CARACAS, 19 kwietnia (Prensa Latina) Wenezuela prezentuje dziś nowe oznaki ożywienia w sferze gospodarczej, wraz z doniesieniami o wzroście poboru podatków oraz działalności eksportowej i importowej, zgodnie z oficjalnymi danymi.
Wiceprezes wykonawczy Delcy Rodriguez poinformował dzień wcześniej o wzroście o 28 000 nowych podatników ustawowych, którzy wywiązali się ze swoich zobowiązań podatkowych na koniec pierwszego kwartału 2022 r.
Rodriguez podał, że na koniec marca Zintegrowany Krajowy Podatek Ceł i Akcyzy (SENAT) zarejestrował 5 tys. 458 mln boliwarów (ponad tysiąc 200 mln dolarów), co oznacza wzrost o 353 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszły rok.
Import również odnotował znaczny wzrost o 84 procent, z 679 mln 225 tys. dolarów w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. do 1,249 mln w 2022 r., potwierdził wiceprezes.
Podobnie Wenezuela wyeksportowała łącznie 147 milionów dolarów w pierwszym kwartale tego roku, co oznacza wzrost o 182 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu.
Wiceprezes wykonawczy podkreślił, że kraj czyni postępy w przełamywaniu wypaczonego koła wywołanego jednostronnymi środkami przymusu wprowadzonymi przez Stany Zjednoczone.
W ostatnim raporcie szwajcarski bank inwestycyjny Credit Suisse zrewidował swoje prognozy dla gospodarki Wenezueli na 2022 r., szacując wzrost produktu krajowego brutto (PKB) na poziomie 20%.
Firma świadcząca usługi finansowe skorygowała wcześniejsze szacunki dotyczące czteroprocentowego wzrostu PKB w tym roku, dodając, że wskaźnik ten może wynieść około ośmiu punktów procentowych w 2023 r., zgodnie z informacjami szeroko przeglądanymi przez lokalną prasę.
„Jeśli jesteśmy dokładni, liczby te mogą należeć do najsilniejszych poziomów wzrostu na całym świecie” – podało źródło.
Podmiot dodał, że do 2022 r. inflacja przekroczy 70 proc., korygując tym samym poprzednią prognozę o około 150 punktów procentowych.