Wenezuela i jej paradoksy w Tokio 2020: złote sny w czasach kryzysu

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Karakas (AFP)

Wenezuela, w najgorszym kryzysie gospodarczym we współczesnej historii, przeżyła bardzo trudne igrzyska olimpijskie, ale Tokio 2020 obiecuje zwycięstwa z Yulimarem Rojasem jako flagą.

Wielokrotny mistrz świata Rojas zdominował trójskok kobiet z autorytetem w ostatnich latach, osiągając status gwiazdy na igrzyskach olimpijskich, w których bierze udział kraj Ameryki Południowej z delegacją 43 zawodniczek.

Urodzony w Caracas zawodnik odwołuje się również do rekordu świata na 15,50 metra ustanowionego przez Ukrainkę Inessę Kravets w 1995 roku.

Tylko trzech Wenezuelczyków zdobyło złoto w tych zawodach: bokser Francisco „Morochito” Rodríguez w Meksyku -1968, taekwondo Arlindo Gouveia w Barcelonie w 1992 i szermierz Ruben Limardo w Londynie -2012. Gouveia zyskała oficjalne uznanie w 2018 roku, ponieważ w 1992 roku taekwondo było sportem pokazowym.

Rojas powiedział AFP, że bycie faworytem w Tokio 2020 było „wielką dumą i odpowiedzialnością”. „Nie przestałem marzyć” – dodał srebrny medalista Rio de Janeiro 2016.

# zdjęcie 1

Jednak mimo że jest asem, ta 25-latka nie jest jedyną zwycięską kartą.

Limardo ma nadzieję pokazać, że nadal jest w mocy w wieku 35 lat, podczas gdy dwa inne znane wenezuelskie sporty, zawodnik karate Antonio Diaz (41 lat) i zawodnik BMX Daniel Deres (36 lat), mają okazję, na którą czekali od ponad dwóch dekad Doświadczenie.

Karate i BMX freestyle po raz pierwszy weszły do ​​kalendarza olimpijskiego, co dało im możliwość zamknięcia wyścigów, w których odnieśli wiele zwycięstw.

Yoel Finol, srebrny medalista Rio 2016, chce powtórzyć na podium w bokserskiej dywizji muszej.

– wiakrus –

W miarę jak lata bogactwa naftowego oddalają się od siebie, w kraju, który od 2014 roku stracił 80% swojego PKB, droga do Tokio-2020 stała się dla wielu skrzyżowaniem.

Nawet mistrz olimpijski, taki jak Limardo, z powodu braku funduszy musiał połączyć treningi w Polsce z pracą na rowerze dostawczym.

# zdjęcie 2

„Za każdym razem, gdy zawieram umowę, mówię sobie, że pomoże mi to wygrać” – powiedział szermierz AFP.

Tymczasem Venol przegrał kwalifikacje do Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów z narodową drużyną bokserską z powodu braku biletów lotniczych. Nie była to odosobniona sprawa, bo drużyny z Wenezueli w siatkówce, softballu i szermierce dawały również przepustki w międzynarodowych zawodach.

Mimo wszystko siatkówka mężczyzn dostała swoje miejsce, stając się jedynym sportem zespołowym z reprezentacją Wenezueli w tej olimpijskiej wersji.

ofiary? obfity. Pływaczka na wodach otwartych Paula Perez, która również będzie w Tokio, doznała hipotermii podczas Igrzysk Panamerykańskich w Limie w 2019 roku z powodu braku odpowiedniego stroju kąpielowego.

Trudności finansowe pogłębiły spory federalne. Na przykład w Związku Boksera i Koszykówki było dwóch równoległych szefów.

# zdjęcie 3

Wpływ na poprzednie wydarzenia był silny.

Całkowita liczba złotych medali Wenezueli na Igrzyskach Boliwariańskich, Południowoamerykańskich, Środkowoamerykańskich, Karaibskich i Panamerykańskich spadła z 272 w drodze do Rio 2016 do 180 w drodze do Tokio 2020. Do 2012 roku w Londynie osiągnęła 415.

Ironia: tragiczny cykl może doprowadzić do uroczystej Olimpiady ze złotymi aspiracjami dla wybitnych postaci, takich jak Yulimar Rojas, Limardo czy Diaz.

– “Coś szalonego” –

43 sportowców, których Wenezuela przywiezie do Tokio 2020, spadło z 86 sportowców, z którymi pojechała do Rio 2016 i 69 w Londynie 2012. Nie wspominając o szczycie 108 w Pekinie 2008 w środku boomu naftowego.

Jest jeszcze jeden plus: exodus sportowców i trenerów w kraju, w którym według ONZ ponad 5,5 miliona ludzi uciekło z kryzysu.

# zdjęcie 4

Wenezuelczyk Eldrick Sylla jest pierwszym Latynoamerykanem w drużynie olimpijskiej uchodźców.

Z symbolicznej dzielnicy Caracas 23 stycznia Sylla będzie rywalizować w boksie wagi średniej trzy lata po złożeniu wniosku o azyl na Trynidadzie i Tobago.

„Życie to szalony strąk! (szalony rzecz)!”, napisał na Instagramie po potwierdzeniu swojego udziału. “Dziękuję ci życie!”.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *