Wskaźnik przeżywalności raka płuc: objawy i mity, w które każdy powinien przestać wierzyć

Wskaźnik przeżywalności raka płuc: objawy i mity, w które każdy powinien przestać wierzyć

Prezenter telewizyjny Johnny Irwin ujawnił, że ma śmiertelnego raka, który zaczął się w jego płucach, a teraz rozprzestrzenił się na mózg.

Gospodarz kanału 4 miejsce na słońcu i BBC Ucieczka na wieś W nowym wywiadzie powiedział, że nie wie, „ile mi zostało” do życia.

Po raz pierwszy zdał sobie sprawę, że coś jest nie tak, gdy podczas jazdy w sierpniu 2020 roku doświadczył niewyraźnego widzenia. Po powrocie do domu z kręcenia miejsce na słońcu„Dano mi sześć miesięcy życia”.

Listopad to Miesiąc Świadomości Raka Płuc – choroby, o której wielu z nas myśli, że znamy jej główne przyczyny i objawy.

Jednak nadal istnieją pewne błędne przekonania na temat raka płuc — niekoniecznie jest to tylko stan „choroby palacza”.

Rozmawiamy z ekspertami od raka płuc, aby obalić mity, więc masz wszystkie potrzebne informacje…

Mit 1: Rak płuc dotyka tylko osoby starsze

Według Johna Costello, pulmonologa z Mayo Clinic (mayoclinichealthcare.co.uk), „Rak płuc zdecydowanie częściej występuje u osób starszych – średni wiek rozpoznania wynosi 70 lat. Może to jednak odzwierciedlać jedynie przedłużoną ekspozycję na dym tytoniowy”.

Nie oznacza to, że dostaniesz go wyłącznie, jeśli jesteś bardzo stary. Według Lisy Jack, lekarza medycyny, pielęgniarki specjalizującej się w chorobach nowotworowych w Perci Health (percihealth.com): „Większość ludzi zapada na raka płuc w wieku 60 i 70 lat, po wielu latach palenia, ale czasami ludzie chorują na raka płuc znacznie wcześniej, nawet w wieku 20. i 30. wiek”.

Mit 2: Palenie zawsze powoduje raka płuc

Chociaż palenie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc, nie jest to jedyna przyczyna.

„Palenie jest przyczyną większości nowotworów płuc i największym czynnikiem ryzyka, ale około 10% osób z rakiem płuc nigdy nie paliło” – wyjaśnia Jack.

„Istnieją pewne rodzaje raka płuc, które są dziedziczne i mogą nie być związane z paleniem, a inne są spowodowane narażeniem na substancje takie jak azbest, gaz radon i bierne palenie” – chociaż mówi, że są „stosunkowo rzadkie”.

Mit 3: Nie można odwrócić uszkodzeń płuc spowodowanych paleniem

„Niektóre uszkodzenia i stany zapalne spowodowane paleniem są odwracalne, ale w szczególności rozedma płuc jest uszkodzeniem architektonicznym płuc, które powoduje poważną duszność i jest nieodwracalne” – mówi Costello.

Tak więc rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko – ale nie zaczynanie w ogóle jest znacznie lepsze.

Mit 4: Rak płuc jest zawsze śmiertelny

Zdiagnozowanie raka płuc nie oznacza pewnej śmierci, ale nadal jest niebezpieczne.

„Rak płuc ma 60-procentowy pięcioletni wskaźnik przeżycia u osób z chorobą zlokalizowaną” – mówi Costello. „Jeśli rozprzestrzenił się po ciele w momencie diagnozy, wskaźnik przeżycia wynosi tylko osiem procent”.

Mówi jednak, że istnieją „nowe technologie w badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc, takie jak tomografia komputerowa (CT) dla palaczy w wieku powyżej 50 lat z poważnym doświadczeniem w paleniu”. Te „mogą wcześnie złapać bardzo małe guzy, które można usunąć z 80-90 procentowym pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia”.

Więc jeśli masz obawy związane z uporczywym kaszlem, skontaktuj się z lekarzem i jak najszybciej go zbadaj.

Mit 5: Nie musisz się martwić rakiem płuc, jak inne typy

Według Cancer Research UK mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój raka niż kobiety (52 procent przypadków raka płuc dotyczy mężczyzn, w porównaniu do 48 procent kobiet). Jednak te marginesy są niewielkie, a kobiety zdecydowanie muszą być świadome swojego raka płuc.

„Rak płuc jest coraz większym problemem u kobiet, ponieważ wpływa na mężczyzn pod względem ich nałogu palenia, więc są oni narażeni na ryzyko, jeśli palą” – mówi Costello. „Niektóre rodzaje raka płuc związane z niepaleniem częściej występują u kobiet”.

„Jest to trzeci najczęściej występujący rodzaj raka w Wielkiej Brytanii i drugi najczęstszy rodzaj raka u kobiet” – dodaje Jack.

Niezależnie od tego, czy palisz, czy nie, zwracaj uwagę na objawy raka płuc — takie jak kaszel trwający dłużej niż dwa lub trzy tygodnie, częste infekcje klatki piersiowej, duszność lub bóle podczas oddychania — i skontaktuj się z lekarzem, jeśli mieć jakiekolwiek obawy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.