Wiadomości z Kongresu – W 1943 roku w Senacie otwarto wystawę dzieci polskich mieszkających w Meksyku

„Meksykanie i Meksykanie sympatyzują z bólem osobistej, społecznej i kulturowej dewastacji, jakiej doświadczają deportowani” – powiedziała senator Olga Sanchez Cartero, prezes zarządu, podczas otwarcia wystawy fotograficznej „Syberyjskie dzieci polskie” w Hacienda Santa Rosa , Meksyk 1943-1947.

W swoim wystąpieniu ustawodawca podkreślił, że Meksyk zawsze będzie odrzucał wojnę w celu rozwiązania konfliktów, więc będzie miał otwarte ramiona dla tych, którzy chcą uciec przed wojną i rozwijać, inwestować i wnosić swoje umiejętności do kraju.

Wyjaśnił, że wystawa ukazuje gesty ludzkości i oddaje hołd fotograficzny 1500 osobom, wśród których swój nowy dom odkryły polskie dzieci Hacjendy Santa Rosa z Guanajuato.

Przyznał, że Polska przyjęła miliony ludzi deportowanych z Ukrainy w wyniku wojny i powiedział, że „Meksyk ma takie same otwarte ramiona jak wobec tych Ukraińców i dzieci, które w tym czasie przybyły do ​​bram Polski”.

Tymczasem Ambasador RP w Meksyku Maciej Tadeusz Zietara podziękował za solidarność Meksyku w przyjmowaniu na jego terytorium obywateli polskich, w tym dzieci, które w wyniku konfliktu zbrojnego musiały uciekać z kraju.

Kongres Aktualności

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.