Węgry określają odprowadzanie funduszy socjalnych z Polski jako „niemoralne”.

Węgry określają odprowadzanie funduszy socjalnych z Polski jako „niemoralne”.
Ta treść została opublikowana 18 października 2022 – 12:13

Budapeszt, 18 października (EFE).- Węgierska minister sprawiedliwości Judith Varga określiła jako „niemoralną” decyzję Komisji Europejskiej (KE) o zawieszeniu spłaty środków spójności przeznaczonych dla Polski, dopóki kraj tego nie udowodni. Stosuj je w programach zgodnych z wartościami UE.

Rozmawiając z węgierskimi reporterami po wejściu na posiedzenie Rady ds. Ogólnych w Luksemburgu, Varga powiedział, że decyzja Brukseli „zagraża krajom Wspólnoty w oparciu o ideologie polityczne”.

„Fundusze (społeczne) są wstrzymywane w całkowicie niemoralny sposób” – powiedział.

Broniąc Polski, minister w ultranacjonalistycznym rządzie Viktora Orbána rozważał kwestię „czysto gospodarczą i nie powinna prowadzić do debaty politycznej” w odniesieniu do funduszy spójności i tych przeznaczonych na wyjście z pandemii.

KE wskazała wczoraj, że nie będzie w stanie zapewnić Polsce 75 000 mln euro w ramach funduszu spójności, dopóki kraj nie zagwarantuje, że jego plany wykorzystania tych pieniędzy będą zgodne z Europejską Kartą Praw Podstawowych, co nie zostało spełnione.

Komisja m.in. domaga się mechanizmów informowania Komitetu Monitorującego o ewentualnych naruszeniach w projektach wspieranych z funduszy europejskich.

Z drugiej strony Bruksela zablokowała także polski fundusz naprawczy po Covidie (35,4 mld euro), który był uzależniony od przeprowadzenia przez kraj pewnych reform gwarantujących niezależność sądownictwa.

W przypadku Węgier około 7500 mln euro w funduszach socjalnych zostało zamrożonych z powodu braku poszanowania rządów prawa przez rząd Orbána.

Tymczasem Varga przypomniał dziś, że jego kraj zatwierdził szereg reform legislacyjnych, aby zablokować to finansowanie.

Mimo pogorszenia stosunków dwustronnych w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oba kraje wspierają się wzajemnie w przeciwdziałaniu wysiłkom Brukseli na rzecz poprawy jakości demokracji.

Podczas gdy zagorzały obrońca Warszawy Q, Budapeszt odmawia przekazania broni dotkniętemu krajowi, a Orbán jest uważany za najlepszego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina w Unii Europejskiej (UE). EFE

mn/wr/pi

(Więcej informacji o Unii Europejskiej na euroefe.euractiv.es)

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *