Większość gatunków krabów pustelników wykorzystuje obecnie odpady z tworzyw sztucznych jako muszle

Według A Zostań Opracowane przez ekspertów z dwóch polskich uczelni ukaże się w przyszłym miesiącu.

W badaniu przeanalizowano publicznie dostępne zdjęcia krabów pustelników w Internecie i wcześniejszej literaturze naukowej. Znaleziono 386 przykładów skorupiaków pokrytych śmieciami, a nie muszlami, z czego około 85 procent było skażonych. Używanie osłon plastikowych, a reszta przy użyciu metalu i szkła. Obejmowały one osobniki 10 z 16 gatunków krabów pustelników żyjących na lądzie, występujących w tropikach od Afryki po Amerykę Środkową.

„Po raz pierwszy potwierdzamy, że używanie przez kraby pustelniki materiałów syntetycznych jest zachowaniem występującym na skalę globalną” – napisali autorzy badania w artykule, który ukarze się w czasopiśmie Science of the Total Environment.

„Plastik jest najpowszechniejszym składnikiem śmieci morskich i ma szkodliwy wpływ na dziką przyrodę” – napisali.

W czerwcu 2023 r. na Filipinach widziano kraba pustelnika noszącego plastikową łyżkę chroniącą swój miękki tyłek. (Wideo: Storyful)

Autorzy postawili hipotezę, że kraby pustelniki mogą wybierać domy z tworzyw sztucznych, ponieważ zapewniają lepszy kamuflaż w zanieczyszczonym środowisku lub że na niektórych wybrzeżach może być więcej śmieci niż muszli.

Inne czynniki mogą obejmować użycie unikalnej muszli w sygnałach seksualnych w celu przyciągnięcia partnera, fakt, że sztuczne muszle mogą być mniej ciężkie, oraz wskazówki zapachowe – napisali.

Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że kraby pustelniki wydają się być przyciągane przez substancję chemiczną wydzielaną przez plastik.

Co się stanie, gdy krab pustelnik pomyli plastikowe śmieci z muszlami? „Lawina” śmierci.

Plastik może być niebezpieczny dla krabów pustelników. Badanie przeprowadzone w 2019 roku na Wyspach Kokosowych (Keelinga), odległym australijskim regionie na Oceanie Indyjskim, wykazało, że ponad pół miliona krabów pustelników na wyspach wpełzło do obiektów takich jak butelki, utknęło i zdechło. Naukowcy odkryli, że na plaże słabo zaludnionych wysp wyrzucono 414 milionów śmieci.

W przeciwieństwie do większości krabów, które mają naturalnie zwapnione odwłoki, kraby pustelniki rodzą się z gładkimi ciałami. Ewoluowały, aby znaleźć muszle, w których mogliby zamieszkać, do których mogą się schować dla ochrony lub wyciągnąć nogi i latać. Znajdują większe muszle i w miarę wzrostu przemieszczają się do nich.

Naukowcy twierdzą, że kraby pustelniki mogą być „podekscytowane” zanieczyszczeniem oceanów tworzywami sztucznymi

Ogromne ilości odpadów wytwarzanych przez człowieka w oceanach mogą skierować kraby pustelniki na nową trajektorię – napisali autorzy badania, używając proponowanego terminu określającego naszą obecną erę geologiczną zdefiniowaną na podstawie działalności człowieka. „Czy sztuczne muszle przygotowują scenę dla nowej ścieżki ewolucyjnej krabów pustelników, czy też są ekologiczną i ewolucyjną pułapką dla antropocenu?” – napisali.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *