Wojna Ukraina – Rosja, ostatnia minuta na żywo dzisiaj: odpowiedź Putina na Stany Zjednoczone

Rosyjska groźba dla Europy

jeszcze raz, Rosja po raz kolejny użyła ropy jako broni w konflikcie z Zachodem. Tym razem zagroził, że ograniczy wydobycie ropy o 5-7%. Odpowiada to 500 000-700 000 baryłek dziennie w 2023 roku.

Decyzja Rosji oznacza wprowadzenie limitu cen ropy przez Unię Europejską, o czym poinformował wicepremier Aleksander Nowak.

60 euro za baryłkę

Na początku grudnia 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, G7 i Australia zgodziły się na ustalenie pułapu cen ropy naftowej pochodzenia rosyjskiego. Ten nowy ruch na rynku ropy naftowej ustala pułap ceny baryłki ropy na 60 dolarów (około 57 euro za wymianę), co jest dalekie od dotychczasowych 85 dolarów.

W ten sposób tylko ropa sprzedawana przez Moskwę i transportowana drogą morską, której cena jest równa lub mniejsza niż 60 dolarów, może być nadal dostarczana do krajów, które zawarły porozumienie. Przy wysokich cenach firmy nie będą mogły oferować usług takich jak fracht czy ubezpieczenie umożliwiające ich transport.

Tym posunięciem Zachód chciał zablokować dochody Moskwy ze sprzedaży węglowodorów, zmniejszając w ten sposób jej zdolność do finansowania działań zbrojnych na Ukrainie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.