Na międzynarodowej konferencji na temat obrony dzieci, która zakończyła się w środę w Warszawie, Isakovic-Zaleski powiedział, że „tylko komisja niezależnych ekspertów może rozwiązać sytuację” nadużyć w Kościele i wezwał obecną Państwową Komisję do Spraw Krzywdzenia Dzieci pójść na kompromis”.
Zdaniem księdza w kościele istnieje „syndrom korporacjonizmu”, który uniemożliwia satysfakcjonujące zbadanie tych przestępstw przez samą instytucję.
Isakowicz-Zaleski opowiada się za wewnętrzną odnową polskiego Kościoła, bo „nie jest rzeczą słuszną, że władze kościelne od początku nie chciały zmierzyć się z tym problemem”.
Twierdził, że tylko „niezależny raport”, przygotowany przez świecką lub mieszaną komisję, „będzie wiarygodny, raport, którego autorzy nie należą do hierarchii kościelnej”.
Przeczytaj także: „Od młodości czułem powołanie do kapłaństwa”: prałat Luis Adriano Pedraheta
„Dobrym przykładem jest francuskie biskupstwo, które miało inicjatywę utworzenia niezależnej komisji pod przewodnictwem prawnika Jean-Marca Sauvy” – powiedział polski ksiądz.
Szef Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. Piotr Studnicki stwierdził, że propozycja zostanie bardzo poważnie rozpatrzona i przeanalizowana, i dodał, że zostanie skonsultowana Stolica Apostolska.
Międzynarodowa Konferencja na temat Obrony Dzieci trwała trzy dni i zgromadziła członków Kościoła katolickiego z kilku krajów europejskich, a także ekspertów w dziedzinie psychologii dziecięcej i praw nieletnich.
W ubiegły piątek papież Franciszek interweniował na otwarciu konferencji, przekazując nagranie wideo, w którym zapewnił, że „jedynie konfrontując się z rzeczywistością tych okrutnych zachowań i pokornie prosząc o przebaczenie u ofiar i ocalałych, Kościół będzie w stanie odnaleźć swoją drogę”. ”.
Możesz być zainteresowany: Papież zachęca księży do wyjścia i opieki nad potrzebującymi
W ubiegłym roku 10 polskich biskupów zostało usuniętych z urzędu i ukaranych przez Watykan za ukrywanie lub nieodpowiednie działanie w związku z przypadkami wykorzystywania dzieci.
28 czerwca polskie władze kościelne poinformowały, że otrzymały 368 skarg dotyczących nadużyć duchownych między lipcem 2018 a końcem 2020 roku; Połowa przypadków dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia. EFE
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”