Wojna na Ukrainie podnosi międzynarodowy profil Polski | Międzynarodowy

Polska od 2015 roku jest siedliskiem kłopotów z rąk ultrakonserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Bardzo zły partner Jest w Unii Europejskiej Dryf autorytarny i nacjonalistyczny. The Rosyjska inwazja na Ukrainę Przeorganizowała europejską mapę geopolityczną, a Warszawa stała się głównym graczem we wschodniej części tego złożonego krajobrazu. Kraj wrócił Przy przyjęciu uchodźców i był na linii frontu przeciwko Moskwie na początku wojny. Zwiększając swoją wiarygodność, władza wykonawcza odniosła dwa ostatnie sukcesy: założenie stałej bazy wojskowej USA w kraju i jej zielone światło. Otwórz fundusz odzyskiwania Komisja Europejska była niewzruszona, aby zaszkodzić praworządności. Krytycy rządu PiS w kraju i za granicą proszą, aby ten nowy międzynarodowy profil nie odwracał uwagi. Upadek demokracji Polerowanie

Polska jest szczególnie zaniepokojona konfliktem, który wstrząsnął Europą z przyczyn historycznych, a przede wszystkim geograficznych: jest jedynym członkiem UE i NATO graniczącym zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, co Moskwa dobrze zna. Jak telefonicznie tłumaczy Alex Szczerbiak, profesor polityki na University of Sussex (Wielka Brytania), Warszawa „od pewnego czasu ostrzega przed imperialnymi ambicjami i agresją Kremla, podczas gdy inni aktorzy starają się zacieśnić stosunki gospodarcze i dyplomatyczne”. Czas na udowodnienie racji Polski minął.

z tym Mówiłem Ci Kraj zyskał wiarygodność proporcjonalną do tego, co stracili inni. Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a myśliciel – W Waszyngtonie, Londynie i Berlinie oraz poniekąd w Paryżu zdają sobie sprawę, że Polska ma rację – potwierdza w rozmowie wideo doradca rządu. Niemcy się mylili”. Jego zdaniem w nowej epoce, która rozpoczęła się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego, Warszawa stała się „moralnym przywódcą wolnego świata i głównym sojusznikiem Ukrainy”.

W ostatnich miesiącach czołowi europejscy przywódcy przejęli słowo w całym kraju Dziękuję za powrót do powitania uchodźców Ukraińców oraz w organizowaniu dostaw pomocy humanitarnej i wojskowej do Kijowa. Byli pierwszymi, którzy przybyli z Ameryki Wiceprezes Kamala Harrisa 26 marca od prezydenta Joe Bidena, który przedstawił: Rozmowa z rysem historycznym.

Joe Biden podczas przemówienia w Warszawie 26 marca.Evelyn Hagstein (Reuters)

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Zarejestrować

Prezydent Polski Andrzej Duda od jakiegoś czasu pracuje nad przywróceniem stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które według Szczerbiaka były „straszne, bez kontaktu”. Wojna dała potężny impuls tym wysiłkom, a Polska osiągnęła to, czego od lat pragnęła, a czego nie udało się osiągnąć z administracją Donalda Trumpa. Biden ogłosił zapowiedź na szczycie NATO w Madrycie w zeszłym tygodniu Jego pragnieniem było założenie stałej kwatery głównej 5. Korpusu Armii i rozmieszczenie batalionu wsparcia. „To bardzo znaczące osiągnięcie” – mówi polski politolog z Uniwersytetu Sussex, który określa to jako „zwycięstwo polityki zagranicznej”. „Polska jest teraz w tej samej sytuacji, co Niemcy Zachodnie w czasie zimnej wojny – bez ruchów pokojowych – jako kraj kluczowy dla zachodnich sił zbrojnych przeciwko Rosji”. Szczerbiak zwraca uwagę, że USA priorytetowo stawiają bezpieczeństwo „w porównaniu z innymi problematycznymi kwestiami, takimi jak rządy prawa, aborcja, prawa LGBTI, nawet nie drugorzędne, ale całkowicie podporządkowane”.

Fundusz Odzyskiwania

W kontekście europejskim ten nowy polski skandal zbiega się z zielonym światłem 1 czerwca dla funduszu naprawy pandemii, 35 400 milionów euro między bardzo potrzebne dotacje i pożyczki, teraz, gdy inflacja i chmura gospodarcza pogarszają się, przed wyborami powszechnymi za rok . Rząd Mateusza Morawieckiego obiecał spełnić szereg kamieni milowych w postaci reformy sądownictwa gwarantującej niezawisłość sędziów w celu zablokowania transferów do Brukseli. Jednak nikt nie był zadowolony z transakcji. Lider wyjaśnił myśliciel Instytut Spraw Publicznych (IPA), Jacek Kucharczyk: „Rząd udaje reformy, a Komisja udaje, że w to wierzy”.

Po stronie polskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego odczuwalny jest dyskomfort, ponieważ postrzegają reformy jako powierzchowne. Ale w rządzie skrajnie prawicowy partner PiS, partia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska, sprzeciwia się pewnym zobowiązaniom z Brukselą. W Unii Europejskiej Sekcje Parlamentu Europejskiego Zobacz, że zmiany legislacyjne są niewystarczające oraz Proszę nie zwalniać środków Dopóki kraj faktycznie nie spełni europejskich standardów w systemie sądownictwa. oraz w kolegium komisarzy, Niektórzy członkowie wyrazili niezadowolenie Decyzją Ursuli van der Leyen, przewodniczącej Komisji. Kucharczyk żałuje, że władza samorządowa i sojusznicy nie naciskali mocniej, aby pokazać, że nie są podporządkowani wartościom rządu. Rosyjski świat W zakresie praw i wolności. – Posunęli się za daleko, dając Polsce korzyść z wątpliwości – mówi.

„Wojna i środowisko przyczyniły się do aprobaty. To prawda, że ​​Polska ma więcej obiektów niż Węgry [que aún tiene los fondos bloqueados]Związany z wojną i postawą proputinowska [el primer ministro húngaro, Viktor] Orbán” – mówi szef IPA. Dębski, który ma bezpośrednie powiązania z polską egzekutywą, nie wierzy, że wojna i uwolnienie finansowe są ze sobą powiązane, ale przyznaje, że „współistnienie tych dwóch mogło wywrzeć presję na Van der Leyen – Jest politykiem, a dla polityków ważny jest kontekst – dodaje.

Presja i środowisko, w którym przemawiają profesjonaliści, ma również duży wpływ na frekwencję Prawie cztery miliony ukraińskich uchodźców Dla Polski to sprzeczność Polityka o podtekstach rasistowskich wyrażana przez rząd W kryzysie z 2015 roku, kiedy pod koniec lutego setki tysięcy ludzi zaczęło przekraczać granicę, ośrodki recepcyjne nie były potrzebne, ponieważ obywatele zakwaterowali je w swoich domach. Przyjęcie przyczyniło się również do poprawy międzynarodowego wizerunku Polski, ale jak krytykuje Maciej Duszczyk, prorektor ds. nauki UW i ekspert ds. migracji: „Tych kwestii nie należy łączyć. Potrzebujemy pieniędzy na imigrację, ale nie powinni przymykać oczu na problemy z rządami prawa”.

Podczas gdy Polska wzmocniła swoją politykę zagraniczną, stosunki z Węgrami, najbliższym partnerem UE, są na najniższym poziomie. Dębski nie wierzy, że mogą się odbudować, ponieważ pozycja Budapesztu jest „czerwoną linią” dla Warszawy. Obserwując kraj z Wielkiej Brytanii Szczerbiak zwraca uwagę, że „w dłuższej perspektywie rząd PiS planuje stworzyć alternatywną siłę do blokowania osi francusko-niemieckiej”. Aby to osiągnąć, Polska może szukać sojuszy z innymi krajami wschodnimi. Innym pytaniem jest, czy znalazł ich, dodaje, „ponieważ próbują współpracować z głównymi potęgami europejskimi, zwłaszcza z Niemcami”. Razem z Berlinem Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przewidział „napięcia” w związku z ciągłym naciskiem Warszawy na Moskwę i rozwiązania, które nie prowadzą do zwycięstwa Ukrainy. Podejmowane są już próby dialogu między Francją a Niemcami, jak Tuda porównuje do Rosji Negocjuj z Hitlerem.

Polska nie ustąpi w tym wysiłku bez względu na to, kto rządzi. Jednoczy ludzi w stosunku do Moskwy Głęboko spolaryzowane: 94% Polaków postrzega Rosję jako główne zagrożenie, w porównaniu z 65% w 2018 r.; Według Pew Research. Kucharczyk uważa, że ​​w perspektywie krótkoterminowej „Polska naciska na zwycięstwo Ukrainy bez ustępstw prasowych. [que él apoya, aclara] Będzie krytykowany, a kraj będzie bardziej odizolowany niż miesiąc temu. Może też stracić punkty z uchodźcami, bo jak mówi Duszczyk: „Witamy to nie integracja”. Jednak na dłuższą metę, nawet gdy rodzący się wizerunek Polski na arenie międzynarodowej zanika, a o kraju znów mówi się o jego starciach z wartościami liberalno-demokratycznymi, wszyscy wierzą, że wojna przyniesie niewiele trwałych skutków. „Nie wyobrażam sobie żadnej rozmowy o Rosji czy Ukrainie, która nie bierze pod uwagę Polski” – konkluduje Duszic.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Tak Świergotlub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn

50% zniżki

Ekskluzywne treści dla subskrybentów

Czytaj bez ograniczeń

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.