Wielki zakład Polski: Wszystko po to, by energetyka jądrowa zakończyła klątwę z 1986 roku

Polska gospodarka jest jedną z najbardziej perspektywicznych w Europie. Ten kraj szybko się rozwija Dzięki rozwijającemu się przemysłowi i usługom z resztą UE. Jednak ten dobrze naoliwiony łańcuch ma słabe ogniwo: energię. Polska nadal jest w dużym stopniu uzależniona od zanieczyszczającego środowisko węgla. Jednak rząd zrobił wszystko, co konieczne, aby zakończyć tę zależność i chociaż jego plan jest kontrowersyjny, Polacy są pewni: energetyka jądrowa to ich największy zakład. Położą kres klątwie lat 80., budując wiele reaktorów, gdy próbowali realizować różne projekty, które z różnych powodów się nie powiodły.

Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy Środkowej bez energii jądrowej. Próby budowy elektrowni udaremniono w latach 80 1986 Katastrofa w Czarnobylu i przez Kłopoty finansowe PolskiJej gospodarka bardzo ucierpiała we wczesnych stadiach fazy kapitalistycznej.

Te początkowe wahania przekształciły się teraz w gigantyczne kroki, które doprowadziły kraj do wykładniczego wzrostu, aż do osiągnięcia parytetu dochodu na mieszkańca. Siła nabywcza 36 000 USD, bardzo blisko Hiszpanii. Stopa bezrobocia spadła z 20% w 2005 r. do 5,5% obecnie. Co więcej, Polacy przestali emigrować do Hiszpanii, aby wrócić do swojego kraju. Wszystko to jest odzwierciedleniem sukcesu kraju Porzucił komunizm, by korzystać z dobrodziejstw kapitalizmu. Teraz przejście na energię jądrową jest nowym krokiem w tej linii.

Wszystko dla energetyki jądrowej

Obecne plany atomowe Warszawy są ambitne. Oficjalna strategia przewiduje budowę sześciu reaktorów jądrowych w dwóch lokalizacjach Do połowy 2040 rokuAle Morawiecki powiedział, że trzecie miejsce nie jest wykluczone.Oprócz rządowego projektu z Westinghouse, istnieje równoległe przedsięwzięcie biznesowe z Koreą Południową. Polskie koncerny energetyczne ZE PAK i PGE podpisały w poniedziałek list intencyjny z koreańską firmą KHNP w celu omówienia budowy elektrowni w centralnej Polsce.

polski Minister Energii i Środowiska, Anny MoskwyW opublikowanym w ten poniedziałek wywiadzie zapowiedział, że za dziesięć lat będzie już działać Pierwsza w Polsce elektrownia atomowaJednocześnie rząd finalizuje zakup kopalń.

Nigdy nie było tak dużego postępu

Zdaniem Moskwy „program nuklearny nigdy nie rozwijał się tak jak teraz” i zakończyły się już konsultacje w sprawie oddziaływania na środowisko z Łotwą i Estonią, a wkrótce rozpoczną się negocjacje „ze stroną niemiecką i innymi sąsiednimi krajami”, po których lokalizacja pierwszego reaktora jądrowego.

W grudniu 2021 roku na lokalizację elektrowni wybrano Choczewo, małe miasteczko w północnej Polsce, jednak wyniki badań geologicznych, sejsmicznych i środowiskowych ostatecznie wskazały, że jako lokalizację elektrowni wybrano Kopalino-Lubiatów (północ) lub Żarnowiec (południe). lokalizacje.

W wywiadzie opublikowanym przez Super Ekspressu Tygodnik minister wyjaśnił, że pierwsze etapy finansowania projektu będą realizowane ze środków publicznych, ale później zastosowany zostanie model finansowania z udziałem amerykańskiego kapitału prywatnego. — powiedziała Moskwa. , „są poufne”.

Pomoc z USA i Korei Południowej

22 lutego, podczas oficjalnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie, polski rząd sformalizował umowę z Westinghouse na zaprojektowanie i budowę elektrowni jądrowej w 2026 roku.Co najmniej 3,75 gigawata” (GW).

Jego produkcja dołączy do innego reaktora o podobnej mocy, budowanego we współpracy z Koreą Południową, który od 2023 roku będzie generował „od 6 do 9 gigawatów” energii elektrycznej rocznie.

Z drugiej strony, polski minister aktywów publicznych Jacek Sassin poinformował w poniedziałek, że jego rząd ma nadzieję na zakup kopalni „Poktanka” znajdującej się pod Lublinem (wschód) „w lipcu tego roku”. Z 55 000 pracowników.

Mimo że Polska chce stopniowo odchodzić od uzależnienia energetycznego od węgla, z którego pochodzi ok. 70% energii elektrycznej, Sasin podkreślił, że „strategiczny charakter” kopalni sugeruje jej przejęcie przez państwo.

Ze względu na sankcje gospodarcze wobec Rosji – przypomniał minister. Polska musiała importować 20 mln ton węgla Z Ameryki Południowej, Afryki Południowej i Australii w ciągu ostatniego roku.

„Nasza energetyka opiera się na paliwie, które musimy importować i nie mamy wpływu na jego ceny. Polska ma kopalnie (Węgiel) w tym procesie mamy możliwości utrzymania i zwiększenia jego produkcji i nadal będziemy to robić – zapewnił Sasin.

Polska zużywa obecnie około 33 gigawatów rocznie, z czego dwie trzecie pochodzi z węgla.
You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *