Więcej wojsk na Wschodzie: NATO decyduje o nowym kierunku na szczycie w Madrycie | Świat | D.W.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), jak zawsze przygotowuje się do szczytu. W rzeczywistości to spotkanie NATO od 28 do 30 czerwca 2022 r. pożegna go, ale ze względu na atak Rosji na Ukrainę Stoltenberg będzie kontynuował swoje stanowisko. 30 Sojusznicy chcą, aby NATO stało na czele tych doświadczonych dyplomatów w czasach kryzysu.

63-letni sekretarz generalny NATO Stoltenberg od 2014 roku wyznacza jasny kurs. „Federalne decyzje dotyczące przyszłości NATO zostaną podjęte w Madrycie. Przyjmiemy nową wizję strategiczną, wzmocnimy nasze zdolności obronne i zdecydujemy o kompleksowym pakiecie pomocy dla Ukrainy” – powiedział niemieckiej prasie Jens Stoltenberg. Der Spiegel.

Stoltenberg i inni dyplomaci NATO starają się bagatelizować spór między członkiem NATO Turcją a jej rywalami Szwecją i Finlandią.

Jednym z głównych punktów tego szczytu jest wschodnia część Europy. Przez lata od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą dla każdego partnera koalicyjnego stało się jasne, jaki jest temat spotkań planistycznych NATO: zagrożenie ze strony Rosji przy użyciu broni konwencjonalnej jest większe niż się sądzi. Dlatego w nowej koncepcji strategicznej Rosja nie jest już nazywana „partnerem”, ale „przeciwnikiem”.

„Najważniejsze zagrożenie ze strony Rosji”: sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Armia niemiecka dostarczy wojska dla Litwy

„Silny” batalion, zapowiedziany przez kanclerza Niemiec Olafa Scholesa podczas jego ostatniej wizyty na Litwie na początku czerwca, będzie stacjonował w 50 proc. Niemiec, a w razie kryzysu na Litwę zostaną przeniesione tylko jego wojska. W oparciu o rotację w tym kraju bałtyckim kolejne 2000 żołnierzy z innych sojuszników NATO przybyłoby na Litwę, w ten sposób dodając dodatkowe 5000 żołnierzy NATO pod niemieckim dowództwem.

Na szczycie w Madrycie Stoltenberg ma nadzieję, że przykład Niemiec stanie się szkołą, która „wysyła nowe rodzaje wojsk”, a inne państwa członkowskie sojuszu rozmieszczą siły wojenne do innych krajów Europy Wschodniej. Według dyplomatów Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i być może Kanady, dyplomacja NATO może to zagwarantować.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace dał jasno do zrozumienia na spotkaniu ministrów w Brukseli dwa tygodnie temu, że czas się kończy.

Miejsce szczytu w stolicy Hiszpanii jest już strzeżone przez siły policyjne.

Miejsce szczytu w stolicy Hiszpanii jest już strzeżone przez siły policyjne.

Oddziały stabilizowane, stałe czy rotacyjne?

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w rozmowie z DW w zeszłym tygodniu nie ukrywał, że chce większej liczby żołnierzy w swoim kraju. „Potrzebujemy żołnierzy w kraju, ponieważ to najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji” – powiedział.

Według Nousety na pobliskiej Białorusi licznie stacjonują rosyjskie wojska. „Oczywiście nie mamy miejsca na reakcję, a NATO będzie miało na to bardzo mało czasu” – wyjaśnił rosyjską strategię przywódca Litwy. „Bardzo się cieszę, że Niemcy zdecydowały się wysłać dodatkowe wojska” – powiedział. Chciał jednak zostać deportowany na stałe na Litwę.

NATO zjednoczone

W ostatnich miesiącach NATO już wzmocniło swoją obecność na Wschodzie. Istniejące jednostki bojowe, liczące od 1000 do 2000 ludzi, zwiększyły swoje siły w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie. Nowość na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii Grupy wojenne Rosną powoli. NATO szacuje, że do marca 2022 r., ze względu na zagrożenie ze strony Rosji, w Europie znajdowało się już 100 tys. żołnierzy, z czego prawie 10 tys. w samej Polsce. 40 000 żołnierzy płci męskiej i żeńskiej znajduje się pod bezpośrednim dowództwem NATO.

(cps/ms)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.