Wielkopolska: zbliżający się potwór geopolityczny

Uwaga Piccola

Choć konflikt na Ukrainie jest niepewny, pozostaje faktem, że Polska będzie jednym z pewnych zwycięzców tej wojny. Niedawna wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Waszyngtonie kategorycznie ożywiła tę geopolityczną perspektywę o znaczeniu globalnym, ponieważ waga Wielkopolski będzie w przyszłości znaczna.

Opiekun Pisał o tym: „Wszystkie główne polskie partie popierają Ukrainę, ale uważają, że łuk historii jest długi, ale pochyli się w kierunku nowego porządku geopolitycznego. Chcą, aby Ukraina była wschodzącą gwiazdą tej wojny, obalonej”. Wielowiekowa zachodnia orientacja Europy i uczynić Polskę „nieogłoszonym zwycięzcą” konfliktu.

Zmieniające się interpretacje integralności terytorialnej

Ta kusząca perspektywa miała się urzeczywistnić po aneksji Ukrainy – tego, co z niej zostało – do Polski pod koniec wojny.

A Honor Zełenskiego, który odwiedził Warszawę na początku kwietnia, powiedział to bez ogródek:Nigdy więcej granic» między dwoma narodami (uznając w ten sposób w swojej osobie moc czynienia tego, co mu się podoba, z narodem, którego sam powinien być prezydentem).

Naprawdę zdumiewający rozwój wojny, której Zachód przyszedł bronić Integralność terytorialna Ukrainy Ponieważ szacunek dla tej integralności jest częścią „reguł” świata, które ma chronić. Ta integralność, zagrożona przez Rosję, zostałaby zachowana przez rozmycie Ukrainy w Wielkopolsce. Jawna schizofrenia.

Jeśli taka perspektywa ma jakiekolwiek podstawy, to nie przez polskie cele ekspansjonistyczne czy arbitralne decyzje Zełenskiego, ale przez międzynarodowych zwolenników takiego planu, tych samych środowisk, które podsycają tę zastępczą wojnę z Rosją. -Atlantystyczne kręgi anglosaskie.

W Polityka zagranicznaNa przykład perspektywa ta, powszechnie doceniana, proponuje w nowożytnym kluczu Złoty Wiek Wielkopolski, Cesarstwo Jagiellońskie założone pod koniec XIV wieku – po włączeniu Litwy przez małżeństwo – trwające, między zmiennymi losami, aż do XVI w. na Białorusi, Ukrainie, Łotwie, Estonii rozszerzył swoje panowanie na Czechy i część Prus, Węgry i Rosję.

Temu właśnie okresowi zawdzięczamy zaciekły konflikt polsko-rosyjski, gdyż Rosjanie byli tak wrogo nastawieni do polskiej dominacji, że dzień wyzwolenia Moskwy spod jarzma do dziś obchodzony jest jako święto narodowe (i zbiega się z święto Matki Kazańskiej, patronki Rosji, której wyzwolenie częściowo przypisano jej wstawiennictwu).

Najpotężniejsze państwo w Europie

Atawistyczny antagonizm moskiewsko-warszawski czyni Wielkopolskę idealnym bastionem powstrzymującym Rosję i czasowym zerwaniem więzi między Moskwą a Europą Zachodnią (zob. Wideo)

Ale wyjaśnia Opiekun W poprzednim akapicie chodziło o rekalibrację geopolitycznej roli Europy Zachodniej. Rzeczywiście, jak wyjaśnia Polityka zagranicznaCesarstwo Jagiellońskie nie narodziło się przede wszystkim po to, by stawić czoła wschodnim wrogom, ale raczej po to, by stawić czoła „zagrożeniu ze strony Krzyżaków”.

Kontynuacja artykułu Polityka zagranicznaW nim, po zwróceniu uwagi na trudności Ukrainy w przystąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, wyjaśnia: „Wyobraźmy sobie, że pod koniec wojny Polska i Ukraina tworzą wspólną konfederację lub państwo federalne, łącząc swoje polityki zagraniczne i bezpieczeństwa. I od razu włączenie Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.

„Unia polsko-ukraińska stanie się drugim co do wielkości krajem w UE i największą potęgą militarną na kontynencie, gwarantując odpowiednią przeciwwagę dla sojuszu francusko-niemieckiego, czego UE będzie brakować po Brexicie”. [en beneficio de Londres, cabría añadir].

Bastion antyrosyjski

„Dla Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej unia byłaby stałym sposobem ochrony Europy Wschodniej przed rosyjską agresją. Zamiast chaotycznego i nieco chaotycznego kraju 43 milionów ludzi stłoczonych na ziemi niczyjej, Europa Zachodnia byłaby chroniona przed Rosją przez potężny kraj z wyraźną świadomością rosyjskiego zagrożenia”.

Józef Piłsudski, który przewodził Polsce w okresie międzywojennym, publicznie oświadczył, że „bez niepodległej Ukrainy nie może być niepodległej Polski”, argumentując, że kierowana przez Polskę Unia Wschodnioeuropejska obejmowałaby Litwę, Białoruś i Ukrainę. Remake średniowiecznej Wspólnoty Narodów » [polaco-lituana].

Wielkopolska: zbliżający się potwór geopolityczny

Joseph Goebbels i niemiecki ambasador von Moltke spotkali się z marszałkiem Piłsudskim 15 czerwca 1934 r. Po prawej stronie polski minister spraw zagranicznych Józef Beck. Pakt Hitler-Pyszczyk, polsko-niemiecki pakt o nieagresji, podpisany 26 stycznia 1934 r. (Wikipedia)

„To nie jest fantazja. Polska na początku wojny uchwalił ustawę Umożliwiła uchodźcom ukraińskim uzyskanie polskich dowodów osobistych, zapewniając im stały dostęp do świadczeń socjalnych i zdrowotnych zarezerwowanych dla obywateli polskich.

„Ukraiński rząd Obiecał zwrócić honor Polakom mieszkającym na Ukrainie odmawia się takiego samego statusu prawnego jak innym obcokrajowcom. W Polsce mieszka ponad 3 miliony Ukraińców […]Kulturowe, społeczne i osobiste więzi między obydwoma krajami są z każdym dniem coraz bliższe.

Geopolityczny potwór

Takie połączenie/połączenie stwarza kilka trudności, ale Polityka zagraniczna Jako dobry przykład podaje zjednoczenie Niemiec po 1989 roku. Można to zrobić „kiedy jest wola polityczna” – konkluduje. Jest wola polityczna: Stany Zjednoczone i Wielka Brytania mogą liczyć na Warszawę w obronie swoich interesów na kontynencie europejskim i przed Moskwą.

Broń NATO zrzucona na Ukrainę i Polskę, integracja ukraińskiego ruchu neonazistowskiego z polskimi impulsami nacjonalistycznymi, gorąca wrogość obu krajów wobec Rosji, błyszczą z obecnego konfliktu i rozważają swoje źle ukryte cele. O Białorusi, a wszystko to zmienia tę geopolityczną istotę zrodzoną z anglosaskiej inżynierii politycznej w geopolitycznego potwora uwięzionego w Europie kontynentalnej. Realizacja neokonserwatywnego marzenia grozi, że stanie się koszmarem dla reszty Europy (i nie tylko).

Na koniec warto zauważyć, że taka perspektywa już nie istnieje. Od pewnego czasu NATO pracuje nad projektem we współpracy z lokalnymi politykami Międzymorze, czyli zjednoczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk, w roli antyrosyjskiej; O fuzji ukraińsko-polskiej mówiło się już od jakiegoś czasu. Ale przydatne jest dla nas rejestrowanie trwającego przyspieszenia.

Fontanna: Uwaga Piccola.

Powiązane książki:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *