Wojsko polskie wzmacnia granicę z Białorusią w obliczu lawiny migrantów

Polska wzmocniła bezpieczeństwo swoich granic z Białorusią. W ciągu ostatnich kilku godzin Warszawa stacjonowała ponad 12 000 żołnierzy, aby zapobiec napływowi dużej liczby imigrantów z sąsiedniego kraju.

Szacuje się, że od 2000 do 3000 osób rozstawiło już namioty, które wytrzymują temperatury sięgające zera stopni.

Również w ciągu dnia setki ludzi próbowało przeciąć ogrodzenie z drutu kolczastego oddzielające oba kraje.

Polski rząd oskarża prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o planowanie handlu ludźmi w odpowiedzi na sankcje UE.

„W pobliżu granicy z Polską jest od 3 do 4 tysięcy osób. Ponadto co najmniej kilka tysięcy osób na Białorusi jest gotowych do przekroczenia granicy. Jednocześnie nasze tajne służby mówią, że ciągle organizowane są transfery. Będą próbować” powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Mller.

Ze swojej strony szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen oskarżyła białoruskiego przywódcę o uzbrojenie emigracji i wezwała państwa członkowskie do zwiększenia presji na Białoruś poprzez nałożenie nowych sankcji. Ostrzegł też przed kryzysem humanitarnym na granicy.

Podobnie organizacje praw człowieka skrytykowały rządy Polski i innych rządów UE za odrzucanie imigrantów i wzywanie ich do przestrzegania zobowiązań prawnych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *