Kraje europejskie stopniowo podniosły ustawowy wiek emerytalny, aby zapewnić bardziej zrównoważony system emerytalny w obliczu starzenia się społeczeństw, spadku liczby urodzeń i rosnącej średniej długości życia. Na zewnątrz Różnice według kraju A nawet za seksChociaż w 2023 r. najczęstszy wiek emerytalny w państwach członkowskich wynosi 65 lat, w nadchodzących latach w większości krajów wzrośnie do 67 lat.
Według danych zaktualizowanych w 2023 r. z Fińskiego Centrum Emerytur, Najniższy wiek emerytalny mają Austria i Polska60 lat, chociaż w obu krajach dotyczy to tylko kobiet. Ustawowy wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi w obu przypadkach 65 lat. Polska nie zgodziła się jeszcze na żadną reformę prawną podnoszącą wiek emerytalny, w przeciwieństwie do Austrii, gdzie w przypadku kobiet będzie ono stopniowo podwyższane, aż do zrównania się wieku 65 lat dla mężczyzn w 2033 roku. Chorwacja, Litwa I Rumunia Obecnie różnicują także ze względu na płeć dostęp do emerytury ze względu na płeć, ale w nadchodzących latach różnice praktycznie się zniwelują.
Może Cię zainteresować: Niemiecka „Pięciu Mędrców” poprosiła o powiązanie wieku emerytalnego ze średnią długością życia, ale robi to tylko 9 krajów UE
Z drugiej strony tak jest DaniaJest jednym z niewielu krajów, w których w 2023 r. ustawowy wiek emerytalny wynosi 67 lat, a w 2035 r. zostanie podniesiony do 69 lat. Holandiaprzy wzroście z obecnych 66 lat i 10 miesięcy do 67 lat i 3 miesięcy w 2028 r. Z drugiej strony Szwecja I Finlandia Mają jeden Elastyczna emerytura. Choć obydwa na wykresie przedstawiają aktualny wiek emerytalny wynoszący odpowiednio 63 i 64 lata i trzy miesiące, wcześniejszy wiek można osiągnąć tylko w niektórych przypadkach, a potencjalny okres emerytalny wydłuża się do 69 lat.
Te cztery kraje kojarzone są także z podwyższeniem wieku emerytalnego Średnia długość życiaJest to system, który wydłuża życie zawodowe, dzięki czemu na dłuższy okres będzie więcej płatników, a co za tym idzie, nastąpi więcej zmian w wieku emerytalnym. W Hiszpanii w 2012 r. zatwierdzono wzór obejmujący tę koncepcję wyłącznie w przypadku emerytur podstawowych (ustawa emerytalna). Czynnik zrównoważonego rozwoju), jednak nigdy nie został on wdrożony ze względu na społeczną dezaprobatę, jaką wywołał.
Najnowsze reformy systemu emerytalnego w Francja Został zatwierdzony w kwietniu 2023 r. Głównym powodem jest zgoda na podniesienie ustawowego wieku emerytalnego z 62 do 62 lat W 2032 roku ukończy 64 lata. Obecnie Hiszpania znajduje się w sytuacji pośredniej, zgodnie z reformą emerytalną z 2011 r. wiek emerytalny w 2023 r. wyniesie 66 lat i 4 miesiące, a w 2027 r. osiągnie 67 lat.
Możesz być zainteresowany: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju proponuje powrót do starych reform emerytalnych w celu zmniejszenia wydatków i przeznaczenia większej liczby inwestycji dla młodych ludzi
Poza Unią Europejską, podkreśla Rosja Po przejściu na emeryturę wynosi on 56 lat i sześć miesięcy w przypadku kobiet i 61 lat i sześć miesięcy w przypadku mężczyzn. Ten młodszy wiek jest jeszcze niższy w przypadku osób, które mają określoną liczbę dzieci, mają długie życie zawodowe lub pracują w obszarach, w których są one obecne Najbardziej ekstremalna pogoda. Z drugiej strony Stany Zjednoczone i Kanada rozważają elastyczne przechodzenie na emeryturę do 70. roku życia, choć istnieje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Jeśli chodzi o wydatki na emerytury publiczne i ich rozwój, najnowsze dane Eurostatu wskazują, że osiągnięto wypłatę wszystkich świadczeń 12,9% PKB w 2021 r. w Unii Europejskiej; jest to wartość tymczasowa, która może się różnić w przypadku skorygowania w górę PKB poszczególnych krajów w ostatecznych danych. Chyba, że chodzi o emerytury emeryturaŚrednie wydatki UE wynoszą 9,8% PKB.
Hiszpania W latach 2020 i 2021 będzie nieco powyżej średniej, przy czym ok 13,9% wydatków na emerytury w stosunku do PKB w tamtym roku, choć trzeba wziąć pod uwagę, że PKB w tych latach spadł bardziej niż w całej UE, więc statystyki mogą ulec zmianie. Jeśli chodzi o emerytury, liczba podana przez Eurostat wynosi 9,4%. Według obliczeń Ministerstwa Włączenia społecznego zawartych w raporcie prognozy na 2023 r. wydatki na emerytury składkowe w Hiszpanii wzrosną do 13,95% PKB w 2043 rChoć gdyby nie reformy, w 2046 r. osiągnęłoby ono 14,97%.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”