Wolność informacji | Ohiana Goiriena: „Boli mnie, że hiszpański rząd nie wspiera mojego męża, tak dla Polski” – El Salto

Baskijski dziennikarz Pablo Gonzalez został aresztowany w Polsce 28 lutego za relacjonowanie wojny na Ukrainie. Polska zarzuca mu szpiegostwo rosyjskie, bo zna język, posiada rosyjski paszport i kładzie szczególny nacisk na konflikt o niepodległość. Jego żona, Ohina Coriena, nie mogła rozmawiać z nim przez telefon, ani z jego prawnikiem czy trójką dzieci. Źródła MSZ powiedziały El Saldo, że polskie władze „nalegały na przestrzeganie ich praw, w tym pomocy prawnej”, domyślnie przyznając, że było to naruszenie, ponieważ „pan Gonzalez ma własną pomoc prawną. Uwaga i pomoc ambasady będą nadal udzielane Corina żałuje, że nie poparła publicznie partnera.

Czy jesteś żonaty z rosyjskim szpiegiem?
Nie rób.

Ale wyszłaś za Rosjanina.
Tak, od urodzenia. Ma podwójne obywatelstwo.

Jak byłeś cicho od 28 kwietnia, dnia twojego aresztowania?
Nie wiem, taka jest prawda. Jestem bardzo cichy, staram się iść z dnia na dzień, robię to, co mam do zrobienia, inaczej dom się zawali. Mam wokół siebie duże wsparcie: rodzinę, przyjaciół i znajomych.

Jaka jest obecna sytuacja prawna?
Pablo, oskarżony o szpiegostwo, siedzi w więzieniu. Jestem tymczasowo aresztowany do 29 maja, czekając na proces.

Twoja sytuacja przypomina mi nielegalne zatrzymanie galicyjskiego marynarza w Jemenie Paul Costas.
Nie wiem o tej sprawie, ale teraz, kiedy ją przeczytałam, bezradność spraw zagranicznych jest podobna, mój mąż ma pomoc dyplomatyczną. Wydaje się, że już jesteśmy zbawieni, ale pomoc dyplomatyczna ma swoje granice.

Który?
Ma to ograniczenia polityczne, a konsul nie może twierdzić, że autoryzował rozmowę telefoniczną. Czy możesz mi powiedzieć, jakie dokumenty muszę zrobić, aby wysłać paczki do mojego męża, ale nic nie mogę zrobić, jeśli nie przyjdą. Jestem bardzo wdzięczny za wasze wysiłki, ale nie starcza wam energii.

Czego brakuje Ci w Ministerstwie Spraw Zagranicznych?
Skarga do władz polskich od rządu hiszpańskiego naruszająca prawa podstawowe. Rząd nie uderzył Polski po nadgarstku, musi to zrobić.

Jakie prawa podstawowe uważasz za naruszone?
Prawo prawnika do pomocy, do bezpośredniego komunikowania się z rodziną — nawet nie wysyłają nam listów, które im wysłaliśmy — jest procesem z praktycznymi gwarancjami. Do Pabla nie zwrócił się jego zaufany prawnik, Gonzalo Poe.

Czy byłaś w stanie porozmawiać z mężem?
Nie, o co chodzi? Nie zadzwonili do mnie ani do jego matki, ani do jego urodzin 28 kwietnia i poprosiliśmy, aby jego dzieci go przywitały.

Teraz, gdy szpiegostwo stało się modne, nikomu nie nakazano szpiegować telefonów komórkowych katalońskich i baskijskich bojowników o wolność lub członków rządowych szpiegów. Ta rzecz. Jednak Pablo przebywa w więzieniu w Radomiu.
Nie odważę się porównywać mojego męża ze sprawą Pegasusa, ale mocno wierzę, że w sprawie Pegasus nie będzie winowajców. Dodatkowo musimy pamiętać, że za aresztowaniem mojego męża stoi Polska

Dlaczego to podkreślasz?
Wiele rzeczy wyszło na jaw od czasu jego aresztowania: był na liście prorosyjskiej, a wszyscy dziennikarze, którzy krążyli po okolicy, byli inwigilowani, znał język, którym mówił i nagłówki gazet. Wyraźnie widzę, że Polska się zakręciła. Zabierz ją stąd natychmiast. Ale będąc w tle wojny, nie sądzę, że mają zamiar się wycofać.

Dlaczego mówisz, że hiszpański rząd nie kazał ci kontynuować?
To mnie najbardziej boli. Nie opowiadał się za Pablo i tak za Polską, która łamała prawa podstawowe. Myślę, że sytuacja polityczna jest powodem, dla którego Polska wchłonęła większość uchodźców z wojny.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.