Wstrząśnięty Rosją Czy obywatele Rosji powinni mieć możliwość ucieczki do UE?

  • Do 9000 osób dziennie przekracza rosyjską granicę do Finlandii, niektórzy z wizami z Hiszpanii, Grecji lub Włoch.

  • Minister spraw zagranicznych Hiszpanii broni łagodniejszej polityki wizowej dla Rosjan niż jej północni sąsiedzi

  • Kraje bałtyckie i Polska zamknęły swoje granice, podczas gdy Finlandia przygotowuje się do zrobienia czegoś podobnego w tym tygodniu, potwierdzają źródła rządowe tej gazecie.

Lokalna fińska gazeta poinformowała, że ​​kraj nagle „magicznie” ma jednocześnie ponad 20 obywateli RosjiStrategia wejścia do kraju Według Charliego Saloniusa, fińskiego analityka politycznego EL PERIÓDICO DE ESPAÑA, za pomocą wizy wydawanej specjalnie dla obcokrajowców posiadających nieruchomości.

Finlandia, która dzieli 1300-kilometrową granicę z Rosją, doświadcza istnej lawiny obywateli z sąsiedniego kraju uciekających przed możliwością rekrutacji na front w wojnie Władimira Putina z Ukrainą. W szczycie weekendu liczby zapisów Blisko 9000 w jeden dzień. Część z nich wyjeżdża do innych krajów europejskich. Na przykład w poniedziałek, według oficjalnych danych, do Finlandii przybyło 7743 Rosjan, a 3662 wyjechało.

„Życzeniem rządu jest dalsze ograniczanie przyjazdów Rosjan do Finlandii i strefy Schengen, a my musimy to zrobić” – wyjaśnia ta gazeta. Źródło rządu fińskiego. Helsinki ograniczyły już liczbę wiz wydawanych obywatelom Rosji do maksymalnie 10% wiz wydanych przed wojną. Ale ci, którzy już wydali lub otrzymują go w ambasadzie w innym kraju, mogą jeszcze przejść. „To jest problem Wiele osób wjeżdżających do Finlandii ma wizy wydane przez Hiszpanię, Grecję i Cypr… polityka wizowa & rdquor;. Nie możemy kontrolować napływu Rosjan samymi środkami.

W związku z tym minister spraw zagranicznych Finlandii wyjaśnił to jasno. jego kraj”Nie chcę być punktem tranzytowym Do strefy Schengen z wizami wydawanymi przez inne kraje – powiedziała Becca Havisto.

Hiszpania ma bardzo luźną politykę wizową. Nie narzuca limitu maksymalnego Rosjanie nie mają specjalnych ograniczeń. Po prostu usunęła przywileje, jakie mieli z innymi krajami UE dzięki umowie o ułatwieniach wizowych podpisanej z Rosją w 2007 roku. Teraz, jak wszyscy inni, muszą przejść rozmowy kwalifikacyjne (dokąd jadą, co zamierzają zrobić, jakie są powody ich podróży itp.), aby ustalić, czy kwalifikują się do otrzymania wizy wjazdowej do Hiszpanii. Ta gazeta Podjęto nieudaną próbę uzyskania go z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dane o liczbie wiz wydanych obywatelom Rosji.

Minister spraw zagranicznych Jose Manuel Alvarez zaprzeczył w poniedziałek „lawiną obywateli Rosji”, prosząc o hiszpańskie wizy. potwierdził, że Hiszpania ma otwarte drzwi dla obywateli Rosji Ci, którzy chcą opuścić kraj i ryzykować życiem za swoją antywojenną postawę, zwłaszcza od ubiegłej środy, kiedy Putin ogłosił częściową mobilizację wojskową, która obejmowała rekrutację tysięcy Rosjan.

Wszyscy ci Rosjanie Ci, którzy podzielają, że „europejskie wartości mają wśród nas miejsce”.powiedział. Decyzje podejmowane są indywidualnie w każdym przypadku za pośrednictwem wcześniejszego systemu wywiadów osobistych. Nie opisuje, jakie kryteria będą stosowane.

Kontrowersyjny zakaz w krajach bałtyckich

19 września państwa bałtyckie (Estonia, Łotwa i Litwa) oraz Polska podjęły decyzję o zaprzestaniu wydawania wiz Schengen obywatelom Rosji, skutecznie uniemożliwiając wjazd przez swoje granice. Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów uzasadnili decyzję Obrona bezpieczeństwa narodowego I ogólnie strefa Schengen. Tylko osoby ubiegające się o azyl mogą aspirować do wjazdu i tak długo, jak mogą wykazać, że ich wniosek jest uzasadniony.

Sprawa wywołała intensywną debatę i krytykę. Czy to przesada? Zamiast tego lepiej przyjąć więcej Rosjan Aby zmniejszyć rosyjskie zdolności mobilizacyjne? Czy wszyscy powinni zostać odrzuceni? A w sprawie udzielenia azylu komu? Na przykład, czy powinno się go dawać tym, którzy twierdzą, że po zwerbowaniu mogą zostać zmuszeni do popełniania zbrodni przeciwko ludzkości?

„Tutaj, w krajach bałtyckich, ludzie uważają, że nie można otworzyć granic dla uciekających przed mobilizacją Rosjan. Kristi Royk z Estonii, Dyrektor krajowego Instytutu Polityki Zagranicznej (ICDS). „Ryzyko bezpieczeństwa jest tak duże, że setki tysięcy Rosjan próbuje uciec” – mówi.

Ponadto analityk uważa, że ​​„przyzwolenie jest ważne” W Rosji narastają protesty Ludzie, którzy sprzeciwiają się decyzjom reżimu Putina (…), okazują tam swoje niezadowolenie i naciskają na zmiany. Zachód nie może zapewnić zaworu ucieczki dla reżimu Putina. Albo „Nie pomagaj jego rządowi przetrwać, pozwalając krytykom jego rządu na ucieczkę z kraju.

Innym zagrożeniem bezpieczeństwa, w dłuższej perspektywie, według Reicha, jest gwałtowny wzrost liczby rosyjskich mniejszości w tych małych krajach. Na przykład Estonia ma tylko 1,3 miliona ludzi, z których 80 000 jest pochodzenia rosyjskiego. Moskwa ma długą historię wykorzystywania obecności tych dużych mniejszości jako „narzędzi” jako formy „hybrydowego wpływu” Rosji. Obecność ludów rosyjskojęzycznych Pretekst, aby rozwijać swoje interesy geopolityczne i podjąć kroki w celu wpłynięcia na & rdquor; Lub „jako hybrydowe narzędzie” wyrządzające szkodę innym krajom, podsumowuje estoński badacz.

W tym samym duchu pokazano fińskiego Charliego Saloniusa: „W Finlandii toczy się wielka debata, która będzie bardzo ważna. Liczba Rosjan, którzy zostali, była duża„, on tłumaczy. „Jeżeli ktoś prosi o azyl, to należy go wziąć pod uwagę, ale musi pokazać coś, co dowodzi, że na to zasługuje, a możliwość rekrutacji nie jest powodem. Na przykład musi zademonstrować akcję antymobilizacyjną, która została zadekretowana w ubiegłą środę ”.

Powiązane wiadomości

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.