Węgry określają zatrzymanie środków unijnych z Polski jako „niemoralne” – EUROEFE EURACTIV

Budapeszt (EuroEFE).- Węgierska minister sprawiedliwości Judith Varga określiła we wtorek jako „niemoralną” decyzję Komisji Europejskiej (KE) o zawieszeniu spłaty środków spójności przeznaczonych dla Polski do czasu, gdy kraj udowodni, że z nich skorzysta. W programach zgodnych z wartościami UE.

Rozmawiając z węgierskimi reporterami po wejściu na posiedzenie Rady ds. Ogólnych w Luksemburgu, Varga powiedział, że decyzja Brukseli „zagraża krajom Wspólnoty w oparciu o ideologie polityczne”.

„Fundusze (społeczne) są wstrzymywane w całkowicie niemoralny sposób” – powiedział.

W obronie Polski rozważał to minister w rządzie ultranacjonalisty Viktor Orbán. Przeznaczone są na fundusze konsolidacyjne i odbudowę epidemiiKwestia ta jest „kwestią czysto ekonomiczną i nie powinna generować debaty politycznej”.

KE wskazała w poniedziałek, że nie może zapewnić Polsce 75 tys. To była niespełniona chwila.

Komisja m.in. domaga się mechanizmów informowania Komitetu Monitorującego o ewentualnych naruszeniach w projektach wspieranych z funduszy europejskich.

Niezawisłość sędziowska

Z drugiej strony Bruksela zablokowała także polski fundusz naprawczy po Covidie (35,4 mld euro), który był uzależniony od przeprowadzenia przez kraj pewnych reform gwarantujących niezależność sądownictwa.

Dalej 7500 milionów euro zostało zamrożonych dla Węgier Fundusze socjalne ze względu na brak poszanowania rządów prawa przez rząd Orbána.

Varga w międzyczasie przypomniał sobie aprobatę swojego kraju Seria reform prawnych mających na celu zniesienie zakazu Wspomniane fundusze.

Mimo pogorszenia stosunków dwustronnych w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oba kraje wspierają się wzajemnie w przeciwdziałaniu wysiłkom Brukseli na rzecz poprawy jakości demokracji.

Podczas gdy zagorzały obrońca Warszawy Q, Budapeszt odmawia przekazania broni dotkniętemu krajowi, a Orbán jest uważany za najlepszego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina w Unii Europejskiej (UE).

Opracował M. Moya

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *