Większość krajów G20 potępia wojnę na Ukrainie i odrzuca użycie broni nuklearnej | świat | Dr..

Większość krajów G20 potępia wojnę na Ukrainie i odrzuca użycie broni nuklearnej |  świat |  Dr..

„Większość” krajów G20 w środę (11.16.2022) zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i odrzuciła „użycie lub groźbę użycia broni jądrowej” w deklaracji przyjętej na szczycie na indonezyjskiej wyspie Bali.

W tekście uzgodnionym przez grupę G-20 przyznano, że podczas dyskusji na Bali istniały „inne stanowiska” w sprawie sytuacji na Ukrainie i przyznano, że grupa G-20 nie jest najodpowiedniejszym forum do rozwiązywania kwestii bezpieczeństwa i podkreślono, że obecny era jest „nie taka”. To musi być wojna”.

Wspólna deklaracja podpisana przez grupę państw, w skład której wchodzi Rosja, podkreśla potrzebę „przestrzegania prawa międzynarodowego” oraz „ochrony pokoju i stabilności”, w tym zasad humanitarnych oraz ochrony ludności cywilnej i infrastruktury w konfliktach zbrojnych.

„Użycie lub groźba użycia broni nuklearnej jest niedozwolona. Pokojowe rozwiązywanie sporów ma kluczowe znaczenie i podejmowane są wysiłki w celu stawienia czoła kryzysom wraz z dyplomacją i dialogiem” – dodaje tekst, który dwudziestu największym światowym mocarstwom udało się zamknąć po żmudne negocjacje. Wynika to głównie z niechęci Moskwy.

Zdjęcie uczestników szczytu G20 na Bali w Indonezji.

Szczyt G20 dobiega końca na Bali w Indonezji w związku z kryzysem związanym z atakiem rakietowym w Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

Dokument zwraca również uwagę na „ogromne ludzkie cierpienie” i problemy spowodowane przez wojnę na Ukrainie w skali globalnej w zakresie dostaw energii, bezpieczeństwa żywnościowego czy ryzyka niestabilności finansowej.

Na żadnym spotkaniu ministerialnym G20, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku, nie osiągnięto uzgodnionego dokumentu z powodu nieporozumień między członkami, jeśli chodzi o uwzględnienie śladów konfliktu i na jakich warunkach należy to zrobić.

W dzisiejszym oświadczeniu użyto języka podobnego do rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych przyjętej w marcu ubiegłego roku przeciwko inwazji i nawiązano do tego tekstu, w którym „z całą mocą potępiono rosyjską agresję na Ukrainę” i wezwano do „bezwarunkowego wycofania” sił rosyjskich z jej terytorium . sąsiadujące Państwo.

Rosja oficjalnie nazywa swoją inwazję na Ukrainę „specjalną operacją wojskową”, co sprawia, że ​​trudno nawet wspomnieć o „wojnie” na Ukrainie w zgodnych wielostronnych oświadczeniach na jakimkolwiek forum międzynarodowym.

CP (efe, afp)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *