Wideo na żywo: Obejrzyj start astronauty SpaceX Axiom

Wideo na żywo: Obejrzyj start astronauty SpaceX Axiom

W czwartek zaplanowano wystrzelenie specjalnej misji astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lotów żaden z pasażerów nie był zamożnym turystą kosmicznym, który opłacał swoją drogę na orbitę.

Zamiast tego trzy kraje – Włochy, Szwecja i Turcja – wykorzystują nowe możliwości komercyjne, aby wysyłać astronautów z rządowych programów kosmicznych na placówkę orbitalną. Dla Turcji będzie pierwszym astronautą w kraju.

Prywatna misja astronautów jest trzecią misją firmy Axiom Space z siedzibą w Houston, która wysłała płacących klientów na dwa tygodnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W 2019 roku NASA udostępniła zwiedzającym swoją część stacji kosmicznej, odwracając poprzednie zasady. (Rosja gościła na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej grupę turystów kosmicznych od 2001 r.)

Oto, co warto wiedzieć o czwartkowej premierze.

Wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9 zaplanowano na czwartek o godzinie 16:49 czasu wschodniego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Wystrzelenie rakiety miało nastąpić w środę, ale SpaceX zdecydowało się przełożyć go o jeden dzień. „Dodatkowy czas pozwala zespołom na dokończenie kontroli wstępnych i analizę danych pojazdu” – stwierdziła firma.

Prognozy wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia odpowiednich warunków na platformie startowej wynosi 80 procent. Jeśli premiera się opóźni, możliwości tworzenia kopii zapasowych będą dostępne w piątek.

Około dwie godziny przed startem czterej astronauci zostali przygotowani i posadzeni w kapsule SpaceX Crew Dragon. Niedługo potem załoga zamknęła drzwi pojazdu, co było niezbędnym krokiem przed startem.

Aksjomat I SpaceX Rozpoczęliśmy transmisję strumieniową relacji z premiery, którą możecie obejrzeć w odtwarzaczu wideo umieszczonym powyżej. Telewizja NASA Dołączy do relacji o 15:45

W skład załogi wchodzą Alper Gezeravci, pilot myśliwca tureckich sił powietrznych; Walter Velade, pułkownik włoskich sił powietrznych; oraz Marcus Wandt, myśliwiec i pilot testowy, który wcześniej służył w szwedzkich siłach powietrznych. Ich rządy płaciły dziesiątki milionów dolarów za lot każdego astronauty.

Pan Gezaravci będzie pierwszym tureckim astronautą i ma nadzieję, że będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń. „Ten lot kosmiczny nie jest celem naszej podróży” – powiedział podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej. „To dopiero początek naszej podróży”.

Pan Velade z Włoch, lider misji, był już w kosmosie, ale tylko na kilka minut. Był jednym z trzech członków Włoskich Sił Powietrznych, którzy w czerwcu ubiegłego roku wzięli udział w locie suborbitalnym Virgin Galactic, przeprowadzając liczne eksperymenty z zakresu biomedycyny, dynamiki płynów i materiałoznawstwa.

W 2022 roku pan Wandt złożył podanie o stanowisko astronauty w Europejskiej Agencji Kosmicznej, jednak nie znalazł się w gronie pięciu osób wybranych na pełnoetatowego astronautę. Został jednak wybrany jako jeden z astronautów „rezerwowych”, którzy pozostają na swoich obecnych stanowiskach, ale kwalifikują się do przyszłych misji.

Kiedy firma Axiom skontaktowała się ze szwedzkimi urzędnikami w sprawie wolnego miejsca na tę specjalną misję astronautyczną, zgodzili się kupić bilet. ESA podpisała roczny kontrakt z panem Wandtem jako astronautą biorącym udział w projekcie i zapewniła szkolenie na potrzeby misji.

Dowódcą misji jest Michael Lopez Alegría, były astronauta NASA, a obecnie główny astronauta w Axiom. NASA wymaga, aby prywatnymi misjami astronautycznymi kierował były astronauta NASA. Pan López Alegría brał udział w trzech misjach promu kosmicznego, a także spędził siedem miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od września 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dowodził także pierwszą prywatną misją kosmiczną Axiom w 2004 r.

Jeśli misja wystartuje w czwartek, dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną w sobotę o 5:15 czasu wschodniego.

W zeszłym roku Arabia Saudyjska wysłała dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie poprzedniego lotu Axiom. Podczas swojej misji przeprowadzili różnorodne eksperymenty naukowe.

Podobnie jak w przypadku Szwecji z panem Wandtem, w Polsce astronauta Sławosz Oznański, jeden z astronautów rezerwowych ESA, przygotowuje się do przyszłego lotu Axiom. Brytyjska Agencja Kosmiczna podpisała także umowę z firmą Axiom na transport brytyjskich astronautów na orbitę.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupiły lot rosyjską rakietą Sojuz na ośmiodniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2019 r. dla jednego ze swoich astronautów, Hazzy Al Mansouri. Axiom Space zorganizowało sześciomiesięczny pobyt na stacji kosmicznej dla drugiego astronauty ze Emiratów, sułtana Al Neyadiego, w 2023 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *