream Team, której celem jest dostarczanie informacji na temat aborcji, pomogła około 32 000 kobiet w dostępie do aborcji w 2021 roku. OKO.press.

Streszczenie

Abascal zapewnił, że „inne kraje, takie jak Polska czy Węgry, osiągnęły drastyczną redukcję (aborcji) dzięki polityce urodzeń, która zanika w praktyce aborcyjnej”. Chociaż Polska ma jeden z najniższych wskaźników legalnej aborcji w Europie, Węgry mają szóstą najwyższą liczbę zabiegów wykonywanych na tysiąc urodzeń, więc aborcja nie zniknęła, potwierdza szef Vox.

Dlatego uważamy, że stwierdzenie Abascala jest nieprawidłowe, ponieważ myli prawidłowe elementy z innymi. Polska i Węgry zmniejszyły liczbę aborcji, ale nie zniknęły, a te ostatnie nadal mają jeden z najwyższych wskaźników.

*Ten artykuł został zaktualizowany, aby uwzględnić dane dotyczące wskaźnika aborcji w Gruzji po tym, jak Eurostat skorygował go, ponieważ początkowo był niepoprawny.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *